Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Nexo съди България за рекордните 3 млрд. долара (обновена)

29 коментара
Антони Тренчев, Nexo

Криптобанката Nexo съди България за рекордната сума от над 3 млрд. долара, обявиха от дружеството в сряда. Това е най-големият подобен иск срещу страната на база на публично известната информация за арбитражните дела.

"Размерът на арбитражния иск се определя от значителните материални и репутационни щети, резултат от действията на държавните органи по време на вече прекратеното, репресивно разследване срещу компанията, нейните служители и ръководители. Очаквано, обвиненията се доказаха като несъстоятелни, а досъдебното производство намери своя логичен край поради липса на престъпления", твърдят от компанията.

Искът на Nexo AG - швейцарско подразделение на базираната на Каймановите острови Nexo Capital, вече е внесен в секретариата на Международния център за уреждане на инвестиционни спорове (ICSID) към Световната банка във Вашингтон, съгласно международните спогодби за защита на инвестициите. Интересите на Nexo пред трибунала ще бъдат представлявани от престижната американска кантора Pillsbury Winthrop Shaw Pittman LLP.

В края на миналата година Софийска градска прокуратура (СГП) прекрати наказателното производство по делото Nexo. Наблюдаващите прокурори стигнаха до извода, че няма извършено престъпление.

Акцията срещу криптобанката започна в началото на 2023 г. В производството бяха обвинени четирима души – Антони Тренчев, Коста Кънчев, Траян Николов и Калин Методиев. Според тогавашното мнение на прокуратурата те са участвали в престъпна група за пране на пари, данъчни престъпления, компютърни измами и банкова дейност без лиценз. 

Бившият главен прокурор Иван Гешев подозираше, че собствениците на Nexo участват в "оперативки" на други обвиняеми в сръбската столица Белград заедно със собственика на фалиралата КРБ Цветан Василев.

През септември Софийският градски съд (СГС) отмени заповедите за арест на двама от собствениците на криптобанката – Антони Тренчев и Коста Кънчев, с аргумента, че преди да бъдат издадени заповедите, не е направен никакъв опит двамата да бъдат призовани, въпреки че имат известни адреси в Обединените арабски емирства.

Около казуса с Nexo имаше и втори, политически сюжет. Оказа се, че формацията "Да, България" е получила близо 400 000 лв. като дарения от 15 служители на Nexo през 2021 г. и 2022 г. Повечето от физическите лица дарили приблизително по 20 000 лв. Впоследствие в акцията срещу Nexo се включи цялата държавна машина и темата влезе в политическа употреба, като ГЕРБ, ДПС и ИТН се активираха и дори създадоха временна анкетна комисия да разследва случая. Партията на Борисов искаше още да се провери дали криптокомпанията не е финансирала "Продължаваме промяната", но тогавашният депутат от ПП Настимир Ананиев каза, че ще заведе дело, за да се защити от спекулациите.

Акцията на българската прокуратура миналата година съвпадна и с новината за солидни глоби и неустойки на стойност 45 млн. долара, наложени на Nexo Capital Inc. от американската Комисия по ценните книжа и борсите на стойност заради предлагане на нерегистриран продукт за криптозаеми на дребно. По-рано - през 2022 г., щатската прокуратура заведе дело срещу криптобанката, но в началото на 2023 г. бе постигнато споразумение с американските власти

Криптокредиторите действат като банки за криптосвета, предлагайки на клиентите лихва върху криптовалутите, които депозират в платформата.

По повод случая с Nexo Ройтерс коментира, че има и други случаи, в които американските регулатори да са предприемали мерки срещу предполагаема незаконна дейност на водещи криптофирми, но е необичайно криптофирма съди държава заради обезщетение за разследване, което е прекратено.

Казусът с арбитражния иск на Nexo идва насред тежък конфликт около начина, по който държавата се защитава по международни дела. Причината е лобистка битка за това кои адвокатски кантори да поемат държавната защита. Финансовият министър Асен Василев успя да издейства създаването на междуведомствен координационен съвет, който да решава тези въпроси с цел да изземе темата от ръцете на досегашната дирекция "Съдебна защита" в МФ. Той бе критикуван в парламента, че зад тези действия прозират лобистки интереси, каквито пък Василив твърди, че са налице в подчинената му дирекция.

"След като проучихме случая в дълбочина, вярваме в силата и бъдещия успех на иска на Nexo", споделя Матю Оресман, управляващ съдружник на лондонския офис на Pillsbury LLP. Дебора Ръф, ръководител на арбитражния отдел в международната кaнтора, допълва: "Очакваме с нетърпение да представляваме нашите клиенти в следващата фаза на тази битка за справедливост", гласи прессъобщението на Nexo.

Според него "атаката" на органите на държавата е била съпътствана от "сериозна медийна кампания срещу компанията" и "масово тиражиране на неверни твърдения", които са причинили колосални щети върху дейността и международната репутация на Nexo. Инвестициите на компанията в България са претърпели загуби в големи размери, а значителни бизнес възможности в глобален мащаб са пропаднали.
Спряна бе съвместната работа на Nexo с три от най-големите американски инвестиционни банки по първичното публично предлагане на акциите на компанията на знакова фондова борса в САЩ. Оценката на Nexo, дадена от тези банки тогава, е между 8 и 12 милиарда щатски долара.

Осуетено е било подписването на дългосрочно сътрудничество на Nexo с един от най-популярните европейски футболни клубове с над 330 милиона привърженици в цял свят. "Цел на колаборацията бе създаването на ексклузивен, съвместен, новаторски финансов продукт, осигуряващ достъп до потенциала на дигиталните активи на милионите фенове на футболния гранд", твърдят от Nexo.

"Сега, след като самата българска прокуратура оневини Nexo, дойде време да поискаме справедливост и обезщетение за нанесените огромни репутационни и финансови щети. Вярваме, че с нашите действия ще покажем на властимащите, че властта и отговорността са неделими и подобен произвол не може да остане без последствия. Това ще бъде както изстрадана и справедлива реабилитация за Nexo и служителите ѝ, така и ключова стъпка към една по-прозрачна и добра среда за развитие на държавата, която ще бъде в полза както на българския бизнес, така и на цялото общество", коментираха още от компанията.

Nexo съобщава още, че възнамерява да дари до 20% от полученото обезщетение от държавата за най-силно нуждаещите се и пренебрегвани сектори в страната – детското здравеопазване и образование, става ясно още от прессъобщението. Основен приоритет ще бъде подкрепа за изграждането на така необходимите детски болници и отделения в България, както и различни инициативи за повишаване конкурентоспособността на Софийския университет "Св. Климент Охридски" на глобалната образователна сцена.  

МФ е уведомено за иска на Nexo

Министерството на финансите е уведомено за арбитражно дело, заведено от Нексо А.Г., "Ен Ди Ес" ЕООД и "Мирастар" ЕООД пред Международния център за разрешаване на инвестиционни спорове (ICSID) към Световната банка, заявиха от ведомството в отговор на въпроси на Mediapool.

Оттам допълниха, че въпросът ще бъде разгледан своевременно от Консултативен съвет, който подпомага Министерския съвет по въпроси, свързани със защитата на българската държава по международни арбитражни дела. Очаква се след обсъждането на случая от Консултативния съвет да се предприемат съответните действия за защита на българската държава по арбитражното дело.

"Настоящото или друго изявление от страна на Република България по никакъв начин не следва да се счита за признаване на исковете по съществото на спора или за приемане на компетентността на арбитражен трибунал или друг орган", уточниха от МФ.

*Публикацията е обновена в 18:57 ч. с отговора на Министерството на финансите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

29 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. асен
    #29

    гешев да плати!

  2. Kruger
    #28
    Отговор на коментар #27

    И какво "външно министерство"! Тук не става въпрос за търговски спор със страна в него правителството на България. Тук страната, която ще бъде съдена, е прокуратурата на България. Тя ще трябва да си организира защитата, но е безнадеждно, разбира се. Май си дрънкате ей така просто глупости:)

  3. Kruger
    #27
    Отговор на коментар #26

    Моля? Мафиотската Гешефтура вече е осъдена многократно от международните съдилища на десетки милиони обезщетения. Тя няма нито едно спечелено дело, естествено. И този случай беше кристално ясен на всеки нормален човек от самото начало. Хайде тези си ги разправяйте на путинолузърските сбирки и там се правете на изненадани:) Ама на другите хора с поне 2 грама мозък може най-накрая и да им просветне в шамандурите докъде са ги докарали крадливите милиционери от Шайката.

  4. marij
    #26

    Сега вече е ясно защо Василев с такъв хъс закри отдела за водене на дела срещу страната във външно министерство и го сложи под свой контрол. Ще избере такава западна адвокатска кантора, която да загуби делото!!! /да напомним, че външно нямаше нито едно загубено дело срещу България/ е естествено срещу комисионна и за себе си вероятно??? Все пак Нексо раздаваха десетки хилядарки в предизборната борба за ПП ДБ….

  5. Борис
    #25

    Възможните глоби, налагани от съдилища при дела срещу българската държава, трябва да бъдат плащани от личните джобове на съответните длъжностни лица, извършили незаконни действия, а не от джобовете на всички български данъкоплатци. Иначе произволът на длъжностните лица няма да има край при неработещото държавно обвинение (прокуратура), а и съдебната система като цяло и ще продължи да се използва като инструмент за насилие.

  6. sloth
    #24
    Отговор на коментар #21

    Вие също пример за писане без хабер.
    Нексо са виновни в какво? За да може българската прокуратура да повдига обвинения, още повече да извършва показни милиционерски акции и пресконференции, като минимум трябва да има обосновани предположения за извършени престъпления в българска юрисдикция, или да има искания за помощ от чужди юрисдикции. Както се разбра почти веднага след действията на гешефтурата, нито едно от тия две условия не е било налице.
    Не съм запознат какви санкции са били наложени на Нексо

  7. [email protected]
    #23

    Хак да ѝ е на демократична България! Нека си плати скъпо и прескъпо за глупостта да гласува за криптополиткорумпетата от „Проваляме промяната – Дълбоката България“, асистирани от мафиоти и мутроченгета и спонсорирани от дегенерати и олигарси с взимане-даване с Империята на злото!

  8. Kruger
    #22
    Отговор на коментар #19

    Най-вероятно прокуратурата ще бъде осъдена да плати обезщетение от стотици милиони $. Т.е българските данъкоплатци. Те трябва да изискават Каскетски да бъде разследван и съден за злоупотреба със служебно положение, най-малкото за урок на евентуалните бъдещи слуги на мафията. А най вече заради законност и справедливост. Ако имат акъл.

  9. bridgeking8
    #21

    Тук пишат хора ,които хал хабер си нямат .Това че има заведено дело не значи че делото е спечелено . Второ това че няма регулация за крипто валутите незначи че не са виновни. Нексо бяха санкционирани в САЩ и в ЮК.Като в САЩ имат забрана да оперират .

  10. Rolo Tomassi
    #20

    Който си го е номинирал и избрал Гешев, той ще трябва да плаща ако искът бъде уважен, но най-накрая пак ние ще платим, зашото им го позволяваме от десетилетия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.