Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мултигруп отрязан от водеща роля в Бургас - Александруполис

0 коментара

Правителството отряза опита на МG корпорация чрез междуфирмени преговори да придобие мажоритарен дял в българската квота от петролопровода Бургас - Александруполис. На днешното си заседание кабинетът промени позицията си за проекта.

На поредния кръг от преговори по проекта, България ще предложи на Русия и на Гърция да се създаде междудържавна фирма между трите страни, която да се регистрира в четвърта държава. Всяка от трите страни да е с равен дял във фирмата и да има възможност да блокира решенията, е предварителната българска позиция за преговорите, одобрена днес от правителството.

Българската позиция бе внесена от вицепремиера и министър на регионалното развитие Костадин Паскалев. Пред журналисти той заяви, че българският дял в новата фирма ще бъде 100-процента държавен, като държавата ще листва акции от него на борсата. Така има възможност фирми, които искат да участват в проекта, да се включат в него по прозрачен начин, заяви Паскалев.

Забравете за всички разпределения, които някой някога е правил, отсече вицепремиерът на журналистически въпрос как ще коментира обвиненията към дъщерната компания на "Мултигруп" - "Минстрой холдинг", че се опитва на тъмно да вземе най-голям дял от българската квота в петролопровода.

Заявеното днес от министър Паскалев е в рязък контраст с досегашната българска позиция, изговаряна от неговия заместник Хасан Хасан. След последната среща между Русия, България и Гърция в Москва, на която участва Хасан Хасан, той заяви, че българската квота в проекта ще се разпредели между седем фирми, които ще уточнят помежду си коя какъв дял ще притежава. Освен че не бе обявен търг или конкурс за участието на фирмите, а те просто бяха представени от Хасан с думите "те се знаят", преди няколко дни избухна и скандал за начина, по който дяловете се разпределят. Стана ясно, че дъщерната на Мултигруп "Минстрой холдинг" се опитва да придобие водещ дял сред седемте за сметка на Лукойл България, като превърне българския консорциум от инвестиционен в строителен.

В петък миналата седмица "Минстрой" са поканили на среща три от останалите фирми - "Газстроймонтаж", "Главболгарстрой" и "Техноекспортстрой", за да обсъдят разпределението на дяловете в дружеството. На срещата, на която не е пирсъствал представител на "Лукойл" станало ясно, че "Минстрой" иска 68% от дяловете в българската квота в нефтопровода. По този повод вчера от "Лукойл България" изпратиха официално прессъобщение до медиите, в което се казва, че намерението на "Минстрой" противоречи на договореностите между страните в проекта. Пред в. "Дневник" от "Минстрой" са коментирали, че "мажоритарният дял трябва да се държи от българска компания, тъй като участници в консорциума си поделят държавното участие в нефжтопровода". На това от "Лукойл - България" отговарят, че компанията е най-големият данъкоплатец в България, регистрирана е в страната и има опит в изграждане на нефтопроводи.

Също вчера пред в."Дневник" зам.регионалният министър Хасан Хасан заявява в интервю, че разпределението на дяловете трябва да стане между самите компании, които си поделят държавния дял в строителството на нефтопровода, а държавата играе само ролята на регулатор, за да защити интересите си в проекта.

Същият зам.министър след завръщането си от москва обяви, че България и Гърция ще имат равен дял в нефтопровода - по 33 процента. На въпрос как ще стане това при положение, че гръцката позиция е точно обратната - едва 20% за България, Хасан отговори, че е много добър в преговорите и е сигурен, че ще убеди гръцката страна. Последвалото развитие на нещата обаче показа, че преговорите са зациклили. Последното потвърждение бе при визитата на гръцкия министър за Тракия и Македония, който се срещна с Паскалев, но след това не каза нищо за петролопровода. Стана ясно, че българският министър на регионалното развитие ще се среща специално с колегата си Цохадзопулос, за да се договарят за петролопровода. Според анализатори, днешното ново предложение на България ще послужи и като възможност да се спечели време в преговорите с Гърция за дяловото участие на трите страни в проекта за петролопровода.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.