Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Под 1% е изпълнението на европрограмите, а до 2018 г. трябва да е 85%

По три оперативни програми все още няма никакви разплащания

2 коментара
Под 1% е изпълнението на европрограмите, а до 2018 г. трябва да е 85%

Изпълнението на европорграмите към момента е под 1 процент. То възпроизвежда ситуацията отпреди седем години, когато ГЕРБ за пръв пот пое управлението – липса на сключени договори и разплащане по тях. За да не се повтаря тази грешка, управляващите твърдяха, че са си взели поука. Още през миналия програмен период (2007-2013 г.) започна подготовката на проектите за изпълнение по сегашния (2014-2020 г), за да може с откриването на схемите веднага да започне изпълнението им.

През 2015 г. вицепремиерът по еврофондовете Томислав Дончев обеща да бъдат разплатени около 1 млрд. лева от настоящия програмен период. Към края на февруари 2016 г. са изплатени едва 128 млн. лева (65.5 млн. евро) по данни на Министерството на финансите. Тоест, изпълнението е под 1 процент.

Финансово изпълнение на оперативните програми 2014-2020 в млн. евро

Програма Бюджет от ЕС Платено от ЕС
Траспорт 1604 23,98
Околна среда 1504 0,87
Наука и образование 596 0
Регионално развитие 1311 1,22
Човешки ресурси 938 32,52
Конкурентоспособност 1079 3,91
Малки и средни предприятия 102 0
Добро управление 285 0
Подпомагане на нуждаещите се 104 2,98
ОБЩО 7527 65,5

Източник: Министерство на финансите

По три от програмите изпълнението е нула. Това са програмата за администрацията "Добро управление" и по новите програми за наука и образование и за малките и средни предприятия.

По останалите плащанията също са слаби. Малко по-големи суми са изплатени единствено по програма "Транспорт" (24 млн. евро) заради започналото строителство на наземните участъци на магистрала "Струма" и по програма "Човешки ресурси" по схемите за временната и младежката заетост, някои от които обаче тръгнаха със скандал заради начина на разпределяне на парите.

Късното одобрение на две от големите оперативни програми "Околна среда" и "Региони в растеж", чиито общ ресурс е повече от 6 млрд. лева, както и приключването на стария програмен период, е причината за забавянето на изпълнението на програмите от настоящия програмен период 2014-2016, се казва в отговора на вицепремиера Томислав Дончев на запитването на Mediapool.

Независимо от забавянето, за тази година планът е още по-амбициозен – разплатени 3.4 млрд. лв. От тях 2.9 млрд. лв. по оперативните програми, а останалите 500 млн. лв. по Програмата за селските райони. Това прави средно по 280 млн. лв. месечно, каквото движение не се наблюдава за първото тримесечие на годината, според публикуваните данни на Министерството на финансите.

За разлика от стария програмен период, новият има две нови условия, при които не просто се отчита усвояването на европейските средства, а ефектът им върху хората и икономиката. Тези условия бяха приети с две основни цели. Първата е да се спрат злоупотребите с еврофондовете – проблем, с който Европейската комисия очевидно не се справя, предвид заключенията в поръчания от Европарламента доклад, който отчита щета от над 990 млрд. евро годишно заради корупция.

Другата основна цел е правителствата да бъдат принудени да направят нужните реформи. Затова бе въведен принципът "пари срещу реформи" чрез т.нар. предварителни условия.

2016 г. е ключова за покриване на предварителните условия

Така първостепенна цел сега е изпълнението на предварителните условия до края на 2016 г. Правителството прие план за действие за изпълнението на мерките.

Забавяне към момента се отчита единствено по отношение на здравната и водната реформа. Първоначално предвидените промени в здравеопазването срещнаха отпор и от страна на бранша, и в парламента, включително от страна на ГЕРБ, в резултат на което бяха силно орязани и смекчени. Във ВиК сектора, заради съпротива на местните власти, все още не са окрупнени водните оператори в 10 области и не са създадени водните асоциации.

"Към настоящия момент няма основание да се счита, че към декември 2016 г. ще има неизпълнени предварителни условия", се казва в отговора от кабинета на вицепремиера по еврофондовете до Mediapool.

Томислав Дончев обаче многократно е заявявал, че притесненията са му най-вече за водната реформа. Българските власти смятат, че Еврокомисията ще пусне парите за сектор "Води" за тези територии, където окрупняването се е случило, докато Брюксел настоява парите да тръгнат тогава, когато реформата бъде завършена в цялост.

Неизпълнението на предварителните условия означава спиране на средствата за съответния сектор от 2017 г. , съгласно разпоредбите на общия за ЕСИФ Регламент 1303/2013 г. Европейската комисия има основание за стопиране на междинни плащания по приоритети на оперативни програми, за които се отчита неизпълнение в Плана за действие по условията до декември 2016 г., съгласно чл.19 т.5.

България ще докладва как се е справила с изпълнението на плана за действие по изпълнението на предварителните условия в началото на 2017 г.

През 2018 г. изпълнението на етапните цели трябва да е стигнало 85%

За да се предотврати усвояване на парите в последния възможен момент, както се случи с повечето страни през изминалия програмен период, и за да се види ефектът от европейските средства през 2018 г., всяка страна трябва да изпълни 85% от т.нар. етапни цели по всяка една ос от програмите.

По тази причина е блокиран 6% от ресурса по всяка програма или общо е 452 млн. евро. Това е т.нар. резерв, който ще се освободи при изпълнението на заложените етапни цели. През 2019 г. Европейската комисия ще направи оценка за степента на постигане на етапните цели по всяка приоритетна ос.

Ако те са изпълнени, по съответната ос ще бъде освободен и резервът за изпълнение. В противен случай България ще трябва да предложи други приоритетни оси, към които да се пренасочи резервът. Така на практика ще бъде възможно преразпределение на средствата и между програмите, обясниха от кабинета на вицепремира Дончев. Той обаче е убеден, че страната ни няма да загуби тези средства, дори да не е изпълнила заложените етапни цели.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Венелин Велев
    #2

    Ограмотяващо четиво от Границка.

  2. Milenca
    #1

    ГЕРБ започва да става ГРОБ. Ако нямат поне 50% далавера, милиционерите връщат парите в ЕС, но не дават. Мои познати потърсиха пари по програмата за конкурентоспособност, и като казали 6 000 лв от агенцията им се присмели.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.