Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Основите на Европейския енергиен съюз ще легнат върху разширените мрежи

Лидерите на ЕС постигнали баланс за контрола върху газовите договори с Русия

3 коментара
Основите на Европейския енергиен съюз ще легнат върху разширените мрежи

Европейските лидери дадоха зелена светлина за създаването на европейски енергиен съюз, което ще започне с разширяването на енергийната мрежа на общността, за да може да се формира ефективен вътрешен пазар. Това съобщи председателя на Европейския съвет Доналд Туск след дискусиите на евролидерите в четвъртък вечерта.

От енергийния съюз се очаква да намали зависимостта от външни доставчици и първите резултати от това се очакват до края на годината .

ЕС възнамерява да се концентрира "на първо място върху строителството на недостигащите инфраструктурни връзки между страните за пренос на енергия в ЕС". Освен това споразуменията трябва строго да отговарят на европейското законодателство, трябва да бъде осигурена прозрачността им, отбеляза Туск.

"Енергийният съюз е необходимост, защото Европейският съюз харчи 400 милиарда евро годишно за внос на енергия – повече от милиард евро на ден. Очевидно е, че трябва да сложим край на тоталната зависимост от трети страни. Ако успеем да свържем енергийните си мрежи, това ще спести на потребителите 40 милиарда евро", коментира от своя страна председателят на Европейската комисия Жан Клод Юнкер.

Според Туск, договорите за доставка на газ от Русия, сключени за 20 и повече години, могат да бъдат нездравословни както за сигурността, така и за пазара в Евросъюза. Газовите договори трябва да са бизнес, не да се използват като политически оръжия, каза още той.

Българският премиер Бойко Борисов коментира, че България е доволна от постигнатите от Европейския съвет договорености по отношение на бъдещия енергиен съюз. По думите му е постигна баланс по спорния въпрос дали Европейската комисия да има контрол над газовите договори на страните-членки с трети държави.

"Държавните договори ще се обявяват пред Европейската комисия, частните - между частни компании, до нивото на търговската тайна", заяви Борисов.

"Контролът "Брюксел" на този тип договори е в интерес на страната ни, ако обществените поръчки за "Южен поток" бяха проведени според правилата, нямаше да се стигне до сегашната ситуация", обясни премиерът.

Той каза още, че е поставил пред евролидерите въпроса за финансиране на български енергийни проекти. По-късно през деня енергийният министър Теменужка Петкова обяви, че страната ни е предложила енергийни проекти за 1.4 млрд. евро за одобрение пред плана "Юнкер".

Смисълът от изграждане на газови връзки между страните от Югоизточна Европа и инвестиции в малки енергийни проекти за намаляване на руската зависимост вместо участие в сделки за големи газопроводи, очерта специалният американски пратеник по енергийните въпроси Амос Хохстийн на конференция в Будапеща.

Според него Русия ще остане много важен доставчик на газ за Европа, но районът ще продължи да е изложен на рискове, докато търси някакви магически решения, вместо да развива отделни малки проекти за алтернативни трасета и източници. Той посочи като такива проекти Трансадриатически газопровод (ТАР), който би трябвало да започне да снабдява района с газ от Азербайджан до 2020 г.

САЩ са обсъждали с новото гръцко правителство идеята в пристанището на Солун да бъде разположен плаващ терминал за втечнен газ. По този начин газовата връзка между България и Гърция няма да е зависима от реализирането на т.нар. Южен коридор за газ от Каспийско море, а ще заработи и с доставяна с танкери суровина.

По думите му на Хохстийн европейците най-после са разбрали, че ако не се заемат с работа, ще се повтарят кризите от 2005, 2009, 2014 г., и са започнали работа по Единния енергиен съюз.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Valentin Dimitrov
    #3

    Хей, идва им акъла на ЕС, нужни са евросъюзи по всички основни ЕС-политики. Само че в Брюксел са толкова оядени и презадоволени, че нещата пак няма да бързат.....

  2. strobo
    #2

    Глупости на търкалета, тотално ЕС зависи от внос на горива, щото харчи неразумно много и го мързи да се \"цапа\" с производство на собствени ресурси, като изключим страни като Полша например, някои умници даже си спряха АЕЦ .....

  3. nikolaustirol
    #1

    А къде са парите от ЕС за интерконекторните газови връзки и защо те не са изградени?! #КОЙ открадна парите и има интерес да сме 100% зависими?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.