Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МЗ извади от нафталина идеята 10 "суперболници" да са гръбнак на системата

2 коментара
МЗ извади от нафталина идеята 10 "суперболници" да са гръбнак на системата

Министерството на здравеопазването е "възкресило" идеята да има няколко модерни високотехнологични болници в страната, които да са гръбнак на здравната система и да осигуряват равнопоставен достъп на гражданите до качествена медицинска помощ в рамките на т.нар. "златен час". Това обяви здравният министър Костадин Ангелов при посещението си в Бяла, област Русе.

"В момента стартираме обсъждането на един проект, който има за цел да раздели страната на не по-малко от 10 области, като във всяка да има по една голяма болница – най-често това са областните болници, които да бъдат с еднакви възможности като апаратура, медицински екипи, и т.н", обясни Ангелов. Идеята е тези десетина болници да бъдат така модернизирани, че всеки един пациент, независимо дали постъпва по спешност или планово, да получава медицински грижи с еднакво качество като в останалите 9.

Ангелов допълни, че целта е на територията на всяка от тези болници да има много добре развита инфраструктурата за достъп до лечебното заведение, в това число Спешна помощ, така че да се гарантира достъпът на пациента в т.нар. "златен час".

Идеята всъщност съвсем не е нова и беше лансирана за първи път още в първия мандат на ГЕРБ през 2010, когато бе анонсирано създаването на 20-тина високотехнологични болници в 6-те региона за планиране. Финансирането трябваше да бъде осигурено с европроект на стойност 148 млн. лева., който обаче се провали по вина на Министерството на здравеопазването.

През годините идеята за създаването на висотехнологични или "суперболници" периодично се подновяваше и транформираше, като се обсъждаше да има такава болница във всеки от 28-те областни града или пък да са 12 за цялата страна. Концепцията залегна и в Националната здравна стратегия за периода 2014 - 2020. За повече от 10 години обаче идеята за равен и бърз достъп на гражданите до качествено лечение така и не бе реализирана, а дисбалансите продължават да се задълбочават.

Факт е, че през тези години бяха направени редица подобрения в големите областни болници, които реално биха поели функциите на "суперболници". Много от тях бяха оборудвани с модерна апаратура, отделенията им модернизирани и ремонтирани, но те продължават да не са равнопоставени като качество на услугите и възможности за лечение. Реално най-тежките и сложни случаи се лекуват в 5 града – София, Пловдив, Варна, Бургас и Плевен, а отделни случаи единствено в София. Въпросът с бързия достъп до болница чрез Спешната помощ също не е решен.

Друг проблем е, че дори големите областни болници са оголени откъм кадри и поради това не могат да осъществяват комплексно лечение, т.е. пациентът да получи всички необходими грижи и процедури на едно място. Проблемът с кадрите е основен, тъй като много медици отиват срещу по-високо заплащане в нароилите се частни болници или заминават в чужбина.

Ангелов коментира във вторник, че се мисли по въпроса с осигуряването на България с медицински специалисти. "Тук имаме изключително голям проблем, защото в отдалечените места няма лекари и медицински сестри. Трябва да увеличим желаещите да учат за медицински сестри. Приели сме професията медицинска сестра да е приоритетна специалност и всяко висше училище, което отпусне допълнителни бройки, ще получава допълнително финансиране, а записалите се студенти -двойни стипендии", каза той.

По думите след това е важно и медицинските кадри да бъдат задържани, като по думите му това може да бъде постигнато по няколко начина, в това число с увеличение на заплащането.

"Първата стъпка вече е направена: от 1 януари тази година заплатите в сектор Здравеопазване и по-сепициално в болниците са увеличени с 600 лева за лекарите, 360 лева на сестрите, 120 лева на санитарите", заяви той.

В Бяла Ангелов присъства на символична първа копка за изграждането на нов филиал на Центъра за спешна медицинска помощ, който е част от големия проект за модернизацията на спешната помощ в страната. Той предвижда общо 237 обекта от системата на спешната медицинска помощ у нас да бъдат напълно обновени и модернизирани. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ImBlack
    #2

    10 супер болници с 2000 супер лекари, 4000 супер сестри, 200 супер линейки и още 40 супер летящи линейки... После се събуждаш потен в многократно боядисването с дебели пластове блажна боя легло, в което боята и ръждата отдавна са взели превес над желязото и впиваш поглед в мухата, лазеща по напукания таван... Всичко е било само сън ...

  2. SILENCE
    #1

    ДругарЕ и другаркЕ, поне нещо не ви ли просветна в кра.туните от опита с вируса? Пробвахте се да квартирувате по болниците хората и не успяхте. Истинското лечение е в извънболничната помощ, а не в доболничната. Така е като си имате само шаблони за медицинска дейност, а не знания и ... мислене. Ама дерзайте! То, който ви чуе какви ги мътите отново, пак ще се засили директно за навън.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.