Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Папата благослови еврото

0 коментара

За първи път 12 страни от Европейския съюз посрещнаха Нова година с опашки пред банкоматите. В Германия, Франция, Испания, Италия, Австрия, Белгия, Холандия, Люксембург, Гърция, Финландия, Ирландия и Португалия посрещнаха едновременно 2002 година и новата европейска валута евро.

Най-голямата валутна революция в историята нарекоха осведомителните агенции доброволния отказ на 12-те държави от собствените им валути и преминаването към единната европейска парична единица.

Първи в ерата на еврото влязоха Гърция и Финландия. Час след тях се присъединиха Германия, Франция, Испания, Италия, Австрия, Белгия, Холандия и Люксембург. Последни към зоната с единна парична единица се присъединиха Ирландия и Португалия.

Празненствата във връзка с идването на еврото осветяваха с часове небето над Европа с фойерверки, а пред банкоматите се виеха опашки, понякога дълги по няколкостотин метра, предаде АФП.

В Германия посрещането на Новата година мина в сянката на еврото. Огромна група германци и туристи се събраха пред Бранденбургската врата в Берлин при температура пет градуса под нулата с пълни чаши топло вино, грог, пунш и шампанско. Подобна бе атмосферата и във Франкфурт, където хиляди хора посрещнаха Новата година и еврото под потоп от фойерверки.

Белгия отпразнува пристигането на еврото с почти едночасов спектакъл, на който присъстваха хиляди хора на температура под нулата.

Франция освети Пон Ньоф в Париж със синия цвят на Европа и с надеждата, че еврото ще бъде солидно като Пон Ньоф, по думите на министъра на икономиката и финансите Лоран Фабиюс.

До 9 ч. на 1 януари французите са изтеглили от банкомати над 30 млн.евро. 80 процента от общо 36 500 банкомата във Франция между полунощ и 9 ч. сутринта вече са работели с евробанкноти.

Във всички 12 страни банкоматите са започнали да работят с евробанкноти. В Белгия в първите два часа след полунощ е имало средно по 600 операции в минута за изтегляне на евробанкноти. До 11 ч. в Австрия са изтеглени 26 милиона евро от банкомати, а в Италия в първите часове на 1 януари са изтеглени 60 милиона евро., съобщава АФП.

Папата благослови еврото

Папа Йоан-Павел Втори приветства приемането на еврото. След новогодишното богослужение той специално благослови европейската валута и нарече нейното въвеждане "важно историческо дело". Главата на Римокатолическата църква изрази надежда, че еврото ще даде тласък на интеграцията и развитието на Стария континент.

Ватикана, който е независим град-държава, също прие единната европейска валута. На Римокатолическата църква бе позволено да сече собствени евромонети с образа на папа Йоан-Павел Втори на обща стойност 670 милиона евро годишно.

Разговор Ширак - Шрьодер

Още на 1 януари френският президент Жак Ширак разговаря по телефона с германския канцлер Герхард Шрьодер и с предшественика му Хелмут Кол, предаде АФП.

"В първия ден от влизането на еврото в обращение, президентът на републиката разговаря с канцлера Шрьодер и с бившия канцлер Кол , защото еврото е и символ на френско-германското сътрудничество", каза говорителката на Ширак Катрин Колона. Френският президент заявил на събеседниците си, че онова, което се случва днес, излиза далеч извън границите на икономиката. Това е голям етап от изграждането на Европа и от формирането на европейския облик, казал Жак Ширак.

Европейската комисия обяви, че данните от 12-те страни в еврозоната за резултатите от първия ден на еврото са позитивни, предадоха осведомителните агенции. Първите размени на информация в системата, свързваща страните от еврозоната, сочат положителни резултати, обяви говорител на еврокомисаря по икономическите и валутните въпроси Педро Солбес. В средата на първия ден от съществуването на еврото "не се случва кой знае какво - добра новина е, когато няма новини", каза говорителят.

Великобритания - предупредителни нотки

На 1 януари британският печат също приветства появата на еврото, като обаче подчертава несигурността, която съпътства въвеждането на новата европейска валута, в която Лондон не участва. Великобритания, Швеция и Дания са единствените страни от 15-те членки на ЕС, които засега не са се присъединили към еврозоната.

"Европа се хлъзва в неизвестното" /Дейли Телеграф/, "Европа се хвърля във водата" /Таймс/, "Пристигането на еврото: тяхна валута, наше бъдеще?"/Дейли Телеграф/ - са големите заглавия в британските вестници.

"Дванайсет страни отхвърлиха доброволно националните си валути, част от своята идентичност, от своя суверенитет, от способността си да контролират собствената си икономическа и политическа съдба", установява Индипендънт. Основният въпрос според вестника е "сега, когато еврото съществува и всичките ни политически и търговски партньори го приеха, можем ли да си позволим да останем отвън?"

Великобритания вече е заразена с еврото, предаде АФП. Много магазини съобщиха, че ще приемат европейската валута. Министърът по европейските вопроси Питър Хейн заяви, че пускането на еврото в обращение е историческо събитие, което ще засегне Великобритания.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.