Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Осем забележителности показва картата на "Непозната София"

1 коментар
Манастирът в Курило

Осем малко известни, но интересни забележителности в столицата са картографирани и описани по проекта "Непозната София". Проектът е от 1 юни по програма "Европа" на Столичната община и ще приключи на 31 август, съобщи ръководителят на проекта Станислав Червенков, цитиран от БТА.

В инициативата досега се са включили 1200 души, които са дали свои предложения кои са непознатите забележителности в София. Участниците са попълнили анкетни карти, в които са описали обектите, които смятат за значими за столицата, но познати за малцина.

На базата на анкетите засега са избрани осемте обекта - тези, които са предлагани най-често от хората. В селекцията са помагали археолози и историци.

Идеята е не само да картографираме непознатите места в столицата, за да ги направим по-известни за софиянци и за туристите, а и да намерим впоследствие начини да ги облагородим, каза Червенков.

Той даде пример с късноантичния мавзолей в Южния парк, който се "губи" в обраслата растителност. Необходимо е всички места с историческа и архитектурна значимост да бъдат приведени в добър вид, да имат информационна табела, да бъдат осветени, обясни Червенков.

След като проектът завърши, ще бъде готов окончателният вариант на картата "Непознатата София". Тя ще бъде разпространявана на летището в София, автогарите и ж.п. гарите, както и в хотелите в столицата. Сега проектът е отворен за предложения. Те могат да бъдат правени на сайта на фондация "Център за предприемачество и управленско развитие - България" - изпълнител на инициативата.

Първата забележителност в картата, изготвена засега, е гробът на Иван Вазов, белязан от витошки камък, докаран специално от планината в знак на поклонение към патриарха на българската литература.

Вторият "непознат" обект в София е митрополитският храм "Св. Николай Чудотворец", намиращ се на ул. "Цар Калоян" (до хотел "Рила"). Храмът е един от най-старите в столицата, като първите му основи са поставени от времето на император Константин Велики през четвърти век.

Къщата-музей на Пейо Яворов е третата забележителност от "Непознатата София". В къщата сега се съхраняват ценни ръкописи на писателя, фотографии и оръжейната му колекция. В нея Яворов и Лора Каравелова са живели от 29 ноември 1912 г. до трагичната нощ на 30 ноември 1913 година.

Разкритите през 2001 г. в Южния парк останки от античен мавзолей са четвъртият обект в класацията. Според учените мавзолеят датира от периода между последната четвърт на трети век и третата четвърт на четвърти век. Късноантичният обект се намира в края на улица "Димитър Хаджикоцев".

В квартал Лозенец до Семинарията, е разположена петата забележителност, малко известна за българите - поляната "Славейковите дъбове", използвана като градина от семейство Славейкови. Автентичното наследство от писателите Петко и Пенчо Славейкови е обявено през 2005 г. за паметник на културата с национално значение от Министерството на културата.

Следващият обект също е свързан със съдбата на големия наш писател Пейо Яворов - това е православният храм "Св. Богородица - животворен източник". В храма, построен през 1882 година с дарения на жителите на село Подуяне, Яворов се венчава за Лора Каравелова през 1912 година, преди той да замине за фронта в Македония.

Вила "Рустика", намираща се между два жилищни блока в кв. "Хаджи Димитър", е седмият малко познат исторически обект в София. Той е най-голямата по площ след разкритите вили рустика (вид каменна зидария) около Сердика.

Близо до брега на река Искър е осмата забележителност - Курилският манастир, в който са се съхранявали ценни реликви, сред които евангелие, писано от отец Матей, каменен свещник със старобългарски надписи от 15-и век.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    как може да обясните понятието Вила рустика по този начин???

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.