Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Настояваме пред ЕС за 3 години преходен период по свободното предоставяне на услуги

0 коментара

България ще настоява пред Европейския съюз за тригодишен преходен период - от 2007 до 2009 г., по отношение на свободното предоставяне на услуги. Правителството одобри две от позициите на страната ни в преговорите с ЕС - за свободно предоставяне на услуги и за финансов контрол. С тях темите, по които България е предоставила позициите си за преговори с ЕС, стават 20 от общо 32.

Целта на преходния период за свободното предоставяне на услуги, поискан от страната ни, е да гарантира чуждите инвеститори, участващи в инвестициите в ценни книжа. Този пазар в момента се развива и е необходимо известно време за акумулиране на средства, обясни главният преговарящ с ЕС Владимир Кисьов.
По думите му с приетия през миналата година Закон за държавния и финансов контрол страната ни максимално се е доближила до законодателството на страните от ЕС за вътрешен контрол. Особено внимание се обръща върху одита или разходването на бюджетни средства, които идват от общността. С подзаконовите актове и Законът за Сметната палата, който предстои да бъде приет тази година, ставаме една от страните, които е осъществила най-много по отношение на контрола и управлението на финансови средства, посочи г-н Кисьов, цитиран от БТА.
Предстои през следващите две седмици Министерският съвет да одобри още главата "Данъчна политика", до края на февруари - "Правосъдие и вътрешни работи" и през март главата "Околна среда", съобщи Владимир Кисьов.
Девет преговорни глави за присъединяването на България към Европейския съюз ще бъдат открити по време на шведското председателство, има реален шанс две-трети от тях да бъдат
закрити до средата на годината, каза посланикът на Швеция у нас Стен Аск. Той посочи, че сред главите, които ще се открият, ще бъдат тези за свободното движение на стоки и хора, за контрола във финансовите среди, данъците, риболовното стопанство, митническия съюз и главата по околната среда. Според шведския посланик България е постигнала значителен напредък от започването на преговорите си за присъединяване към ЕС през февруари м.г., но сега вниманието трябва да бъде насочено към това как на практика да бъде приложена европейската законодателна система и институционална реформа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.