Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Започва оценката на Westinghouse за VІІ блок на АЕЦ "Козлодуй"

2 коментара
Старши вицепрезидентът на "Уестингхаус" Илайъс Гидиън и шефът на "АЕЦ Козлодуй Нови мощности" Валентин Илиев са подписвали договора още през април, сн. "Уестингхаус"

Договорът за потенциално изграждане на VІІ блок на АЕЦ "Козлодуй" с технологията AP- 1000 започва да се изпълнява, съобщиха от "Уестингхаус Електрик" (Westinghouse Electric) в сряда.

Договорът е за предварителни инженерни дейности (Front-End Engineering & Design, FEED) за изграждане на нов реактор с технологията AP-1000 на площадката на АЕЦ "Козлодуй" при максимално използване на наличната там инфраструктура. Реално той е бил подписан още през април със специално създаденото за реализацията на проекта дъщерно дружество на ядрената централа - "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности", но се обявява публично чак сега.

Построяването на новия ядрен блок влезе отново в политическия и икономическия дневен ред, след като през януари предишният парламент задължи служебното правителство да преговаря с правителството на САЩ за подновяване на прекратения през 2015 г. проект. Решението на Народното събрание включва и още един VІІІ блок на вече лицензираната площадка за VІІ блок, която може да поеме втора мощност, но според издадените ѝ разрешителни от Агенцията за ядрено регулиране те може да са само руската технология ВВЕР, която заради войната на Русия в Украйна няма да се използва, и тази на "Уестингхаус".

В края на 2013 г. - в края на управлението на кабинета "Орешарски", с "Уестингхаус" беше сключено предварително споразумение за изграждане на новата мощност на ядрената централа. Последваха преговори, на те бяха прекратени, а проектът – замразен. Неофициално се твърдеше, че причина за това е настояването на българското правителство американската компания да стане съакционер в новата мощност, но тя искала просто да продаде оборудването си.

Анализите на самата "Уестингхаус" от преди седем години сочеха, че построяването на такъв реактор би струвал 7.7 млрд. долара, а цената на тока от бъдещата мощност би била 75 долара за мегаватчас. Днес обаче разчетите със сигурност ще са различни.

В съобщението не се съобщава стойността на договора, който трябва да плати "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности". По думите на бившия служебен енергиен министър, който инициира подписването на подобно наречено от него предпроектно проучване, това ще струва няколко милиона.

"Щастливи сме да започнем изпълнението на предварителните инженерни дейности, свързани с реализиране на проект за изграждане на най-модерната технология в света за АЕЦ от поколение III+, която ще осигури чиста и надеждна базова енергия на нашите клиенти и на българското население", коментира в съобщението Дейвид Дърам, президент "Енергийни системи“ в Westinghouse.

"Бихме искали да благодарим на АЕЦ Козлодуй - Нови мощности“ и на българския парламент за тяхното доверие в нашата водеща и доказала се в реална експлоатация технология. Поздравяваме "АЕЦ Козлодуй-Нови мощности" за техния добре обмислен подход към най-правилното изпълнение на проекта, което ще осигури максимална локализация на дейностите по проекта", допълва той.

По-рано тази година двете страни подписаха меморандум за разбирателство за създаване на съвместна работна група за планиране изграждането на реактори с технологията AP-1000 в България. Работната група е в процес на оценка на регулаторните, лицензионните и проектните изисквания и разработва ускорен график за действия в подкрепа на енергийната стратегия на България. Договорът за изпълнение на предварителни инженерни дейности (FEED) е първата стъпка от проекта за изграждане на нова ядрена мощност с технологията AP-1000, посочват още от американската компания.

Технологията за ядрени реактори AP1000 от поколение III+ е единствената в света с напълно пасивни системи за безопасност, с модулен дизайн на конструкцията, която е и с най-ниския въглероден отпечатък за един Mwe, допълва се в съобщението.

Вече има изградени два такива реактора на площадката на АЕЦ "Вогъл" в Джорджия, САЩ, и четири такива в Китай, където се изграждат и шест нови по тази технология. Наскоро Полша също избра технологията AP-1000 за своята програма за ядрена енергия, а други девет реактора се планира да бъдат изградени за Украйна. Технологията е обект на интерес в страни от Централна и Източна Европа, а също в Обединеното кралство и Съединените щати.

Ако се стигне до решение за подновяване на проекта за VІІ блок в АЕЦ "Козлодуй" с американски реактор, това ще е засилване присъствието на "Уестингхаус" у нас след подписания в края на декември 2022 г. десет годишен договор за доставка на свежо ядрено гориво за V блок на централата. Първото частично зареждане с американско свежо ядрено гориво трябва да стане през пролетта на 2024 г., но преди това трябва да бъде лицензирано от Агенцията за ядрено регулиране. Миналата седмица обаче шефът ѝ Цанко Бачийски обяви, че към момента процедурата по одобряването му върви бавно.

Ядреното гориво за VІІ блок ще се произвежда в завода на Westinghouse във Вестерос, Швеция, и е единственият напълно независим от руски доставки и технологии проект за ядрено гориво за блокове с технология ВВЕР-1000, допълват от американската компания.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Liberal
    #2

    А, ей за туй иде реч - кой ще хване поддръжката. Новото ни правитеслтво е избрано точно за "успешни" проекти като този, които след 30 години невероятно успешен преход ни направиха от страна износител на домати за цяла източна и централна Европа, в техен основен вносител на Балканите. И с електроенергията натам вървим - щом хамериканците са се захванали да ни спасяват, както 1990-те "спасиха" родното ни земеделие.

  2. Bлaдo
    #1

    дасвидания! :-))), пиZдАтом... :-)))

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.