Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Матурите ще са на 1 и 3 юни, изпитите за гимназия – на 15 и 17 юни

Три произведения отпадат от матурата по български, 5 - от изпита след VII клас

2 коментара
Матурите ще са на 1 и 3 юни, изпитите за гимназия – на 15 и 17 юни

Задължителните матури за завършване на средно образование ще са на 1 и 3 юни, а изпитите за вход в гимназия след VII клас ще са на 15 юни (по български език и литература) и на 17 юни (по математика). От изпитите ще отпаднат по няколко теми.

Дипломите на дванадесетокласниците ще бъдат дадени с 4 дни закъснение – до 26 юни, което не би трябвало да попречи на кандидатстването им в университет у нас или в чужбина.

Това обяви във вторник министърът на образованието Красимир Вълчев. Отлагането на изпитите и отпадането на част от темите се налага заради двете грипни ваканции през тази учебна година, както и заради ограничителните мерки, въведени от 13 март срещу разпространението на коронавируса.

Изпитите след VII и XII клас ще се правят на място в училище, но при засилени противоепидемични мерки. В една стандартна класна стая ще се пускат не повече от 10 деца. В една стая ще има по един квестор, а не по двама. Ще им бъдат осигурени предпазни средства, ще се прави дезинфекция. В коридорите ще има по един резервен квестор. Извън училищата полицията ще помага да не се случва струпване на ученици и родители.

Национално външно оценяване след IV и X тази година няма да има.

Учебната година за всички класове ще завърши дистанционно. Индивидуални консултации и изпити ще се допускат за повишаване на оценките в XII клас, както и когато това е необходимо – например за учениците от музикалните училища.

Срочните оценки ще се пишат електронно и това може да стане на базата на две оценки по съответния предмет в рамките на срока.

Матурите със закъснение

Матурите ще са с 12 дни по-късно от първоначално обявените в началото на годината дати. Вместо на 20 и 22 май те ще се проведат на 1 юни (по български език и литература) и на 3 юни (по предмет по избор).

Началото ще е в 9 часа - един час по-късно от предходни години, за да може учениците да се придвижат спокойно и да се направи организацията.

От изпита по български език и литература ще отпаднат темите, свързани с лириката на Никола Вапцаров, романа "Тютюн" на Димитър Димов и "Железният светилник" на Димитър Талев.

Според Вълчев изучаването на повечето от предмети за втората матура е приключило още в XI клас. Независимо от това от матурата по история отпадат темите за развитието на България след Първата световна война, от тази по физика – материалът за елементарни частици, еволюция на звездите и поглед към Вселената, от изпита по география – северните райони на България.

Учебната година за абитуриентите завършва на 14 май и учениците ще има достатъчно време да се консултират с преподавателите, коментира Вълчев.

Ще има и матури по желание. На 2 юни ще са тези по физика, химия, чужди езици (без английски), математика, история, география. На 4 юни ще са тестовете по биология, философия и английски.

До 29 май зрелостниците ще получат електронно служебни бележки за допускане до изпитите.

Изпитите за придобиване на професионална квалификация по професия ще са на 5 юни. Тези по практика в професионалните гимназии ще се организират на училищно ниво.

Министерството на образованието не регулира провеждате на абитуриентските балове, но Вълчев обясни, че се надява обстановката да позволи такива да има някога през юли.

По-малко теми след VII клас

Изпитите за гимназия ще са на 15 и 17 юни. От тях също отпадат част от темите, за да е сигурно, че всички ученици са успели да минат материала, на който ще бъдат оценявани. В изпита по български и литература няма да се включат темите, свързани със сложно съставно и сложно смесено изречение, произведенията "Бай Ганьо пътува" на Алеко Константинов, "Заточеници" на Пейо Яворов, "По жицата" на Йордан Йовков, "По жътва" на Елеин Пелин, както и "Неразделни" на Пенчо Славейков. Те ще се изучават в рамките на дистанционното обучение, но няма да са в изпита.

Отпадат и теми от учебното съдържание по математика - неравенства и успоредници.

"Знанията и уменията се придобиват с натрупване и надграждане. Важно е тези теми да бъдат изучавани, най-малкото за обща култура и възпитаване на национално самосъзнание", коментира Вълчев.

За седмокласниците, които в момента на изпитите са в карантина заради коронавируса, ще има възможност за явяване на тестовете в индивидуални помещения. Това ще става след PCR тест, направен в деня преди изпитите. Според Вълчев към момента под карантина са 14 седмокласници. Имало и няколко болни деца. За тях ще се търси индивидуално решение, което обаче да не е в ущърб на учениците.

Повече занимания през лятото

Вълчев обясни, че ако епидемичната обстановка позволява, през ятото се предвиждат повече занимания за учениците. За тези от I до IV клас ще се организират занимални. Децата, които са изостанали с материала или не са се включили пълноценно в дистанционното обучение, ще могат да наваксат през ваканцията.

В началото на следващата година пък ще бъде направен вариант на външно оценяване след IV и X клас, но в него няма да се включват всички ученици. Няма да се пишат и оценки, както на учениците, така и на преподавателите. Резултатите ще се използват, за да се види как влияят на резултатите новите програми по предметите.

Четвъртокласниците, които искат да кандидатстват в математически и природоматематически гимназии за новата учебна година, ще могат да го направят с оценките от областния кръг на олимпиадата по математика или с оценката от националното състезание "Математика за всеки".

Изпитите след X клас се използват за продължаване на гимназиалното образование за учениците от т. нар. обединени училища, в които обучението приключва в X клас. Те ще могат да кандидатстват с оценките от удостоверението за завършено образование. Според Вълчев става въпрос за ученици от едни и същи училища и има равнопоставеност между резултатите в документите за завършения етап на образование.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nely
    #2

    Е, гимназисти, които не са чели и писали за Талев и Димов!

  2. boriana
    #1

    Уви, нищо няма да е както трябва. Някой има ли представа колко деца нямат достъп до интернет и колко нямат персонални компютри. Колко учители срещат трудности при преподаването по нета (аз зная една), защото са възрастни и по трудно боравят с програмите. Някой знае ли дали преподаването онлайн върви равномерно или има много напреднали и много изостанали. Накрая- известно е, че много ученици взимат уроци преди матура. Взимали и сега. Онлайн. Не е същото, обаче. Дано МП вземе пред вид това и даде по-лесни теми и по-лесни задачи. А за кандидатструднските изпити не ми се мисли.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.