Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Предстои телевръзка с петте кандидата за АЕЦ "Белене"

От пандемичните условия в техните страни зависи новият срок за окончателните оферти

8 коментара
Теменужка Петкова, сн. БГНЕС

В рамките на следващите дни ще има телеконферентен разговор с петте кандидата, заявили досега интерес да участват в процедурата за избор на стратегически инвеститор за дострояването на АЕЦ "Белене". Това каза енергийният министър Теменужка Петкова в отговор на парламентарен въпрос в петък относно забавянето на търга заради пандемичната обстановка с коронавируса.

Още в края на март Петкова каза, че заради Covid-19 се отлага за неизвестно време крайният срок за внасяне на обвързващи оферти от потвърдилите интерес претенденти, който беше 31 май 2020 г.

Причината е, че представители на считаните за стратегически инвеститори руската "Росатом", Китайската национална ядрена корпорация и Корейската хидро и атомна корпорация, както и на доставчиците от САЩ "Дженерал Електрик" и френската "Фраматом" трябва да дойдат на място в България, да се запознаят с информация за ядрения проект, която е чувствителна търговска и може да бъде предоставяна в условия на сигурност в т.нар. информационна зала.

Петкова припомни, че с петте кандидата са подписани онлайн споразуменията за конфиденциалност и им е изпратен информационен меморандум, по подробната информация може да се предостави само на място, което заради коронавируса все още не може да стане.

Във видеоконферетната връзка правителството и петте фирми ще се информират един друг за епидемичната обстановка във всяка от страните, която беше засегната от пандемията и има мерки в различна степен.

"Ще запознаем компаниите с пандемичната обстановка в страната, изискванията и те да предоставят информация кога биха могли да дойдат в България и да се запознаят с базата информация и да пристъпят към следващия етап за подготовка на офертите", каза енергийният министър в пленарна зала.

Очаква се тогава да стане ясно кога всяка от компаниите може да изпрати екипи за достъпа до информационната зала за проекта. "Информационната зала е компютри в зала на НЕК, където се съдържа цялата информация – проект, разрешителни от ЕС и други институции, за да подготвят кандидатите своите оферти", обясни Петкова.

"И петте кандидати потвърдиха, че ще подадат обвързващи оферти за ядрения проект и това ни дава увереност че ще успеем да продължим процедурата по поставените параметри и най-добрите условия за България", заяви още тя.

Преди обявяването на търга за дострояване на АЕЦ "Белене" Петкова обяви изискванията на българското правителство към бъдещия инвеститор в ядрения проект. Те бяха да завърши строежа за осем години срещу 9 млрд. евро на базата на сегашния технически проект с участието на български фирми и след това да даде ядрената централа за управление на АЕЦ "Козлодуй". 

След заявяването на интереса на "Росатом", Китайската национална ядрена корпорация и Корейската хидро и атомна корпорация да станат съакционери на държавата в ядрения проект, неведнъж е коментирано, че може да се обединят в международен консорциум, но нищо конкретно не се заявявано от компаниите по въпроса. "Дженерал Електрик" и френската "Фраматом" искат да доставят оборудване за атомната централа, което ще платено с осигурено от тях финансиране. Така реално търсените средства ще са по-малко, но след въвеждане в експлоатация на мощностите тези средства трябва да бъдат върнати от проектната компания, която ще бъде създадена между държавата и бъдещия акционер. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. .text
    #8

    Само не знам как ще стане видеовръзката с руснаците или китайците. Руснаците вероятно използват руски интернет изобретен от Пушкин или може би от селянинът Иван Семьонович от село Захуйно, магаднска губерния. При китайците проблемът е друг - техният firewall ще блокира връзката моментално, щом теменужката се опита да каже: 天安門大屠殺 което тя си мисли че е някакъв китайски поздрав от сорта на "Мараба, к'о ста'а"

  2. Практик от София
    #7

    Колега Препатил, дори не кредитор, а йофтен стартьор търси проруското енергийно лоби. Вярно, олигархичните кръгове източиха първоначално приготвените девет нулеви суми в КТБ след санкционното фиаско. А Банкянският феномен за какво е? Нали затова е сложен на това място - "Данък Русия" да бъде изплащан гладко, ритмично и наднормено. Ще набави нужните милиарди, щото в косматата му тигърска гръд тупти заешко сърчице. Това е необходимото и достатъчно условие да му позволят да джитка джипката още един мандат. Докато Путин е в Кремъл и Борисов на "Дондуков" 1, газов интерконектор България - Гърция няма да бъде изграден!

  3. Илия Павлов
    #6

    Да заровиш в сеезмичната зона на БЕЛЯне досега и в бъдеще още милярди левове,които ще изплащат децата и внуците на децата е най голямата глупост на мутринското правителство на "гражданите за европейско разграбване на бедна България"!Честито на новите кредитори!

  4. Дядо ми Петър
    #5

    Стига с тоя ГЬОЛ, бе! Неи ви ли стигат загробените милиарди, та искате да загробите още толкова и отгоре. Имайте малко срама и престанете да слугувате на РУСКИТЕ СИ ГОСПОДАРИ!

  5. BLM
    #4

    Главният прокурор няма ли да я разследва тая? Ама че глупав въпрос зададох. Ако има главен прокурор - може, ама то има главен Каскет.

  6. Един препатил
    #3

    Да обърнем внимание още веднъж на факта, че Бойко Борисов и Теменужка Петкова търсят не "стратегически инвеститор", а кредитор.

    Инвеститор не се избира с конкурс.

    На инвеститора не му се определят стойност и срок.

    От инвеститора не се иска оферта.

    Когато се преговаря с инвеститор не се искат оферти от неговите поддоставчици.

    От инвеститора не се иска да предава другиму управлението на готовия обект.

    Всичко това се иска от кредитор.

    Бойко Борисов и Теменужка Петкова лъжат.Както продължават

  7. Bлaдo
    #2

    толкова са .... имагинерни тия кандидати, че ще е по-правилно и коректно да се каже, че "разговорите" с тях са благодарение на... връзка с ОТВЪДНОТО.....

  8. Лизи Гугуткова
    #1

    Борисов нямат нищо против краденето да продължи. за възстановяване от кризата трябва промяна на приоритетите на инвестиционната политика на правителството. От големи и икономически нецелесъобразни проекти като АЕЦ “Белене" към по-малки инвестиции, които да стимулират най-засегнатите от кризата бизнеси. Поредното доказателство, че публичният ресурс, налят в АЕЦ "Белене", представлява заровени милиарди в земята, виждаме в оценката на одитора на НЕК.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.