Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Положителният" за България доклад за върховенството на правото

13 коментара
"Положителният" за България доклад за върховенството на правото

Тази седмица правителството определи публикувания от Европейската комисия (ЕК) Доклад за върховенството на правото като положителен. Но нека видим дали това е така.

Какво казва докладът

Положителното всъщност е, че докладът поставя недвусмислена (т.е. дипломатична, но категорична) диагноза на държавата, изброявайки съвсем конкретни симптоми:

- липсата на възможност за ефективно наказателно разследване на главния прокурор и неговата отчетност; в този контекст е споменато и Решение № 11 на Конституционния съд по конституционно дело № 15/2019 г. и невъзможността му да разсее притесненията около идеята за специален прокурор, който да разследва главния и с който правителството се опита да имитира реформи;

- дефектите по отношение на състава и функционирането на Висшия съдебен съвет: влиянието на главния прокурор не само в прокурорската колегия, но и върху пленума и съдийската колегия; липсата на мнозинство на съдии, избрани от съдии при решаване на въпроси, засягащи професионално именно тях; отново структурата на ВСС, която не може да гарантира съдебната независимост дори от политическото влияние на членове на самия съвет;

- механизмите за оказване на влияние – допълнителните възнаграждения и необоснованото повишаване в длъжност, заобикалящо конституционни и законови разпоредби; все още достъпен регистър с магистрати, участващи в професионални сдружения;

- използването на Инспектората към ВСС като инструмент за натиск над съдиите;

- безрезултатната борба с корупцията по високите властови етажи, въпреки реформите и окрупняването на КПКОНПИ;

- неблагоприятната медийна среда: липсата на прозрачност по отношение на собственост върху медии; атаки срещу журналисти; съществуването на "системен политически контрол" и склонност на по-голямата част от водещите вестници в страната да следват редакционна политика, благосклонна към правителството";

- недемократичния законодателен процес ;

- упражняването на необоснован свръхконтрол и свръхрегулация по отношение на гражданския сектор.

Заедно с това ЕК легитимира протестите като двигател за сериозни обществени процеси:

- протестите доведоха до оставките на петима министри през юли и септември 2020 г. ;

- след няколко седмици протести министър-председателят обяви, че се планира конституционна реформа.

Какво означава това

По този начин докладът не само ясно идентифицира дълбоко вкоренените болежки (които живеещите в България и наблюдаващите страната познават отлично), но и имплицитно разкрива до какво води израждането на определени демократични дефицити:

- превръщането на органите, призвани да гарантират независимостта и на съда и ефективното му функциониране, не само в неспособни да го направят, но понякога и активно действащи срещу тази независимост (ВСС и ИВСС);

- автоцензура на някои медии;

- омаломощаване на парламентаризма;

- усвояването на големи суми за изграждане на капацитет на органи, които на практика са безрезултатни в работата си;

- напълно безконтролна и свръховластена публична фигура, чийто статус управляващите отказват да реформират години наред (да, отново за главния прокурор иде реч).

В крайна сметка излиза, че дълги години държавата е или неспособна, или не желае (а всъщност и двете) да осъществи реална промяна в начина на съставяне и функциониране на ключови за държавността органи.

Къде сме ние

Класиране на държавите членки липсва. Сравнителният елемент е избегнат – идеята е, че никоя от тях не е напълно образцова, всяка подлежи на развитие, пък и нали сме равноправни. "Политико" вече разкри, че е относително лесно да се види къде се намира една държава (или група от държави) спрямо друга. Освен посочените вече подредби и индикатори, си струва да отбележим, че частта "Независимост" (на правосъдната система) в доклада, посветен на България, е най-дългият в сравнителен план с другите държави. Изключение в това отношение правят само Унгария и Полша, където превземенето на съдебната власт също се вихри усилено.

Всъщност България е сред изоставащите в ЕС по отношение на върховенството на правото и според друг измерител, който не получи особено медийно внимание тази година: Индекса за върховенство на правото на World Justice Project (WJP). За разлика от европейски доклад, тук класиране има. Според него страната ни е на 53-то място от 128 държави – след Сенегал и преди Косово. В контекста на ЕС, България е предпоследна – преди Унгария.

В заключение

Изглежда, че симптомите са сериозни и трайни. Поставянето под карантина се е забавило, но не се е обезсмислило. Отделни органи на ЕС осъзнават това. Дано предложат прилагането на адекватни рецепти и подходящо лечение. Последното, разбира се, зависи най-вече от нас като общество.

*Анализът е публикуван на сайта на Института за пазарна икономика. Mediapool го публикува без редакторска намеса.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. SILENCE
    #13
    Отговор на коментар #10

    Току що писах за това, заради извратените лозунги на № 4. Га.ден слуга на мутрите в съдилищата!

  2. SILENCE
    #12
    Отговор на коментар #9

    Лъжеш,Тикво!

  3. SILENCE
    #11
    Отговор на коментар #4

    Над 90 % от т. нар. ти съдии са пълни корумпета и престъпници. Достатъчно е да се споменат 3-те милиона и 600 000 българи "обезглавени" от бандитизма, наричан заповедно производство! Млъквай, м.ършо, защото писмото им е "Присмял се хърбел на щърбел" и още един опит да продължат да рушат представите за държавност в територията!

  4. полк. Дрангов
    #10

    До gay2: Прав си за 30 години няма никой осъден. Четете Григор Лилов "Големите играчи на прехода" Ами не е ли проблема в съда и съдебната система? До кога съдиите ще се назначават? В демократичните държави се избират пряко от гражданите. Арабаджиеви,Барбоковци,Бановци и още 100 други като си платят и делата-давност или процесуални хватки. Валю Топлото оправдан на 7 инстанции! ЧЕСТИТО!

  5. полк. Дрангов
    #9

    Добре бе корупция тя е от 30 години. Дайте един пример. Това с къщата-ресто не струва. Аз имам по-голяма. А искайте ми оставката. Едни взимат пари, вкарват влакове с токсичен боклук, дават го на фиктивна фирма, хвърлят го в милата ни природа. За тях ни дума. Виж за втория лифт на Банско- НЕ МОЖЕ! Коли и микробуси пушат цял ден по пътя. Протести няма.

  6. gay2n3055bg
    #8

    Напълно подкрепям "Отбелязвам"/5,6/!Тези "мили хора"въобще не са си ходили-те "пак са тук",и ще са,докато има какво още да се краде!Това,и единствено само това прави тая измет от 9.09.1944,та до днес!Те нищо не са научили,те нищо друго не знаят и не могат!Гени -от магаре ат не става!За това не пускат властта,която "с кръв са взели"вече 30 години -некадърника Б.Б сам си призна,че не би живял, ако не "управлява"...КРАДЛИВА,ОТВРАТИТЕЛНА СГАН,КОЯТО ТРЯБВА ДА БЪДЕ СЪДЕНА И В ЗАТВОРА!!!

  7. Коментарът е изтрит в 18:03 на 3 октомври 2020 от автора.
    #7
  8. Отбелязвам
    #6

    Брюксел, кога най-после на Борисов ще му блокирате сметките по света с крадените от ЕС пари, за да подаде оставка? Мутра от добро, от съвети и от препоръки не разбира. Това е прост безочлив лъжлив гьон-сурат, който ще краде, докато го крепите на власт.

  9. Отбелязвам
    #5

    Когато на човек му липсват първите 7 години от живота така става - цяла Европа ти се смее. От 9.9.1944. това е положението. 76 години по наследство и с терор ни управлява утайката на обществото, сложена на власт от Червената армия. Още са неграмотни - трето, четвърто поколение. Борисов, Гешев, Караянчева... Могат само да крадат. Оставка, простаци!

  10. QMTIKVA
    #4

    Аз вече гледам на България като на държава без парламент и изпълнителна власт и абсолютно не приемам, дори върша обратното на всичко, което кажат. Не се съгласявам с тях и ги отричам. Те не са легитимни, което означава, че думите им, законите им и всичко произлязло от тях е недействително и несъстоятелно! Абсолютно неподчинение! Данъци няма да внасям докато ОПГ ГЕРБ е на власт и докато Иван "блудстващия" Гешев е главен каскет. Твърдо заставам зад асоциацията на съдиите в битката им да озъптят по-низшите

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.