Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мрачна прогноза за потреблението на петрола потопи цените до нови дъна

10 коментара
Мрачна прогноза за потреблението на петрола потопи цените до нови дъна

Опасенията на инвеститорите, че договореното свиване на петролния добив няма да е достатъчно, за да компенсира срива на търсенето на горива, в комбинация с мрачна прогноза за най-големият в историята спад на глобалното потребление заради коронавируса, доведоха до ново сгромолясване на цените на черното злато в сряда.

Юнските доставки на сорта Брент стигнаха 28.23 долара за барел, след като преди ден загубиха от стойността си 6.7 на сто. Фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през май пък задълбочават своя вчерашен спад от 10% и достигнаха 19.20 долара за барел, което е най-ниско ниво от 2002 г. Руският нефт Юралс също поевтиня до цена от 16.71 долара за барел.

Според обявения анализ на Международната агенция по енергетика (MAE) се очаква търсенето на петрол през тази година да спадне с 9.3 млн. барела. Така ще бъде изтрит сумарният растеж при потреблението на петрол през последното десетилетие, отбеляза МАЕ.

Този исторически спад ще сведе световното потребление до около 90.6 милиона барела дневно, заради увеличаването на карантинните мерки и почти спрелия транспорт по целия свят.

Само за април МАЕ очаква спад на търсенето с 29 милиона барела на ден спрямо същия период на 2019 г., което е най-ниско ниво от 1995 г. насам.

"Може да видим, че това (1995 г.) беше най-лошата година в историята на световните петролни пазари", отбеляза Фатих Бирол, ръководител на базираната в Париж международна енергийна организация.

През май потреблението ще се понижи с 26 млн. барела през май, а през юни - с 15 млн. барела.

Несъмнено мерките, предприети, за да се ограничи пандемията и да се подкрепи икономиката, ще позволят възстановяване на петролното търсене през вторите шест месеца на годината, но това ще става постепенно, посочват в доклада си от МАЕ.

Потреблението ще продължи да намалява и през декември с 2.7 милиона барела на ден спрямо същия месец на 2019 г., допълва се в анализа.

Според агенцията световната икономика е подложена на натиск, който няма аналог от Голямата депресия през 30-те години на миналия век.

Според МАЕ сделката на ОПЕК + за съкращаване на петролното производство няма да доведе до незабавно балансиране на пазара, а ограничаването на добивите само ще намали пиковите доставки.

МАЕ също така каза, че все още се очакват подробностите относно поетите в рамките на Г-20 ангажименти за попълване на петролните стратегически резерви, което би могло да изтегли от пазара около 2 млн. барела на ден.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #10
  2. Коментарът е изтрит в 12:38 на 16 април 2020 от автора.
    #9
  3. Естествено
    #8
    Отговор на коментар #6

    Към лева е 2 стотинки за рубла. ☺

  4. Bлaдo
    #7

    абсурдно е, НО!!! въпреки че цената пада ли, пада... на пУтчова рУсия вече й е скъп дори и собственият й мазут и не може да си го позволи...?!! - дапръйгалисьь...

  5. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #6
  6. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #5
  7. Практик от София
    #4

    О, бандата на Оушън ряпа да яде!
    Какво да очакваме в страната на нашите "двойни
    освободители":
    1. Спазването от страна на Русия на споразуменията OPEC плюс за намаляване добива на нефт
    2. Поддържане производителността на "Роснефт" на същото ниво и силово принуждаване към намаляване / прекратяване на производството на по-малките руски петролни компании
    3. Съсипването и национализацията на малките руски петролни компании, с последващото им придобиване от "Роснефт", или директна покупка от "Роснефт"

  8. Лизи Гугуткова
    #3

    Бюджетните приходи от износ на петрол се сринаха до минимум от 90-те години Руският федерален бюджет е на прага на безпрецедентен през 21 век срив на приходите от продажбата на петрол в чужбина. Девалвацията на рублата с 25% от началото на годината, не компенсира бюджета за всички падащи суровини. Това означава, че приходите от бюджета за основни суровини ще бъдат с 25% по-ниски от планираните, което е много болезнено, “, каза Татяна Евдокимова, главен икономист на Nordea за Русия. Нефтът и газът представляват 40% от приходите от хазната, но, за съжаление, ситуацията се усложнява от факта, че данъците върху нересурсите също ще паднат заедно с икономиката, добавя тя.

  9. Лизи Гугуткова
    #2

    Котировки и графики в реално време -8,14 % Нефт (Brent) - Последниr сделки Время Цена 17:42:23 27,61 USD

  10. simply blue
    #1

    Поздрави на енергетическата супердържава.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.