Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Прахосничеството" в ЮНЕСКО поставя под въпрос шансовете на Бокова

Половината от бюджета отишъл за заплати, "черна дупка" от 240 млн. долара в сметките на организацията и кадрови скандал в добавка

33 коментара
Ирина Бокова

Кандидатурата на генералния директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова за генерален секретар на ООН се натъква на сериозно препятствие – както пише в. "Таймс", Великобритания възнамерява да съкрати финансирането си за агенции на ООН, включително ЮНЕСКО, заради финансови провали с изразходването на средства и разкрити одитни нарушения в организацията.

Великобритания смята да ореже финансирането на група агенции на ООН, обвинявайки ги, че прахосват парите на данъкоплатците и не успяват да направят необходимите реформи, пише вестникът. Изобличаващ доклад, който трябва да бъде публикуван в следващите няколко месеца, най-вероятно ще доведе до съкращаване на британското финансиране в тези агенции с около една трета или 180 млн. паунда, пише британското издание, като се позовава на служители, запознати с казуса. Прегледът на многостранната помощ, извършван от Министерството на международното развитие на всеки две или три години, се очаква да изпрати сигнал до агенции на ООН, че Великобритания няма да продължи да издържа организации, които не успяват да направят подобрения. Официален служител, запознат с проверката, е заявил пред "Сънди Таймс", че предупрежденията, отправени към няколко организации на ООН след предишния преглед, проведен преди три години, "са все така актуални и остават проблем".

Според информирани източници въпросните организации ще изгубят почти цялото пряко британско финансиране.

Очакваното орязване на финансирането става в ситуация на нарастващ контрол върху британския бюджет за подпомагане, като Великобритания осигурява един от всеки седем паунда, изразходвани от 28-те най-богати страни в света. Точните детайли на съкращенията засега са тайна, а говорител на министерството отказва коментар, за да не се предопределят резултатите от официалната проверка.

Смята се, че една от мишените ще е ЮНЕСКО, организацията за култура на ООН, която е получила 14 млн. паунда от Великобритания през 2014 г. Организацията, оглавявана от българката Ирина Бокова, която е сред водещите кандидати за генерален секретар на ООН, не е успяла да удовлетвори британските официални представители, че даренията са ефективно оползотворени.

Бокова, която се е издигнала по времето на комунизма, е един от няколкото кандидати, които са приемливи за Русия, макар да се смята, че Вашингтон и някои от съюзниците му, включително Великобритания, искат друг кандидат, отбелязва изданието.

Съкращаване на финансирането за ЮНЕСКО ще накърни перспективите ѝ.

На среща на ЮНЕСКО миналата година, представители на британското правителство са настояли за независимо разследване за измами, свързано с процедурите за наемане на работа в организацията. Бразилката Ана Луиза Томпсън -Флорес е била назначена за помощник генерален директор по стратегическо планиране на ЮНЕСКО, независимо, че не е достатъчно квалифицирана за поста. Предполага се, че така Бокова се опитва да получи подкрепата на Бразилия за избирането ѝ начело на ООН.

За случая информира миналата седмица британският в. "Дейли мейл". Британският посланик в ООН Матю Съдърс е цитирал подозрително разкрасяване на биографията на Томпсън-Флорес и обява за вакантния пост, която мистериозно била подправена така, че да съдържа по-ниски изисквания за заемането му. Той допълнил, че г-жа Томпсън-Флорес "не крие факта, че не разбира от бюджет" и "няма опит" в стратегическото планиране.

След това посланикът споменал за извършен одит на работата на бразилката като директор по човешките ресурси на ЮНЕСКО: "Моите колеги никога не са виждали по-унищожителни обвинения срещу отдел за човешки ресурси като отправените от нашия външен одитор."
Бокова отхвърлила твърденията за измама. А руската представителка в ЮНЕСКО Елеонора Митрофанова, която е нейна близка приятелка, обявила притеснението на Лондон за "емоционални декларации".

Половината от бюджета отишъл за заплати. "Черна дупка" от 240 млн. долара

ЮНЕСКО е подложена на унищожителни критики и заради финансови провали. Последните сметки показват, че почти половината от годишния бюджет, възлизащ на 800 млн. долара, е отишъл за заплати на служителите. "Черна дупка" от 240 млн. долара се е появила в сметките, като одитори са разкрили проблем с отчитането здравното осигуряване на служителите.

Съкращаване на финансирането са единственият инструмент, на който ръководството на международните агенции обръща внимание, казва Беатрис Едуардс, директор по международни проекти в Government Accountability Project. След като се появи и най-малка реална заплаха за съкращения, нещата започват да се сменят, допълва тя.

Прегледът проучва внимателно как са изхарчени близо 5 млрд. паунда британска помощ, отпуснати на международни агенции, включително на Европейската комисия. Според данни от предишни отчети, всички най-зле представили се са част от ООН. След прегледа през 2013 г. Великобритания съкрати парите изцяло за четири по-малки агенции на ООН. ЮНЕСКО и още две други – Организацията по прехраната и земеделието и Международната организация по миграция бяха в категорията с оценка "слаб", пише "Таймс".

Не е сигурно дали Бокова може да оцелее в кампанията за най-висшия пост на ООН

Дипломат от Съвета за сигурност, запознат с разследването, потвърди пред авторитетното британско издание "Форин полиси" ключови елементи от доклада за назначението на Томпсън-Флорес. Разследването откри някои нарушения и неточно прилагане на регулации, допълва той.

Не е сигурно дали Бокова може да оцелее в кампанията за най-висшия пост на ООН, като се имат предвид съмненията на Лондон за нейната преценка. Като постоянен член на Съвета за сигурност на ООН Великобритания има право на вето, което дава допълнителна тежест на мнението ѝ в сравнение с огромното множество други страни членки, участвали в изслушването на кандидатите миналата седмица, допълва "Форин полиси".

Дипломати: Новият генерален секретар може да не е сред вече номинираните

Кампанията за избор на най-висшия световен дипломат стартира официално миналата седмица в централата на ООН, където девет кандидати за генерален секретар бяха подложени на безпрецедентно публично изслушване, отговаряйки на въпроси на чуждестранни делегации по всички теми – от кадрови назначения и планове за справяне с климатичните промени до сексуални посегателства от страна на миротворци, пише сп. "Форин полиси".

Но дори първият кръг от изслушванията предизвика противоречиви коментари по повод разкритията, че един от кандидатите - Ирина Бокова, която сега е генерален директор на ЮНЕСКО, е назначила неправилно на висш пост в агенцията бразилка, която не е компетентна за тази длъжност. Говорителят на ЮНЕСКО Джордж Папагианис отрича това и казва, че всички твърдения, че Бокова е действала неправилно, са "абсолютно безпочвени".

Изданието коментира като знак за опасения това, че Китай и Русия не са поставили никакви въпроси на кандидатите, явно предпочитайки да ги проучат в частни разговори или да изчакат Съветът за сигурност да започне собствената си щателна оценка през юли. В същото време другите страни постоянни членки на Съвета за сигурност – САЩ, Великобритания и Франция поискаха да разберат какво мисли всеки от кандидатите за мироопазването и реформите. САЩ настояха да разберат в детайли как мироопазващите сили на ООН би трябвало да използват военна сила, за да защитават цивилни и как да бъдат държани отговорни в случаи на сексуална експлоатация като тези в ЦАР.

Наблюдатели отдавна критикуват непрозрачните процедури за избор на генерален секретар, сякаш направени така, че да гарантират, най-достойният кандидат никога да не спечели.

В миналото постът генерален секретар се заемаше от кандидати от специфични райони – обикновено от Западна Европа, Африка, Азия или Латинска Америка. Сега Русия и много други делегации смятат, че е ред на Източна Европа, тъй като досега не е имало шеф на ООН от този регион.

САЩ и западните им съюзници обаче критикуват тази наложила се традиция на ротацията, която не е изискване в хартата на ООН, като казват, че ООН трябва да избере своя лидер от максимално широк кръг талантливи кандидати. Някои западни дипломати изразиха притеснения, че тазгодишните водещи кандидатури не са достатъчно силни. Техните прогнози са, че следващият генерален секретар може да не е сред досега обявените кандидати.

"Не мисля, че победителят е влязъл в надпреварата досега", каза наскоро висш дипломат, цитиран от "Форин полиси". Още преди да започнат изслушванията, базирани в ООН дипломати казаха, че не са особено впечатлени от първоначалните номинации и се надяват скоро да бъдат издигнати други.

Сред дипломатическата общност в ООН вървяха догадки дали значими жени политици като германския канцлер Ангела Меркел и чилийския президент Мишел Бачелет може да се кандидатират за поста. Нито една от тях обаче досега не е проявила някакъв интерес.

В ключов смисъл, кампанията се явява демократично лустро за изборния процес, който традиционно се случва зад закрити врата от големите сили, по-специално САЩ, Русия и Китай. Някои дипломати обаче отбелязват, че публичната процедура поставя кандидатите на проверка и прави трудно да бъде "помазан" лидер, който се е провалил под светилната на прожекторите.

Половината от номинираните досега са жени - българката Ирина Бокова, бившата хърватска външна министърка Весна Пусич, бившата външна министърка на Молдова Наталия Герман и експремиерката на Нова Зеландия Хелън Кларк, която сега е генерален директор на Програмата на ООН за развитие. Останалите кандидати досега са външният министър на Черна гора Игор Лукшич, бившият португалски премиер Антониу Гутериш, който до миналата година беше върховен комисар на ООН за бежанците; бившиат председател на Общото събрание на ООН Вук Йеремич от Сърбия; бившият президент на Словения Данило Тюрк и Сърджан Керим, външен министър на Македония от турски произход.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

33 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ана
    #33
  2. Athena_deactivated_1463847283
    #32
  3. Miau
    #31
  4. ddemi
    #30

    Паси би бил стойностна кандидатура за поста генерален секретар на ООН. Бил е министър на външните работи, поплака си задето ни приеха в НАТО, което за американците е от умиление, а пред руснаците от съжаление. Пробва се като Тито едно време: и така добре, и иначе пак добре. Но най-важното, не е син на сериен убиец на невинни жертви, а произхожда от семейство на интелектуалци. Самият той е математик по образование, т.е. умее да търси отговор на трудни задачи. Въпреки моите резерви към него, бих гласувал

  5. Nikola Nikolov
    #29

    Предполагам, че другарят-таваришч PhDRDMP е част от назначения екип, който трябва да презентира и налага, като българска(???!!!), кандидатурата на семката на убиеца.

  6. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #28
  7. PhDRDMP
    #27

    На никаква „сериозна трудност“ не се е натъкнала кандидатурата на Ирина Бокова в състезанието за най-високия пост в ООН. Британците просто се изненадаха, че Бокова се представи отлично на прослушванията в ООН и сега се мъчат да я компрометират с рециклирането на стари измислици и подвеждащи тълкувания на минали събития. „Таймс“ просто препечатва лъжливите твърдения на жълтия „Дейли мейл“, частично събрани от грантови български източници, като добавя няколко общи фрази за „промиване на посредствените

  8. Гармиш
    #26
  9. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #25
  10. Miau
    #24

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.