Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Посолството ни в Белград става контактно между Сърбия и НАТО

2 коментара
Посолството ни в Белград става контактно между Сърбия и НАТО

Българското посолство ще поеме ролята на контактно посолство между Република Сърбия и НАТО за период от две години, съобщи българският посланик в Белград Радко Влайков. 

В сряда той се срещна със сръбския вицепремиер и министър на отбраната Небойша Стефанович, съобщи агенция "Танюг".

Стефанович е посочил по време на срещата, че Сърбия има намерение да заздравява добросъседските си отношения с България в името на стабилността в региона.

Освен това е казал, че членството в ЕС е приоритет за Сърбия и това е допълнителна причина за запазването на добри отношения със съседните държави.

Посланик Влайков от своя страна е посочил, че  България уважава и подкрепя военния неутралитет на Сърбия. 

Той е отчел, че сътрудничеството между Сърбия и България е на високо равнище и изрази надежда, че и занапред то ще се развива по възходяща линия.

Очаква се Влайков да бъде заменен на поста в Белград от зам.-министъра на външните работи Петко Дойков. Той пък ще замине за Сараево, където ще смени бившата зам.-министърка на отбраната Августина Цветкова.

В края на миналата година отношенията между София и Белград се обтегнаха, след като България бе замесен от местни политици в шпионски скандал на сръбска територия. Скандалът обаче, поне публично, бързо утихна. 

Сърбия не възнамерява да става член на НАТО и голямата част от гражданите на страната подкрепят това решение. 

Белград се придържа към политика на военен неутралитет, което предполага съществуване извън всякакви международни военни съюзи

Белград развива близки отношения с Русия и Китай, като редовно купува военна продукция от руснаците. Често тя се доставя до Сърбия с полети над България. 

Болшинството на сърбите не желаят задълбочаване на отношенията с НАТО заради намесата на Алианса във войната в края на 90-те години на миналия век. 

На 24 март 1999 г. НАТО започна да бомбардира Сърбия и Черна гора, по онова време републики в бившата Югославия, заради репресиите, с които Белград отвърна на бунта на албанците в Косово. Във войната в Косово (1998-99 г.) загинаха над 13 000 души, повечето албанци.

След операцията на НАТО, продължила една година, бившата сръбска провинция Косово, населена с албанско мнозинство, бе поставена под администрацията на ООН, а през 2008 г. обяви независимост, която Сърбия не признава.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. fantom
    #2

    А кога ще доведе в Бг Цв. Василев? Контактно или безконтактно.

  2. dimitardi100
    #1

    Членството на България в ЕС й дава прекрасни възможности да развива добросъседски отношения и да реализира своите , полезни и за околните, интереси .

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.