Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пет български фирми ще са част от строежа на бъдещ AP-1000 в АЕЦ "Козлодуй"

11 коментара
Партньорствата с българските фирми са само началото на сътрудничеството по ядрения проект, смятат от "Уестингхаус"

Пет български компании подписаха в четвъртък меморандуми за сътрудничество с "Уестингхаус" при изграждането на бъдещата нова ядрена мощност в АЕЦ "Козлодуй" по технологията AP-1000. Те също така ще са партньори на американската компания при реализацията на други проекти у нас, стана ясно при парафирането на документите в сградата на Американската търговска камара в София в присъствието на министъра на енергетиката Румен Радев, посланика на САЩ в България Кенет Мертен, председателя на комисията по енергетика в НС Делян Добрев и други.

Отделните споразумения на "Уестингхаус Електрик" са с "Оскар-Ел", "Главболгарстрой", "ЕНПРО Консулт", "ЕнергоСервиз" и "И Кю И България", които при старт на проекта за VІІ блок на АЕЦ "Козлодуй" ще се включат в него с производството на ключови компоненти, включително системи за контрол и управление, системи за радиационен мониторинг, както и предоставяне на различни инженерни, консултантски и строителни услуги.

"Уестингхаус" подписа през април договор с проектната компания "АЕЦ Козлодуй Нови мощности" за предварителни инженерни дейности за изграждане на нов реактор с технологията AP-1000 на площадката на АЕЦ "Козлодуй" при максимално използване на наличната там инфраструктура. Очаква се до края на годината да е готов този анализ и да е ясна цената на бъдещия проект, който обаче тепърва има още процедури по одобряване от ядрения регулатор.

Още от сега американската компания ангажира петте български компании в този строеж, което в някаква степен е знак, че решение за реализацията му ще бъде взето от правителството, след като има подкрепата и на основните политически сили в парламента.

От бъдещите партньори на "Уестингхаус" в България най-популярна е "Главболгарстрой", която, след солидната експертиза в пътното и жилищно строително, в последните години силно навлезе в изграждането на енергийна инфраструктура и реално изпълнява почти всички държавни газови проекти.

"Оскар - Ел" се занимава с инженерингова дейност в електроуправление и автоматизация на процеси. Фирмата извършва проектиране и изграждане на системи за електроуправление на машини и съоръжения на комплексни проекти в енергетиката.

"ЕНПРО Консулт" предоставя консултантски, проектантски и инженерингови услуги, а също така доставки и поддръжка на експлоатацията в различни клонове на енергийния сектор, включително и за ядрени централи

"ЕнергоСервиз" също предлага инженерингови услуги и продукти в областта на ядрената автоматика, но и за конвенционални централи.

"И Кю И" България" има опит в анализа на безопасността и сеизмично укрепване на рискови и високотехнологични обекти и съоръжения като ядрени и конвенционални електроцентрали, металургичната и химическата индустрии.

По време на церемонията по подписването на отделните споразумения енергийният министър Румен Радев коментира, че е изключително доволен, че пет български компании стават част от процеса по изграждането на нова ядрена мощност и изрази очакване скоро към тях да се присъединят и още. Той добави, че изграждането на местна верига за доставки в дългосрочна перспектива е изключително важно за българския национален интерес, а екипът на Министерството на енергетиката ще направи всичко възможно, за да подпомогне този процес.

"Имаме сериозен напредък в изпълнението на договора за извършване на предварителните инженерни дейности за изграждане на до два енергоблока с технологията AP-1000 на площадката в Козлодуй", каза Дейвид Дърам, президент "Енергийни системи" в "Уестингхаус". По думите му "в България има много компании с богат опит в ядрената индустрия и тяхната подкрепата ще бъде от решаващо значение за успешното завършване на проектите ни за изграждане на нови ядрени блокове с технологията AP-1000".

От американската компания изразиха увереност, че сътрудничеството с "АЕЦ Козлодуй Нови мощности" за бъдещ ядрен реактор ще създаде и една голяма екосистема от местни компании, работещи в областта на ядреното инженерство, която да се превърне в гръбнака на бъдещата ядрена индустрия, базирана на тази технология, в цяла Европа.

В момента такъв тип ядрена мощност функционира в Китай, а преди месеци заработи и в САЩ.

Председателят на Комисията по енергетика в Народното събрание Делян Добрев от ГЕРБ изрази радостта си, че VІІ блок на българската атомна централа може да е първият европейски реактор по технология AP-1000. Той припомни, че началото на подобен проект у нас бе поставено още преди време.

Реално още в края на 2013 г. започна работата по такъв проект, но през пролетта на 2015 г. България го замрази, след неуспешен опит американската компания да бъде вкарана като акционер в проектна компания за реализация и експлоатация на мощността, но тя отказа.

Изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Валентин Николов изрази увереност, че това няма да са единствените български компании, които ще участват в този процес, защото и много други имат нужната експертиза в областта на ядрената енергетика. Според Николов това е само първата стъпка от този процес.

"Това е първата стъпка от многото, които предстоят в този процес", посочи посланикът на САЩ в България Кенет Мертен и определи деня като добър за партньорството между България и САЩ, както и между "Уестингхаус" и българските компании.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ПyтлЭр Xyйло
    #11

    Абе, да питам - няма ли кой да трие и банва про-руZките плювачи, що висят от тъмно до тъмно в блога, като Эф-шестнадцатъй и подобни? И що не им цъкате удивителната, колеги, белким някой се събуди и задейства?

  2. Bлaдo
    #10

    абсолютно същите неясни, безсмислени, лъжливи и нечленоразделни бляЭници(#9) ще съдържа и льотчик-рЭзидЭнстското сезиране на Конституционния съд :-))) срещу! 7-и блок на АЕЦ Козлодуй... ... ... ... М-м-да-а-а-а... - руският тип разчовечване включва и невъзможността на моЗГа да генерира членоразделна реч... ;-)))

  3. F16
    #9

    много е лесно да изкормят българи с още 15 млрд долара, веднъж са ги хванали на къс пас, плащаш 2.5 млрд лева. самолети няма, дори и инфраструктурата не е изградена. после има одобрена сделка за за Страйкър за 2.5 млрд., което все пак изглежда по реалстична. сега 30 млрд. лева за реактор, американски при това! има келепир в тая работа, ще каже българският народен герой/ Бългаиря е на последно място в ЕС по БВП на човек и няма никакъв шанс да прогресира. Проект за реактор за 30 млрд. лева, който ще заработи след 20 години!

  4. Коментарът е изтрит в 18:29 на 19 октомври 2023 от автора.
    #8
  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #7
  6. F16
    #6

    западните под,логи и български престъпници, да изкормят българите със скъп проект за 15 млрд. долара, за да се обогати американската икономика/ обикновените граждани да мизерстват. долнопробна антибългарска сган. а какво ще правят с отработеното ядрено гориво? прост въпрос, що за енергиен министър, що за експерт е това?

  7. Коментарът е изтрит в 17:33 на 19 октомври 2023 от автора.
    #5
  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #4
  9. F16
    #3

    изграждането на 7 и 8 блок на АЕЦ Козлодуй е като заместващи мощности на 5 и 6 блок. 7 и 8 блок ще зарботят чак през 2045-2050 г. Защо на толкова ранен етап Уестингахус ангажира българските компании? Освен това колко ще струва проекта? напр. в САЩ досега за 10 години са изградени само 2 такива реактора за повече от 30 млрд. долара. Значи какво излиза, ще струва 15 млрд. долара. Ангажират се български компании, преди дори да е ясно колко ще струва проекта, хубав, не хубав, колко струва проекта? що за енергиеен министър е това?

  10. Един препатил
    #2

    Да припомним, че в строителството на "Турски поток" през България участва само една българска фирма - "Главболгарстрой" и то само за строителните работи по двете компресорни станции.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.