Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Министерството на финансите въвежда касова отчетност на ДДС за 220 000 фирми

8 коментара
Людмила Петкова, зам.-министър на финансите сн.БГНЕС

От началото на следващата година ще бъде въведен режим "касова отчетност на ДДС", от който могат да се възползват 220 000 фирми. Това съобщи зам.-министърът на финансите Людмила Петкова.

Режимът предвижда фирмите, които се регистрират по него, да внасят дължимия ДДС в бюджета едва при получаване на плащане по извършената от тях доставка, обясни Петкова.

Режимът няма да е задължителен. От него ще могат да се възползват фирми, регистрирани по Закона за ДДС с облагаем оборот не повече от левовата равностойност на 500 000 евро за последните 12 месеца.

Фирмите не трябва да са идентифицирани като рискови от органите на НАП, да не им е издаван ревизионен акт и да нямат изискуеми публични задължения.

Новият режим ще бъде въведен от 1 януари 2014 г. след промени в Закона за ДДС, които се подготвят в момента. По изчисления на финансовото министерство от режима ще могат да се възползват 220 000 компании, регистрирани по ДДС.

"Режимът "Касова отчетност на ДДС" ще подпомогне малките и средни предприятия, които срещат затруднения при плащането на данъка, в случаите, когато не са получили плащане по фактура от клиентите си на извършените от тях доставки на стоки и услуги", посочи министър Петкова.

Очакваните ползи от въвеждане на мярката са намаляване на междуфирмената задлъжнялост, подобряване на ликвидността на малките и средни предприятия, намаляване на данъчните измами, при които се използват фиктивни доставчици и фиктивни сделки за неправомерно възстановяване от държавата на ДДС или за намаляване размера на дължимия данък за внасяне.

Режимът е предвиден като възможност в директива на ЕС, приета през юли тази година. Той е въведен в националните законодателства на 20 страни членки на ЕС. Испания планира да въведе режима от 1 януари следващата година, а Кипър е в процес на приемане от парламента. Във всички държави членки, приели режима, той не е задължителен с изключение на Румъния и Австрия.

Просроченият ДДС е 226 млн. лв. към 1 август., съобщи Людмила Петкова. Текущият ДДС обикновено е в рамките на 400 - 450 млн. лв., посочи тя. Държавата се стреми да изчиства

просрочения данък, защото върху него се дължат лихви, но самите фирми също бавят внасянето на декларирания вече в НАП ДДС и по този начин процесът се забавя, обясни зам.-министърът на финансите.

По тази причина данъчните са предприели организиране на срещи с по-големите данъкоплатци, за да намерят начин да получат дължимите суми, без да блокират сметки и да изземват имущество от фирмите.

За юли е бил възстановен общо 563 млн. лв. ДДС - просрочен и текущ, каза Людмила Петкова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    Режимът за касова отчетност на ДДС е вече в сила. Само че дали наистина ще облекчи фирмите? Вижте какво се върти в интернет за касовата отчетност: http://bit.ly/Facebook_KO

  2. tim
    #7

    Не, няма да го въведат. Повервайте ми.

  3. Анонимен
    #6

    Най-после ще го въведат. То досега беше егати простотията - не са ми платили пък аз внасям ддс върху виртуалната печалба.

  4. Анонимен
    #5

    ВИИ Карл Маркс

    Соц цоц соц trash
    Анти икономичен наш...

    Ето че Партията
    ще би да раз дала
    радост за некои
    фирми свои,
    щом ги про слуша и
    пре регистрира.

    Тогава най-сетне,
    кат в Бела държава
    държавата ще
    пари получава
    от реалния приход:
    реални пари.

    Дотогава обаче
    то нищо не значи.

    Означава сега
    "Събития Данъчни".

    Сега отчисляваме и
    правораздаваме
    на база базирана
    прогнозирано.

    "ФАКТУРИ" издаваме:
    Без кръчмар сметки.

    СЪБИТИЯ ДАНЪЧНИ
    със ситни отметки:

    в тази прогноза
    май има и истина.

  5. Анонимен
    #4

    Тия министри и зам. министри на Орешарски по грозотия и тъпотия ли ги избират. Това бабе с пънк прическа да ходи да си гледа внучетата из парковете.

  6. Анонимен
    #3

    А с данъчния кредит на купувачите от тези фирми какво ли ще става? Ха да видим сега състезанието между експертите на Орешарски и на ДДС-арите. Рунд 1-ви.

  7. Анонимен
    #2

    Като стана дума за ддс - кога ще разкарате 'продавачите на фактури' от Илианци и други подобни места - ето ти начин да докараш пари без да жзимаш дълг.

  8. Анонимен
    #1

    Следваща стъпка трябва да е Касова отчетност на градските тоалетни, съответното кантарно - сканиращо оборудване и директна връзка с НАП. Както и регистър на посещенията по ЕГН. Човек да се чуди как съществуват другите държави! Майтапчия

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.