Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Още една жертва на потопа в Мизия, положението в града остава бедствено

Токът бе пуснат, но годна за пиене вода още дълго няма да има

1 коментар
Сн. БНТ

Втора жертва на потопа в Мизия е била открита във вторник, съобщиха от врачанската полиция. Намерен е мъж на видима възраст около и над 50 години. По случая е образувано досъдебно производство.


Така жертвите на наводнението в града станаха две, след като още в неделя стана ясно, че потопът е причинил смъртта на един мъж, който е отказал да се евакуира.

В Мизия и околностите бедственото положение остава трети ден след нахлуването на водата по улиците и в домовете на хората.

През нощта срещу вторник нивото на река Скът се е понижило значително, но в наводнените квартали в Мизия водата се оттича бавно. В бедстващия район има улици, къщи и дворове, в които водният стълб е над един метър.

На други места се е отдръпнала изцяло. Калната вода носи боклуци, покъщнина, тела на удавени животни и остър мирис на блато и мърша.

Силите на жандармерията охраняваха срещу мародери в наводнените квартали. Формиран е и отряд от доброволци - местни жители, които помагат на силите на реда.

И днес спасителните екипи продължават първоначалния оглед за пораженията от бедствието. Социални работници работят на място с пострадалите за попълване на молби за еднократна финансова помощ от социалното министерство. В града от Българския червен кръст са организирани четири пункта за раздаване на минерална вода, суха храна и одеяла.

77-годишният бай Данчо разказа пред кореспондента ни БНР Ива Антонова, че заедно със съпругата си е прекарал 12 часа на стол върху масата в кухнята, преди да бъдат евакуирани. Повечето от животните му са удавени.

Водата в Мизия започва да спада, но процесът е бавен, съобщи за "Хоризонт" подполковник доктор Бисер Пукалски, който ръководи екипа на Военно-медицинската академия в Мизия. Лекарите са улеснени от партньорството с кмета Виолин Крушовенски, който също е медик, и имат подходящи условия за работа

"Приготвени са екарисажни коли, защото има много удавени животни и храна на хората, останала по хладилниците. Дойде и екип психолози от ВМА. Има питейна вода. БЧК снабдява с бутилки, а от днес работят и две водоноски. Течаща вода няма. Токът е пуснат. Изготвихме с БЧК списъци с лекарства, които се издават без рецепта", обясни д-р Пукалски.

Засега данните са за над 100 рухнали къщи, гаражи, стопански постройки. Наводнените домове се охраняват от жандармерията. В същото време екомиснистерството предупреждава за нова опасност от преливащи реки. Следят се нивата на 17 реки в страната, отбеляза кметът на Мизия пред БНТ.

Поройните дъждове през последните дни могат да предизвикат наводнения в поречията на реките Войнишка, Видбол, Арчар, горното течение на Лом и притоците ѝ, Огоста, горните течения на Вит и Осъм, Нишава, в средното и долното течение на Искър, както и в горните течения на Марица, Въча, Арда, Места и Струма, Джерман и Рилска, предупредиха от екоминистерството.

А началникът на отдела за надзор над заразните болести към Министерството на здравеопазването д-р Ангел Кунчев предупреди, че в Мизия и околните райони, засегнати от наводнението, има опасност от епидемия.

"Винаги, когато има някъде особено обширно наводнение, риск има, опасност има. Самоче е въпрос на организация дали да ѝ се даде шанс или не”, каза Кунчев. Той обясни, че е сериозно засягането, защото площите са големи, градчето в по-голямата си част е без канализация,с комини и ями, което повишава риска, а има и доста животни. Той се надява, че след добро почистване и дезинфекция, указания за населението, ползване на безопасна вода няма да допуснат широко разпространение на каквито и да е инфекционни болести.

По думите му, още доста време няма да има годна за пиене вода.

"Тъй-като са залети водни съоръжения и е проникнала вода в тях, ще трябва известен период от време, в който да се подава по-високо съдържание на хлор по системата да изтече тази вода, да се възстанови налягането на тръбите и чак след отрицателни микробиологични изследвания ние ще разрешим ползването ѝ", каза д-р Кунчев,

"Това не означава, че няма да има вода за механичното почистване, което е много важно след отдръпването на разлива", каза още той.

Поради трудното снабдяване на бедстващите хора с храна от днес в Мизия е заработила военно-полева кухня, работата на която ще се обезпечава от Министерство на отбраната и от Българския Червен кръст, съобщиха от БЧК.

За да започне приготвянето на топла храна за пострадалото население колкото е възможно по-бързо, БЧК отново призова производителите и търговските вериги за дарения на необходимите за това продукти.

БЧК благодари и на хилядите граждани, които даряват средства за пострадалите в Мизия, като до момента са събрани около 100 хил. лв.. Кампанията на организацията за дарения продължава. Това може да става с есемеси на кратък номер 1466.

Средствата за преодоляване на последиците от наводненията в страната заедно с последното в Мизия ще са много големи, отчитат властите. На последното заседание на правителството на Орешарски миналата седмица преди наводнението в Мизия е бил одобрен доклад, оценяващ щетите от наводненията във Варна, Добрич и Велико Търново на 495 млн. евро, съобщи Даниела Бобева, досегашен вицепремиер по икономическата политика.

На тази основа са били изготвени апликационните форми, които министърът на регионалното развитие е трябвало да изпрати в Европейската комисия в понеделник. Ако това не е сторено, те ще бъдат изпратени днес и проблемът няма да бъде завещан на служебното правителство. Наводненията в Мизия не са отразени в доклада, защото са станали по-късно, допълни Бобева.

В документа имало искане за финансова и техническа помощ, както и помощ за превенция. Отпусната сума зависи от преценката на ЕК.

Само в седемте села в община Родопи, които пострадаха от свлачища, щетите възлизат на 1.5 млн. лв.

Най-големи са пораженията по инфраструктурата в село Храбрино. Два моста бяха отнесени от петметровата приливна вълна, която мина през селото.

Основният път, който пропадна, се нуждае от цялостен ремонт. Спешно трябва да се изгради и нова 10-метрова подпорна стена на реката, която бе отнесена от стихията.

За възстановяването на пропадналото трасе и за изграждането на бетонната стена ще са необходими почти 600 000 лева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. cakide
    #1

    Ако не беше това 25-годишно безхаберие можеше тези пари да са инвестирани в инфраструктура и канализация и сега да го няма този проблем! Хайде сега се чудете от къде да вземете поредния заем, че да ни заробите още повече. Абе сами сме си виновни!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.