Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нов тест за готовността на македонците да решат проблемите с България

Историческата комисия ще заседава преди втори тур на местните избори в РСМ

30 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС

Буксуващата вече от години обща българо-македонска историческа комисия ще заседава отново тази седмица малко преди втория тур на местните избори в Северна Македония.

Досега комисията не е постигнала очакваните резултати, а предстоящото заседание ще е тест дали македонците са готови да изпълнят българските изисквания за изчистване на спорните исторически въпроси до края на годината. Македонските власти се надяват през декември да се стигне до пробив и България да одобри преговорната рамка на Скопие за ЕС, но засега не дават сигнали, че са готови на реални стъпки за нормализиране на нещата.

Заседанието на комисията ще се проведе онлайн, съобщи МИА.

На предишното 14-то заседание, проведено на 10 и 11 юни, македонският екип в Комисията оцени, че са провели най-трудните разговори досега, съобщи македонската медия, цитирана от "Фокус".

Подобни обаче бяха отзивите и на българските участници в комисията.

Тогава се обсъждаха учебниците по история и хармонизирането на препоръките за тяхното усъвършенстване.

"Македонската страна направи предложения въз основа на съвременните разбирания за историческото образование, подкрепени от Съвета на Европа и ЮНЕСКО, които зачитат различни възгледи и интерпретации на миналото и които се оказаха приложими при преодоляването на спорове, произтичащи от различни интерпретации на миналото. От българска страна тези предложения бяха отхвърлени като неприемливи и неприложими", съобщиха от преговорния екип на Северна Македония.

"За съжаление е очевидно, че на членовете на Комисията от Република България липсва воля за постигане на решение, чрез което историческото образование няма да бъде основа за политическа инструментализация, често скрито зад фразата "историческа истина". Очевидно е също, че българската страна вижда този процес като възможност да наложи своя поглед върху миналото в друга държава и образователна система", твърдят македонските представители в екипа.

От българска страна обаче тези твърдения не се приемат. Българският екип каза през юни, че македонците отказват да се промени каквото и да било, а вече отказват и диалог по историческите теми.

Отношенията между двете страни са част от предизборните кампании и в двете страни, като дебатът се изостря все повече, и ще е истинско предизвикателство историците да намерят някакво работещо решение.

Сега България настоява за подписването на нов документ между двете страни с шест конкретни изисквания и ангажименти, но македонците дават противоречиви сигнали.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

30 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 11:37 на 10 април 2024 от автора.
    #30
  2. Петър Хрисимов
    #29

    Нали Хр.Чернопеев бил."македонец" Защо посегнахте и на гроба на Г.Сугарев,чийто братя и родители са най големите застъпници за българщината в Македония! Там където живея срещам често т.н.македонци.Изостанали хора със нулеви познания за история,говорещи масово полусръбски.Може да се гордее с вас Ал.1 Караджорджевич

  3. Петър Хрисимов
    #28
    Отговор на коментар #21

    Защо осквернихте костите на войводата Христо Чернопеев и на дузина четници паднали ЗА СВОБОДАТА ,а не Слободата(србски)наМакедония

  4. Гошо Тарабата
    #27
    Отговор на коментар #10

    Не вярвай на британците. Чърчил е мразил България, затова ни е поднесъл на тепсия на СССР. На Гърция обаче е държал много и въпреки че там след войната е имало 3 комунистически органзиции, Чърчил е изпратил командоси, за да им попречи да установят комунизъм. Та от гледна точка на Британия българското управление на Западна Тракия и Македония през войната е окупация, сръбското управление преди това - не? Друже, сърбите през 30-години са наричали твоята родина Македония ВАРДАРСКА БАНОВИНА, а на дедите

  5. dimitardi100
    #26

    Има запазени неоспорими исторически документи и по тях няма какво да се умува ! Асо "македонците" не ги признават няма как ние да им признаем измислената държава, идентитет и език !

  6. ivancho ivanov
    #25

    Много е г-н Матев(#29), защотп разговорите са на политически нива, не историческо - на разни маси/конференции, нивото на научнни факти и учебници е безполезно! Мой много близък, ученик навремето в Първа софииска мъжка гимназия, ми е разправял за учителят си по история Дим. Диамндиев, - един ден говорейки за най-новата история на България казал на учениците "Сега отворете си тетрадките и пишете, защото това което е написано в учебника не е вярно", а написаното било написано в току-що издаденият учебник

  7. Борис
    #24

    РСМ използва т.нар. историческа комисия единствено за легализиране на македонизма. Македонизмът е политически, а не исторически въпрос. Македонизмът е насилствено наложен на българския народ във Вардарска Македония и сега се търси от България легализиране на насилствено наложената "македонска" идентичност. Опитват се да създават впечатление за някакъв "исторически" спор, който всъщност обективно не може да съществувава защото т.нар. македонска идентичност е политически, а не исторически въпрос.

  8. Коментарът е изтрит в 00:54 на 22 октомври 2021 от автора.
    #23
  9. Горскио
    #22
    Отговор на коментар #21

    Дедо ти може да ти е казвал, че е македонец само да те предпази от преследване.И моята баба Люба никога не ми е казвала, че е кръстена на родното село на нейната майка Горна Любата. Прабаба ми се е омъжила преди клането и опожаряването на Любата в съседно село, което е останало в България. Баба ми е родена през 1919 г (1 година след клането и опожаряването). И майка ми не ми е казвала, че сестра й е разпространявала позиви срещу национализацията. От друга страна моят дядо ми е казвал, че са го карали насила да се пише македонец - просто той беше доста по-смел от жените, които премълчаваха истината само за да ме предпазят и да не ме предизвикат да мразя съответно сърбите и комунистите.

  10. Коментарът е изтрит в 11:37 на 10 април 2024 от автора.
    #21

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.