Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Новият шеф на Генщаба саботира министъра

0 коментара

Пет месеца преди очакваната покана за членство в НАТО се очерта сериозен конфликт между министъра на отбраната Николай Свинаров и новия шеф на Генералния щаб ген. Никола Колев. Днес Колев каза, че не смята да изпълни заповедта на Свинаров за интегриране на министерството и Генщаба и отхвърли лансираните от министъра предложения за засилване на гражданския контрол в армията със съдействието на неправителствени организации.

Началникът на ГЩ не е съгласен с парламента и правителството

На първата си пресконференция като началник на ГЩ ген. Колев даде личната си оценка, че не е съгласен с решението на парламента за по-ранното пенсиониране на висши военни. "Ние не сме предлагали такива промени. Ако те бяха необходими, за да се махнат определени хора, това можеше да стане и чрез определяне на ясни критерии въз основа на които да се направят съкращенията", посочи Колев. Според него "неизбежно ще има смущения в работата на армията, защото там се работи в екип".

Извършваните промени сред висшите военни въз основа на реформите и промените в Закона за отбраната ще подменят около 50 % от офицерския състав на Българската армия, обяви Колев. Новият началник на Генщаба обяви, че утре ще бъдат връчени предписания за освобождаване на повече от 7 000 военни.

Интегрираното министерство се отлага

След това генералът обяви и несъгласието си да изпълнява програмата на правителството за членство в НАТО. Предвид съкращенията и промените в армията моето лично виждане е, че не е сега моментът за привеждане в сила на заповедта на министъра за интегриране на Генщаба и министерство на отбраната, каза ген. Колев в отговор на въпрос дали ще подпише заповедта на министър Свинаров за интегриране на ГЩ и МО, която ген. Михов отказал да подпише преди края на мандата си. Колев обясни, че до 1990 г. е имало пълна интеграция на ГЩ и МО, защото те са били напълно военнизирани. След това част от функциите на ГЩ бяха поети от министерството и в момента двете структури имат пълна функционална интеграция, не структурна. "Който казва, че сега нямаме интеграция е или недобронамерен или некомпетентен", заяви ген. Колев.

В края на април проблема с интегрираното министерство беше поставен на срещата България - НАТО в Брюксел. България е поела ангажимент моделът на интегрирано министерство да е ясен до септември и да залегне в новия закон за отбраната и въоръжените сили, който да мине в парламента до срещата в Прага през ноември.

Ген. Колев обясни, че в момента тече цялостно преформулиране на целите и преструктуриране и в страните на Алианса. Той каза, че по време на посещението на премиера в САЩ е провел консултации "на съответните равнища" по този въпрос. По думите му, посланието към България е било "изчакайте да видите каква е нашата визия, имате време след това да се преструктурирате". По тази причина според Колев не сега е времето да се извършва подобно преструктуриране на ГЩ и МО.

Ген. Колев приравни министъра с подчинените си

Ген. Колев продължи с критиките към министъра на отбраната, разяснявайки, че той не е имал право да произнесе наказанията срещу генерали във връзка с инцидента край Сливница. Във вторник министър Свинаров обяви на брифинг кои ще са наказаните военнослужещи, като ясно посочи, че чете решения на Съвета по отбрана, а не произнася наказания. Министърът на отбраната не може да произнася наказания за висши военни - те се произнасят само пред равни по ранг, отсече Колев, който пропусна факта, че министърът е политическо лице и не е подчинен на армейския устав. Като лице, което подписва указите за наказания в армията, министърът има не само право, но и задължение да изложи мотивите пред държавните институции и обществото.
Ген. Колев си позволи да окачестви поведението на министъра като "прецедент, който не бива да се допуска".

Днес ген. Колев индиректно потвърди, че командващия Сухопътни войски ген. Цветков е предложил оставката си във връзка с премазания редник Данаил Иванов на полигона край Сливница. Според Колев обаче ген. Цветков е понесъл своята отговорност и нямало нужда да си подава оставката. "Чрез прехвърляне на вината на по-високите нива в армията всъщност се оневиняват тези, които са пряко отговорни за случилото се", посочи Колев. Той изрази съжаление, че армията не разполага с достатъчно ефективни методи за дисциплинарно въздействие. Тук генералът допълни обаче, че претенции могат да се предявят и към съдебната система. Според него в армията били констатирани и залавяни редица нарушения, но съдът прекратявал делата заради липса на доказателства. Това, което може да направи военното ръководство, е да изложи виждането си пред министъра на отбраната и той да прецени дали е необходимо да се направи нещо, обясни Колев.

Новият шеф на Генщаба заяви, че ръководството на армията безусловно трябва да се базира на демократичен граждански контрол. Същевременно той обаче побърза да уточни, че този термин понякога се разбира превратно. Колев обясни, че гражданският контрол върху армията според него трябва да се осъществява от демократично избраните институции. Тези институции определят целите и задачите на въоръжените сили, ресурсът за тях и тяхното използване. Нататък се водят безплодни дискусии и много лица се опитват да си присвоят тези функции и да вземат решения във въоръжените сили, посочи Колев. Преди два дни министърът на отбраната изрази обаче малко по-различно разбиране по този въпрос. Тогава Свинаров обясни, че неговата идея за засилване на гражданския контрол означава предоставяне на възможност на неправителствени организации да извършват анализ и оценка на организацията и функциониране на системата на отбраната и въоръжените сили.

Ген. Колев ще се съветва с вицепрезидента Марин

Сред приоритети в работата си новият началник на Генщаба изтъкна приемственост в изпълнение на решенията за преструктуриране и развитие на българската армия в рамките на достъпните ресурси и използване на пълния професионален ресурс на заетите. Ще се насочим към създаването на най-добрите възможности за подготовка, оценка и контрол на военнослужещите, заяви Колев. Той обеща откритост и прозрачност на военната дейност, като обаче се отчита спецификата на военната дейност при предоставяне на информация.

И занапред ще продължа да търся съвети и от Ангел Марин и от ген. Михов, каза Колев в отговор на въпрос дали няма опасност от създаването на втори военен властови център в президентската институция. Бившият шеф на Генщаба Михо Михов стана съветник на президента по военните въпроси без да се пенсионира от армията и в момента той заедно с Колев е пръв по ранг в армията като четиризвезден генерал. Не е ясно защо Колев ще се съветва с ген. Марин, след като върховният главнокомандващ все пак е президентът Първанов.

Колев уточни, че президентът не би допуснал създаване на втори властови център и че правомощията на всеки са ясно разписани по конституция. Колев изрази задоволство от факта, че е намерен подходящ начин да бъде използван ресурсът на ген. Михов. Новият началник на Генщаба увери, че няма да ревизира работата на предшественика си, а само ще доразвивие започнатите от него реформи.

Ясно е, че до ноември България няма да покрие военно-техническите критерии, но оценката на нашите планове е много добра. Реформата в България е оценена като базирана на реалистични планове, съобразени с ресурсите и възможностите на страната, каза Колев.

Чакаме одобрение от Брюксел за ВВС

В отговор на въпрос генералът посочи, че авиобазата в Доброславци ще бъде закрита както предвижда План 2004, но тя ще продължава да се поддържа в някаква степен на готовност. Единствената българска авиобаза, която ще остане е тази в Граф Игнатиево, припомни Колев. Също в отговор на въпрос Колев посочи, че плановете за модернизиране на военновъздушните сили в момента са изпратени в Брюксел и след като бъдат отново препратени към българската страна, ще започне тяхното повторно съгласуване. Той отрече да са съкратени драстично средствата за навигационната система АСОК. Колев отказа да коментира въпроса с компенсациите за съкратените ракети СС-23. Той посочи, че ГЩ е казало какво би желало да получи. "ГЩ е представило писмено становище по този въпрос оттук нататък има политически решения, които ще изпълняваме", каза Колев. Както е известно, САЩ никога не са обсъждали компенсация на ракетните комплекси, тъй като тяхното унищожаване винаги е било разглеждано като политически въпрос.

Колев изрази мнение, че професионализацията на армията ще е добре да стане до 2005 г., но посочи, че това зависи от ресурсното обезпечаване.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.