Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Опозицията продължава кампанията за импийчмънт на президентката на Южна Корея

0 коментара
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Опозиционните партии в Южна Корея се договориха днес да продължат кампанията си за импийчмънт на президентката Пак Гън-хе въпреки нейното предложение да подаде оставка при определени условия, предаде ДПА, цитирайки местни медии.

Лидерите на главната опозиционна Демократическа партия Чу Ми-е и на две по-малки опозиционни партии се срещнаха и отново настояха за безусловната оставка на Пак Гън-хе. Те решиха да поставят на гласуване в парламента започване на процедура за импийчмънт, но вотът може да бъде отложен с една седмица.

За да успее този ход, са необходими гласовете на 200 от всичките 300 депутати. Има 172-ма опозиционни и независими депутати, които се очаква да гласуват за отстраняване на Пак. Това означава, че за импийчмънт ще са необходими поне 28 гласа на депутати от консервативната партия "Сенури" на президентката. Миналата седмица имаше съобщения, че поне 40 депутати от "Сенури" са готови да подкрепят импийчмънта.

Ако законопроектът за импийчмънт мине, президентският мандат на Пак Гън-хе ще бъде отнет, а функциите ѝ ще бъдат поети от премиера, докато Конституционният съд обсъжда дали нейният импийчмънт е конституционно оправдан. Съдът трябва да се произнесе до 180 дни. Ако 6 от 9-имата съдии в него подкрепят импийчмънта, Пак ще бъде официално отстранена от длъжност и до 60 дни трябва да се състоят президентски избори.

Пак Гън-хе е обвинена, че е допуснала близката ѝ приятелка Чхое Сун-сил да се меси в държавните дела, като ѝ е дала достъп до официални държавни документи, макар че тя не заема никакъв официален пост. Вчера Пак още веднъж се извини за скандала и каза, че е готова да се оттегли като президент, но ще остави парламента да реши политическата ѝ съдба. Опозицията обаче отхвърли нейното предложение, окачествявайки го като маневра за печелене на време и за избягване на импийчмънт.

"Единственият път, по който ни остава да вървим, е импийчмънт въз основа на конституцията", каза Чу Ми-е.

Пак Гън-хе има имунитет срещу съдебно преследване, докато е на поста си. Тя е президент от февруари 2013 г., но след избухването на скандала рейтингът на одобрението ѝ главоломно се срина, падайки до 4 процента миналата седмица. Петгодишният ѝ мандат изтича през февруари 2018 г., а редовни президентски избори би трябвало да се състоят през декември 2017 г.

Днес Пак Гън-хе назначи специален прокурор, който да ръководи независимото разследване по корупционния скандал, свързан с нейната приближена, и обеща да му сътрудничи. Това е Пак Юн-су, който няма връзка с нея и е един от двамата юристи, предложени за водене на разследването от южнокорейската опозиция. По-рано той е бил шеф на прокуратурата в столицата Сеул и заместник-главен прокурор на страната. Сега е преуспяващ адвокат.

Специалният прокурор има 90 дни, за да изясни всички ключови обстоятелства по скандала. Ще му помага екип от около 100 следователи. При наличие на сериозни основания този срок може да бъде продължен с още 30 дни. После идва ред на процедурата в Конституционния съд. Така цялата стандартна процедура би трябвало да завърши някъде към октомври догодина.

Преди 10 дни южнокорейската прокуратура вече огласи междинните резултати от разследването по делото за Чхуе Сун-сил и двама бивши сътрудници на президентската администрация. Предявени са им обвинения в корупция, рекет и злоупотреба със служебни пълномощия. Става дума за непотвърдени досега твърдения за оказван натиск върху редица компании да отчисляват десетки милиони долари във фондове, контролирани от Чхуе Сун-сил. Следователите смятат, че президентката Пак Гън-хе най-малкото е знаела за ставащото.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.