Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Не очаквам сътресения сред депутатите на СДС

0 коментара

"Необходима политическа болка, през която СДС може да мине". Така лидерът на парламентарната група на ОДС Надежда Михайлова определи решението на Националния съвет на СДС да изключи Евгений Бакърджиев.

Според Михайлова обаче изключването на Евгений Бакърджиев е начало на един оздравителен процес в СДС, който спира опитът за парцелиране на каузата на СДС и за нейната употреба.

Труден ден, трудно вдигахме ръката си, защото бяхме съмишленици, много неща сме съпреживяли заедно, каза Михайлова по адрес на Бакърджиев. Ако Евгений Бакърджиев беше поел отговорността да подаде оставката си, нямаше да го има това драматично заседание, смята Михайлова.

Надежда Михайлова припомни заседанието на НС на СДС непосредствено след парламентарните избори, когато Костов подаде оставка от лидерското място и всички членове на НИС заявиха, че ще поемат своята отговорност на предстоящата национална конференция.
"Тогава НС взе решение да задължи членовете на НИС да изкарат мандата до Националната конференция, за да не остава партията без ръководство. И този жест, който беше жест на поемане на политическата отговорност, очевидно се разбра по различен начин и доста криво на много места. Включително част от хората се превърнаха в морални съдници, без да поемат своята лична вина за онова, което се случи през последните няколко години", каза Надежда Михайлова.

Очаквате ли сътресения в парламентарната група след изключването на Бакърджиев?

Не, не очаквам да има сътресения в групата. Защото дори и хората, които се въздържаха, не подкрепиха със "за" решението на председателя, аргументираха своята позиция с чисто морални аргументи, като заявиха еднозначно, че застават зад председателя на СДС. В този смисъл аз не очаквам, че в групата на СДС ще има някакви сътресения.

А какво ще се случи с депутатското място на Бакърджиев в парламентарната група?

Това са процедурни решения.

Здрава ли е коалицията ОДС?

Да, определено считам, че е здрава. Имаше най-различни гласове в публичното пространство дали се е изчерпала или не се е изчерпала формата. Аз категорично считам, че тази формула не е изчерпана и никой не се отказва от работещи формули. Все пак ние сме успели да постигнем съвместно не малко неща. И това, което днес приемаме като актив, е плод на съвместните ни усилия не само като мнозинство в предишното Народно Събрание, но и в правителство, където имаше представители на различните политически сили на ОДС. Едно е ясно,че в новата ситуация, в която се намираме, вероятно някои неща трябва да бъдат преосмислени, да бъде подобрено взаимодействието между политическите сили т.е. необходим е един нов прочит на нашите коалиционни отношения.

Очаквате ли предсрочни избори?

Много е трудно да бъдат правени прогнози, при положение, че България през последните години показа, че е една трудно прогнозируема държава. Дори и най-смелите политолози и социолози не можаха да пресрещнат обществените очаквания. В този смисъл за мен най-важното е СДС да бъде подготвен за следващите избори. А кога ще бъдат следващите избори, това ще определи развитието на политическите и икономическите процеси в страната.

Ще иска ли парламентарната група на ОДС вот на недоверие?

Това е въпрос на политическа тактика, която ще се предопредели от развоя на ситуацията. Ние тепърва ще правим много внимателен анализ на парламентарното поведение на СДС и на ОДС оттук нататък. Ние ще се консултираме и с нашите коалиционни партньори, ще чуем и тяхното мнение. Това, което е важно да бъде казано в момента, е че СДС и ОДС като парламентарно представена политическа сила ще активизира много дейността си в парламента, както и срещите си с избиратели по места. И наред с това ще следи много внимателно за хода на реформите в страната, защото ролята на опозиция в държава като България е не по-малко важна от онази на управляващите. Защото сме единственият гарант за това, че постигнатото в страната през последните години няма да бъде подложено на съмнение или на ревизия. Ние внимателно ще следим и действието на правителството, и действията на парламентарното мнозинство и ще предлагаме съответно, ако има отклонение, алтернативни решения, което журналистите популярно наричат конструктивна опозиция.

Напоследък в България стана модно да се правят електорални партии. Софиянски и НДСВ вече оповестиха предстоящото учредяване на такива формации. Какви са плюсовете и минусите на електоралния тип партии и какви са плюсовете и минусите на традиционните партии?

Не бих се нагърбила с толкова аргументирана преценка, кое е по-добрият вариант, защото в света има партии от двата вида. Но определено считам, че за една европейска държава като България традиционният тип партии са онези, които издържат проверката на времето и то на чисто политическите предизвикателства. Още повече, че в периоди на сериозни драматични промени хората държат най-много и най-ясно на темата за отговорността. Ясната структура на една партия, ясният устав, ясната програма, ясната йерархия в партията дава възможност на хората да идентифицират отговорностите на различните нива. В случая това е изключително важно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.