Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Изнасянето на Бюрото на Гешев

8 коментара
Изнасянето на Бюрото на Гешев

Дълги години стратегията на ГЕРБ и ДПС в съдебната власт беше като известния лаф за "малката масичка" на покойния български журналист Георги Коритаров: "Малка масичка се взима, после столът и накрая – победа на здравите сили".

В ролята на малката масичка влезе Бюрото за защита на свидетелите, което бе създадено през 2004 година и в продължение на десетилетие работеше в Министерството на правосъдието, без да се набива в очите на никого.

След това Бюрото бе "изнесено" и поставено до "Стола" на главния прокурор, който пък бе скован в Министерския съвет.

През 2014 година главният прокурор Сотир Цацаров успя да превземе съдебната система, което бе особено видно от пълното обезличаване на Висшия съдебен съвет.

В онзи момент главният прокурор се ползваше с протекцията на управляващата коалиция БСП-ДПС, което преля и във втория кабинет "Борисов". Въпреки огромната власт и абсолютната си недосегаемост, българският главен прокурор към онзи момент все пак не притежаваше всички лостове. Той се нуждаеше от ръце, които физически да хващат и довеждат издирваните лица. А ръцете на властта по конституция са в изпълнителната власт – МВР и ДАНС.

Тогава Цацаров се сети, че може да вземе "малката масичка" (Бюрото за защита) от правосъдното министерство, която имаше потенциал да се превърне в нещо голямо.

Конструирането на статуквото

Няма да е пресилено, ако се каже, че цялата властова архитектура, която сега използва Иван Гешев, е замислена по времето на Сотир Цацаров.

Именно по времето на Цацаров Бюрото по защита отиде под прякото подчинение на главния прокурор. Малко по-късно Бюрото получи и полицейските функции да арестува, макар това да противоречи на конституцията. И всичко бе направено с добри намерения, без да се набива на очи.

Все пак, ако някой застрашава живота на ценен свидетел, охранителите би трябвало да могат да го задържат, нали така?

Никой не си представяше през 2015 година, че поправката в Закона за защита на свидетелите, може да има такива грандиозни последствия пет години по-късно, когато брадясалите тежко въоръжени служители на Иван Гешев нахлуха в президентството.

През 2017 година Цацаров успя да прокара през парламента и изключителните права на спецсъда и спецпрокуратурата да разследват корупцията по върховете на властта. След това успя да издейства и специален улеснен процесуален ред за специализираното правосъдие.

Политиката на Цацаров в прокуратурата не се различаваше много от тази на Иван Гешев. И политическото покровителство идваше от същото място – ГЕРБ, ДПС и значителна част от БСП. Като бивш съдия Цацаров обаче не желае показност. Той никога не използва Бюрото по защита като политическо оръжие, въпреки че успя да го превърне в такова.

Без никаква изненада завършилият "Право" в Академията на МВР Иван Гешев реши да размаха големия патлак пред очите на всички. Нахлуването на Бюрото по защита в президентството на фона на събитията в "Росенец", съвсем закономерно изкара десетки хиляди пред Съдебната палата в София.

Това напомпа протестния вот и превърна ГЕРБ в новото ДПС.

Аргументите на главния прокурор

Ако управлението на Бюрото по защита премине отново към Министерството на правосъдието (МП), охраната за прокурори и следователи ще е смешна, няма да се плащат заплати, хората ще напуснат и то ще бъде унищожено. Това предупреди главният прокурор в петък по време на срещата си с депутатите.

На този фон Иван Гешев добави, че ако бъде закрит и спецсъдът, организираната престъпност в България може да се върне на нивата от 90-те години.

Проблемът в тезата на Гешев е, че тя не се подкрепя от реалността.

Данни разкриват точно обратното. Колко усърдна е борбата на прокуратурата с организираната престъпност лъсва от броя на защитените свидетели и магистратите, които се охраняват от Бюрото по защита.

Тази година Бюрото на Гешев е осигурило охраната на едва 16 застрашени свидетели и трима магистрати. Няма информация за броя на делата, по които са давали показания. Един от охраняваните магистрати е самият главен прокурор, защото не желае охраната на НСО. Срещу това данъкоплатците осигуряват издръжка на Бюрото от близо 10 милиона лева годишно. Ето това е борбата с престъпността.

Тежко въоръжените служители на Бюрото по защита бяха пратени да приберат министър Нено Димов, който бе обвинен, че е източил язовир, който дори не е виждал. Сякаш един висш чиновник е особено опасен и въоръжен или ще избяга от министерството си към незнайно скривалище. Кому бе нужна тази показност?

ДПС и Гешев алармираха, че Министерството на правосъдието няма да може да се справи с едновременната охрана на 19 души... Да, теч на информация е възможен от министерството. Но невъзможен ли от прокуратурата? Хипотетичният теч на информация винаги е потенциален риск, независимо дали Бюрото се ръководи от министерството или от върховната прокуратура.

В крайна сметка политическият проблем с Бюрото по защита няма никаква връзка със защитата на свидетелите, макар и това да е особено важно. Дори ако главният прокурор е прав, че структурата работи добре, това не отменя вината му за сегашната ситуация, защото именно той превърна Бюрото в проблем на политиците – с бабаитските арести и дрънкане на пистолети и белезници в президентството.

Ключовото е да започне рязането на всички властови лостове на главния прокурор, които не би трябвало да се намират в ръцете му. Това са лостовете, които правят Гешев възможен

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Alpha Omega
    #8

    Николов кого лъжеш. Цацаров така Цацаров инак и забрави че предложението за бюрото дойде от БСП конкретно от Мая Манолова.

  2. Alpha Omega
    #7

    Хахде холан замислено било от Цацаров! В правителството на Орешарски Мая Манолова като зампред.на НС го предложи и подкрепена от БСП. Прочие предложи и Пеевски!

  3. Коментарът е изтрит в 07:00 на 18 септември 2021 от автора.
    #6
  4. feb
    #5

    Казвал съм и преди, но бих искал да повторя: Гешев сам унищожи Бюрото, отнемайки възможността да изпълнява функцията за която беше създадено, като отне анонимността на хората, които биха защитавали свидетели. Показа лицата им в комплексарскте си показни акции. Направи ги негодни да защитават свидетели, но той не е и имал такива намерения, което е видно от начините на "брандиране" на Бюрото, атрибутите му и дори в самото му име.

  5. Вели
    #4
    Отговор на коментар #3

    в момента ремонтират килията му в Софийският централен ....

  6. Отбелязвам
    #3

    А самия Гешев кога ще бъде изнесен от Дом 5?

  7. fantom
    #2

    Красене, Красене, прочети внимателно какво си написал. Ако можеш да четеш, освен да пишеш.

  8. Коментарът е изтрит в 18:55 на 15 септември 2021 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.