Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Политически престрелки покрай завода за боклука в София

2 коментара
Кметът Васил Терзиев и директорът на завода за боклука Николай Савов. Сн. БГНЕС

Темата за това работи ли и как заводът за отпадъци на София се превърна в повод за политически престрелки между ГЕРБ и кмета Васил Терзиев, издигнат от "Продължаваме промяната-Демократична България" и "Спаси София".

Първо ГЕРБ обвиниха новото ръководство на завода и на общината в безхаберие. Последва отговор на кмета Васил Терзиев и на шефа на завода Николай Савов, които припомниха, че са заварили съоръжението в аварийно състояние, заради което 90% от боклука се изхвърля на депото, което пък ще бъде запълнено до няколко години и това ще доведе до поредна криза с отпадъците. 

Само за няколко месеца положението било леко подобрено и вече се депонират около ⅔ от отпадъците, качеството на RDF горивото е подобрено и има заявен интерес към него от дружества, които да го изгарят срещу заплащане от страна на общината.

Размяната на реплики през медиите продължи с пресконференция на общинските съветници от ГЕРБ, които обявиха, че ще сезират Регионалната инспекция по околната среда за това, че горивото от завода не се използва по предназначение, а се изхвърля на депото.

На този фон големият въпрос как да се оползотворява отпадъкът на най-голямата община в страната остава висящ.

Проверка на място

Политическият дуел започна с проверка на място, която съветници от групата на ГЕРБ направили в сряда. Клип от нея се появи в четвъртък във фейсбук профила на бившия председател на общинския съвет Георги Георгиев. А основните притеснения, изразени във видеото бяха, че заради липсата на работници, които да отделят рециклируемите материали, пред завода чакат десетки камиони. Бункерите, в които камионите изсипват сметта, са почти запълнени. Никой не отделя пластмаса, картони, дрехи и други материали от общия отпадък, а готово RDF гориво се изсипва на депото към завода вместо да се предава за изгаряне.

По-късно от ГЕРБ обявиха, че през 2023 г. "Столичното предприятие за третиране на отпадъците", към което е заводът, имало договор с фирмата "Екоресурс" за осигуряване на работниците за разделянето на отпадъците. Тогава там работели 70 души. Сега работата се вършела от 6-8 души на смяна, през които трябвало да минат средно по 70 тона на ден. Така се пропуска отделянето на рециклируеми отпадъци, както и приходът от евентуалната им продажба.

Целият отпадък пък се обработвал до получаване на RDF гориво, това струвало пари, а вместо да се оползотворява, получената суровина се заравя на депото за боклук, на което по принцип би трябвало да отиват само отпадъци, които не могат да се използват. Така депото щяло да се запълни по-бързо и да се стигне до криза с отпадъците на София.

Общинските съветници от ГЕРБ не отрекоха, че и по време на управлението на Йорданка Фандъкова заводът не работеше според проектния си капацитет. Произвеждаше се по-малко RDF гориво, а за да не се пълни депото, част от отпадъците бяха карани в закритото отдавна сметище при Долни Богров и използвани за рекултивацията му.

Проблемите се решават

Кметът Васил Терзиев и директорът на завода Николай Савов припомниха, че вече са сигнализирали за множеството проблеми, наследени от предходното ръководство. Те припомниха, че 90% от отпадъците са отивали директно на депото и то ще бъде запълнено до 20-28 месеца. Какво ще се прави след това не е ясно.

В момента RDF горивото се изгаря само от циментовия завод "Холсим", който не може да ополозотвори цялото количество от 180 000 тона. Затова и вече готово гориво се заравя в депото. На сметището отивали 2/3 от около 1100 тона отпадъци, които всекидневно се събират от София.

Николай Савов обясни, че няма как сметта да не се обработва до RDF. Това става след изсушаване на боклука. Така и на депото отиват по-малки количества. Според Савов това не е нарушение на екозаконодателството, а ако е нужно, RDF-ът щял да бъде изровен, изсушен отново и предаден за оползотворяване.

И той, и кметът Васил Терзиев се надяват на сериозен интерес към предстоящия търг за оползотворяване на горивото. Вече 7 фирми били изразили готовност да участват, след като се уверили, че качеството на суровината от завода е подобрено.

Така до края на годината количеството депониран отпадък щяло да намалее до 10%, а изгаряното в циментовите заводи количество да стигне 180 000 тона.

На обвиненията за липса на работници отговориха, че към момента 16 души отговарят за отделянето на рециклируеми боклуци. Бил подписан договор с общинската фирма "Софекострой" за изпращането на още 24 души. Неговата стойност била 1 млн. лева. Прекратеният контракт с "Екоресурс" бил за 3 млн. лева повече на година. "От 2019 г. до юни 2023 г. са дадени 13.677 млн. лева за сепариране, а от продадените материали са постъпили 353 178 лева", обясни Николай Савов.

Търси се алтернатива на инсинератора в "Топлофикация"

Заводът за боклука на София беше замислен като част от цялостна система за оползотворяване на отпадъците. Последната ѝ фаза трябваше да е инсталацията за изгаряне на RDF в ТЕЦ "София" на "Топлофикация София". Изграждането ѝ, което трябваше да се финансира с европари, се провали. От ПП-ДБ пък неведнъж са се обявявали против този проект, който беше отхвърлен и от кмета Васил Терзиев.

По неофициална информация в общината в момента търсели алтернатива на този вариант за оползотворяване на RDF горивото, за чието изгаряне от години общината плаща милиони на циментовите заводи.

Най-предпочитаният вариант бил надграждане на завода за боклука с инсталация, в която от горивото от отпадъци да се произвежда синтетичен газ чрез нагряване на висока температура. Произведеният газ можело да се пренася директно с тръбопровод до някой от ТЕЦ-овете на "Топлофикация" и да се използва при производството на топлинна и електрически енергия. Към момента идеята е в работна фаза.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. jivka65
    #2

    Дай им повод само за политически престрелки

  2. Александър Борисов
    #1

    След разпадане на правителството,Герб,светкавично започна омърсяваща кампания срещу него. Там,където Герб беше мнозинство.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.