Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Поправителен" за кандидатите бави строежа на газовата връзка със Сърбия

2 коментара
"Поправителен" за кандидатите бави строежа на газовата връзка със Сърбия

Всички единадесет кандидати да строят газовата връзка между България и Сърбия са върнати, тъй като документите на част от експертите и подизпълнителите им не отговарят на поставените в обществената поръчка критерии, има несъответствия и непълноти в декларираните данни. Това сочи протокол от 7 април на комисията в "Булгартрансгаз" по избор на изпълнителя на поръчката за близо 144 млн. лв. без ДДС. На участниците са дадени пет работни дни да отстранят нередностите.

Всички са внесли коригираните си документи и комисията ги разглежда преди да реши кои са допуснатите и да пристъпи към отварянето на ценовите оферти, казаха от държавния газов оператор пред Mediapool.

Следващата стъпка е класация и обявен победител, но има възможност за обжалване на резултатите пред Комисията за защита на конкуренцията, а после и пред Върховния административен съд. Това прави невъзможно строежът да започне през месец май, какъвто срок бе посочила енергийният министър в оставка Теменужка Петкова. Освен ако комисията, на която отне месец и половина да разгледа техническата част от предложенията, не е по-експедитивна и няма недоволни участници.

През февруари Теменужка Петкова и сръбският вицепремиер и енергиен министър Зорана Михайлович се договориха за създаване на съвместна работна група между България и Сърбия, която да ускори изграждането на газовата връзка. Тогава бе обявено, че предстоят срещи за обявяването на процедури за строежа на трасето на газопровода и на сръбска територия.

Според заданието за българския участък съоръжението трябва да бъде построено за 350 дни от датата на подписването на договора с предпочетения кандидат. Окончателната стойност на проекта ще зависи от ценовите предложения на кандидатите.

Девет от 11-те участника в обществената поръчка са консорциуми, двама са самостоятелни кандидати. Единият е българският клон на саудитската "Аркад С.П.А", която построи продължението на газопровода "Турски поток" - "Балкански поток", на българска територия от границата с Турция до тази със Сърбия. Другият е българският клон на италианската "Бонати", която също се включи в строежа "Турски поток" като подизпълнител, но сега играе самостоятелно.

Единственият чисто български играч е ДЗЗД "Интернешънъл газ". В обединението наравно участват "Главболгарстрой" и дъщерната ѝ "Главболгарстрой Интернешънъл".

Подобен случай на относително самостоятелен кандидат е и обединението между българския клон на канадската "Кенпайп Индъстрис Интернешънъл" и българското ѝ дружество "Кенпайп Индъстрис Интернешънъл България", които имат съответно 5 и 95 на сто от капитала на обединението.

Още две от големите български строителни фирми влизат в състезанието чрез ДЗЗД "Газова връзка Запад". Това са известната със скандалите за корупция по европроекти "Джи Пи Груп" и "Грома Холд", които имат по 49 процента в консорциума. Останалите 2 на сто са на израелската фирма "Чемо Ахарон".

Свързваната с Христо Ковачки "Атоменергоремонт" и "Рапид Билд" имат съответно по 50 и 48% в ДЗЗД "Нова газ 2021". Там също като в предходното обединение, с 2 процента дял стои и "Хабау ППС Пайплайн Системс".

В останалите създадени за целта обединения също има компании, които са участвали като подизпълнители на "Аркад" за наваксване на закъснението на строежа на "Балкански поток".

Сред тях е беларуската "Белтрубопроводстрой", която държи 30 на сто в ДЗЗД "Интербел 99", останалите са на "Интерпром" ЕООД. Друг такъв случай е турският консорциум "Вемак", който има 46% в "ИнтерСиПиВи Консорциум", където другите 54 процента са на швейцарската "Си Пи Дивелъпмънт".

Руска следа чрез фирмата ООО ПО "Трансгаз" има в ДЗЗД ""Евротрансгаз". Тя държи 18.8 на сто. 80 процента има "Европроект билдинг", а 1.2 на сто – "Трейшън груп".

ДЗЗД "ЧИС Газ-Климатроник" е обединение, в което участват едноименните румънска и българска фирма съответно с 25 и 75%. В "Айбиес-Интергаз" ДЗЗД 90 процента държи "Глобал Кънстръкшън", а останалите са на литовската УАБ "Алвора".

Въпреки опита си в газови строежи и процедури, всички те имат пропуски в документацията, които ги поставят в непокриване на изискванията за допускане до отваряне на ценовите оферти. Предстои да се види дали са отстранили нередностите.

Газопроводът от София през Калотина до Ниш е с дължина 170 км и годишен капацитет 1.8 млрд. куб. м. Българският участък е с дължина 62 км, за чието проектиране, съгласуване, доставка и монтажа на тръбите и въвеждане в експлоатация са предвидени 143 559 450 лв. без ДДС. Над 55 млн. лв. от средствата са предоставени безвъзмездно от европейската програма "Свързана Европа". Останалите трябва да осигури "Булгартрансгаз", който още в началото на февруари обяви, че търси назаем 155 млн. евро за този и други инфраструктурни проекти. Последно през март стана ясно, че дружеството е получило десет оферти за предоставяне на общо 422 млн. евро, но все още не е съобщено какво се случва с разглеждането им.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Tisho
    #2

    Разширението на газопреносната ни система от 480 км за 3000000000 лв вкл. 2 от Провадия до Зайчар в Сърбия не се брои за газова връзка със Сърбия, нали? И затова ще се прави истински газов конектор. Че колко газ ползва Сърбия? Другата тръба не стига ли? Или ... щото е евтина само 160000000лв. Сигурно има Европейска програма и трябва да се "усвоява".

  2. Roko
    #1

    Глупав проект на ЕН - та степен. Скапана енергийна стратегия през последните 10-11 години.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.