Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Москва разпредели дела си в Бургас-Александруполис на три фирми

11 коментара
Москва разпредели дела си в Бургас-Александруполис на три фирми
Докато София отрича официално да се е съгласила окончателно за 24,5 на сто участие в Бургас-Александруполис, три руски държавни фирми си поделиха по равно мажоритарния пакет от бъдещата компания за строежа на петролопровода Бургас-Александруполис. Това стана ясно във вторник, след като председателят на Съвета на директорите на “Транснефт” Семьон Вайнщок съобщи за руската агенция ИТАР-ТАСС, цитирана от БТА, че компанията ще държи 33 на сто от руското участие в проекта.

Вайнщок информира, че 51-процентният дял, който се пада на руската страна, вече е поделен между три фирми на паритетен принцип. Освен “Транснефт”, която е оператор на петролопроводите в Русия,  равен дял получават и “Газпромнефт” (бившата “Сибнефт”, която бе купена от “Газпром”) и “Роснефт”. И трите компании са държавни.

ИТАР – ТАСС посочва, че останалите 49 на сто от компанията, която ще стопанисва бъдещото съоръжение, ще се поделят между България и Русия.

В началото на октомври, руски и гръцки медии съобщиха, че България и Гърция са се съгласили да предоставят мажоритарния дял от проекта на Русия. Част от гръцките издания дори посочиха, че българската страна е поискала този факт да не се съобщава преди президентските избори в страната. Министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров е пожелал срещата между трите страни, договорена за октомври да бъде преместена през ноември, да не би информацията да повлияе на президентската кампания,  коментира в началото на месеца гръцкото издание “Етнос”.

България и Гърция официално отрекоха информацията и съобщиха, че преговорите за дяловото участие в проектната компания, която ще управлява Бургас – Александруполис продължават.

Руските издания коментират във вторник като любопитен факта, че дяловото разпределение върху бъдещата тръба, от което България губи, се съобщава два дни след като президентските избори в България са спечелени от Георги Първанов – близък съюзник и личен приятел на руския президент Владимир Путин.

Според  Семьон Вайнщок, България първоначално е настоявала за равно разпределяне на акциите между трите държави. Гърция също е държала на това, но отстъпила, искайки финансова компенсация за подялбата на оставащите 49% с българите, коментира председателят на Съвета на директорите на “Транснефт”.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Weinberger
    #12

    Ще му дойде ли на някого в българското публично пространство най-после на ума да употребява в горния контекст названието "Бургас - Дедеагач". Такова е името на български на въпросното населено място в днешна Гърция. На гръцки могат да си го наричат ако желаят и Александрополис, и Клатикураколис или Дупедайдрополис, но в нашия език градът си има само едно название и то е Дедеагач.Другото е абсурдна и комична политическа коректност. И израз на невежество преди всичко.

  2. BECKOB
    #11

    Изобщо нещо изясни ли тази статия?Първо 51% се поделят поравно между трима участници, и една от страните твърди, че има 33% (33% x 3 = ?). После, останалите 49% са поделени между България и Русия (?!?!), та къде е Гърция в това уравнение. И накрая Гърция твърди, че е отстъпила заради допълнителни компенсации....Колко ли още неизвестни ще излязат на светло (удобно след 150%-та победа на Гоце...) Wow...

  3. 4и4о Ви
    #10

    Весков, руснаците се поделят по 1/3 от 51%, ние и гърците по 1/2 от 49%. Проблема обаче е в това , че всички основни играчи от Русия са държавни компании, без никакъв опит за работа по принципите на пазара. От Б-я - основен участник - Булгаргаз - още един монополист, подобно е и положението и в Гърция - участник - държавната Хеленик Петролеум. Да не пропуснем и държавната Техноекспортстрой - кандидат да строи терминала в Бургас /до момента фирмата не е ипълнявала такъв проект/.До 01 януари др.Овчаров

  4. Дедеагач
    #9

    Това са димки без крачмар. България и Македония ще си получат Беломорието в рамките на Европейския съюз, а Русия няма да има думата.

  5. BECKOB
    #7

    Аз не забелязах, че 33-те % са от руския дял, а не от цялото...Това пак не обяснява по долната простотия. Излиза, че гърците нямат участие..."...ИТАР – ТАСС посочва, че останалите 49 на сто от компанията, която ще стопанисва бъдещото съоръжение, ще се поделят между България и Русия..."

  6. Chitatel
    #6

    Mnogo si prav! Samo shte dobavia za direktora na TES - Emil Kotcev. Koga li i na tozi izmamnik shte mo doide vremeto da leji pri Valio Toploto. Sas sigurnost shte leji tam

  7. турист
    #5

    г-да първановци от тази сделка България ще спечели "00".Ако следите сделката трябва да си спомните , че Русия заяви , че не трябва да плаща такси, тогава от къде ще дойде нашата печалба?Замърсено море и плажове и ...

  8. Юнак Балкански
    #4

    пардон, Русия, добива все по-ясни очертания.Първановци, Овчаровци и Сергейчовци не губят ценно време и бързат да ни надянат хомота тъй здраво, че поколения напред да не можем да се освободим!Нали вече Русия два пъти ни "освобождава" - ха сега да видим кой ще ни освободи от нея?

  9. КАК е възможно ???
    #3

    БСП отново ни завързва за СССРе каруцата - бедни да сме, и в подчинение...

  10. nik
    #2

    Мамицата им продажна...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.