Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Няма особена полза от антидепресантите

12 коментара
Няма особена полза от антидепресантите
Новото поколение антидепресанти имат малък клиничен ефект върху повечето пациенти и не влияят по-добре от много препарати с плацебо ефект, показва ново научно изследване, цитирано от световните агенции.

Изследователи, ръководени от проф. Ървинг Кирш от Университета в Хъл, са прегледали серия проучвания – публикувани и непубликувани – върху четири антидепресанта, като са търсили отговор на въпроса дали реакцията на пациентите на тези лекарства зависи от това колко депресирани са били преди да започнат лечението.

Изследваните лекарства са Prozac на "Ели Лили" (Eli Lilly), Effexor на фармацевтичната компания "Уайет" (Wyeth), Paxil на "Глаксо Симт Клайн" (GlaxoSmithKline) и Serzone на "Бристол – Майеърс Скуиб", което вече не се продава в САЩ.

Проучването, публикувано в списание "PLoS Medicine", е базирано на 47 клинични случая, като разработката е осъществена при спазване на законодателството, свързано със свободата на информацията. То е фокусирано върху лекарства, които действат чрез повишаване на нивата на серотонин в мозъка. Всички те са сред т.нар. селективни инхибитори на обратното улавяне на сертотонина (SSRI).

Марджъри Уолас, ръководител на благотворителната организация за психично здраве "Сейн", каза, че ще е "много притеснително", ако тези резултати се потвърдят.

Производителите на Prozac и Seroxat обаче казаха, че не са съгласни с констатациите.

Говорител на "Глаксо Смит Клайн" заяви, че проучването е разгледало само малка извадка от всички налични данни. От "Ели Лили" казаха, че сериозни научни и медицински експерименти са демонстрирали, че произвежданият от тях Prozac е ефективен антидепресант.

Пациентите са посъветвани да не спират приема на предписаните им медикаменти без първо да се консултират с лекар.

Изследването признава, че много хора вярват в наличието на ефект върху тях, но смятат, че може да е плацебо ефект – хората се чувстват добре просто защото вземат лекарство, което вярват, че ще им помогне, предаде ББС.

Само в Англия през 2006 г. са издадени 31 милиона рецепти за антидепресанти, което е рекордна бройка. Дори и официално приложените упътвания към медикаментите подчертават, че този тип лекарства не могат да бъдат първостепенно лечение за хората в средни стадии на депресия.

Само за медикаменти от типа SSRI издадените в Англия рецепти са 16.2 милиона.

Изследователският екип стига до извода, че дори позитивните ефекти, забелязани при пациенти със силна депресия, са относително малки и подлежат на различна интерпретация.

Видимо добрият резултат се дължи повече на факта, че при тези пациенти плацебо продуктите имат по-малък ефект, отколкото на някаква забележима позитивна реакция към самите антидепресанти.

"Разликата в подобрението между пациентите на плацебо препарати и онези, които вземат антидепресанти, не е много голяма", казва ръководителят на изследването проф. Кирш.

"Това означава, че депресираните хора могат да подобрят състоянието си и без третиране с химикали", допълва той.

Въз основа на тези резултати професорът смята, че няма особени причини да се предписва лечение с антидепресанти на хора, които не страдат от много сериозна депресия и ако няма позитивен ефект от алтернативно лечение.

Проф. Кирш казва още, че разкритията поставят под въпрос съществуващата система за отчитане на третираните случаи.

Д-р Тим Кендол, заместник-директор на Кралския колеж за психиатрични проучвания, публикува изследване, според което фармацевтичните компании предпочитат да дават публичност само на онези проучвания, които показват техните медикаменти в добра светлина.

Той допълва, че констатациите на екипа от Хъл подкопава доверието в способността за извличане на смислени заключения за ползата от лекарствата, ако те са базирани само върху публикувани данни.

Той призова производителите на лекарства да бъдат заставени да дават публичност на всичките си данни.

Националният институт по здравеопазване във Великобритания в момента преразглежда инструкцията си за употреба на антидепресанти.

Марджъри Уолъс от фондация "Сейн" коментира, че ако резултатите бъдат потвърдени, това ще е много разочароващо, защото най-новите антидепресанти са "страхотна надежда за бъдещето". "Тези разкрития може да премахнат онова, което бе разглеждано като жизнен избор на хиляди хора", смята тя.

Д-р Ендрю Макълох от Фондацията за психично здраве коментира: "Ние станахме прекалено зависими от антидепресанти, когато има множество други алтернативи".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Галина
    #13

    От четири години лекуват депресия.Изпила съм 20 вида ,които само влошават здравето и ме направиха инвалид.Не вярвам в антидепресантите.Фармациата вече не в услуга на хората.Тя е пионка в ръцете на безкруполни хора, трупащи богатство за сметка на човиешкото страдание.

  2. изпатил
    #12

    най-малкото тя се отразява на джоба на пациента, при това много от хората в депресия са с намалена трудоспособност и в редица случаи разчитат на социалното ведомство. Но по -лошото е, че пациенти споделят за редица странични ефекти от цитираните и други анвтидепресанти, които рязко влошават деликтното психично здраве на хората със средна и тежка степен на депресиял

  3. Таня
    #11

    Не съм съгласна със статията! Не е вярно, че антидепресантите не помагат! Преди 5 години изпаднах в тежка депресия - нямах никакви сили, не ми се живееше... Блгодарение на антидепресантите се върнах към нормалния живот! Ако не бяха те, сега нямаше да ме има! Те спасиха здравето и живота ми! Безкрайно съм благодарна на хората, които са ги открили!!!

  4. илко1
    #10

    а има ли лекарство против простотията и алчноста,което да влияе положително.

  5. Psychiatar
    #9

    Tezi SSRI sa samo za palnene na guchite na farmazevtichnite kompanii. Inache 5 pari ne chinat.

  6. Павлета
    #8

    По-важно е да няма вреда.

  7. Сашо
    #7

    За съжаление, фармафията вече си е купила мнозинството от законодателите в много страни и може спокойно да вика на черното - бяло безнаказано. Да не говорим, че в алчността си измисля и несъществуващи заболявания, като "пре-хипертония", "хиперактивностно и липса на достатъчно внимание-заболяване" (attention deficit hyperactivity disorder) и още сума ти такива глупости и тровят хората с химикали. Лошото е, че и лекарското съсловие им е в джоба.

  8. statistik
    #6

    horata,koito malko razbirat ot statistika v klini4nite izsledvaniq znaqt, 4e 47 slu4aq na fona na moje bi 50 mln potrebiteli vyobshte ne e predstavitelna izvadka! osobeno pyk za antidepresanti, 4ieto deistvie se vliqe ot pol, upotreba na alkohol, treva, vyzrast i kakvo li oshte ne. Tiq glupavi izsledvaniq ne znam koi gi sponsorira, no si opredeleno si gubi parite!

  9. dedov
    #5

    де да ги докарат тук че да трябва да оцелеят в нашата измислена държава че да ги питам въобще за какво става дума глезотии някакви и мафия от доктори и проиводители на химикали

  10. бате Ники
    #4

    спряха хинина и аналгин-хинина, които бяха евтини и вършеха работа.ако някой ми каже откъде да се запася с хинин, ще го почерпя. само той ми помага срещу грип и настинки. от няколко години се мъча с разни парацетамоли, обаче, са гола вода.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.