Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Преговорите с европосредничество не доведоха до решение за кризата в Македония

3 коментара
Заев и Груевски

Македонските политически лидери не успяха да постигнат окончателно споразумение за разрешаване на политическата криза в страната на маратонски преговори в Брюксел в сряда с посредничеството на ЕС, съобщи Ройтерс.

На 2 юни ЕС договори споразумение за предсрочни парламентарни избори в Македония, но малко подробности станаха известни от тази сделка.

 Политическата безизходица след твърдения за масови злоупотреби на правителството породи опасения за нестабилност в Македония, която бе на ръба на гражданска война през 2001 г., посочва Ройтерс, цитирана от БТА.

Европейският комисар по разширяването Йоханес Хан покани лидерите на четирите най-големи партии на разговори в Брюксел, за да опитат да оформят споразумение за излизане от кризата. Но продължилите 12 часа преговори, в които се включи и американският посланик в Македония, не постигнаха резултат.

"Разговорите бяха открити и изчерпателни, но все още не са довели до окончателно споразумение. Европейският съюз призовава всички партии - в интерес на страната и гражданите, да намерят без отлагане траен политически компромис и да направят конкретни  предложения за тази цел, основавайки се на вече постигнатото споразумение в Скопие на 2 юни", се казва в изявление на ЕС.

ЕС посочи, че ангажиментите за реформи, поети на 2 юни, трябва спешно да бъдат приложени.

"Това е крайно необходимо за страната, за да напредне по пътя на евро-атлантическа интеграция", посочи ЕС, визирайки кандидатурите на Македония за членство в ЕС и НАТО, които са блокирани заради дългогодишния спор с Гърция за името на Македония.

ЕС посочи, че остава на разположение за посредничество в по-нататъшни разговори.

В преговорите за преодоляване на политическата криза в Македония участват четирите най-големи партии - управляващите ВМРО-ДПМНЕ и Демократичен съюз за интеграция и опозиционните Социалдемократически съюз на Македония и Демократична партия на албанците. Те са представени от своите лидери Никола Груевски, Али Ахмети, Зоран Заев и Мендух Тачи.

На 2 юни Хан каза, че македонските политически лидери са се договорили за "един вид преходен период" и предсрочни избори, които да се произведат не по-късно от края на април 2016 г.

След девет години на власт премиерът Никола Груевски е подложен на натиск от януари, когато лидерът на опозицията Зоран Заев започна да представя записи от подслушани разговори, които  говорят за здрав правителствен контрол над медии, съдилища и произвеждане на избори. Западът посочи, че записите повдигат много въпросителни за демокрацията в бившата югославска република.

Заев твърди, че правителството е подслушвало незаконно 20 000 политически фигури, журналисти и съдии - както противници, така и съюзници. Правителството твърди, че записите са направени от чуждестранна разузнавателна служба, която работи със Заев, за да свали правителството. Лидерът на опозицията бе обвинен в "насилие" срещу държавата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Вели
    #3

    ....е "Западът не можа да сложи опозицията на власт без избори". Да ,така е! Но и БЮРМ ще гледа присъединяване към ЕС през крив макарон !!!! Ха наздраве!!! Това е политиката на Русия, провеждане чрез сърбизирането на Македония!

  2. Ив.Александров
    #2

    Правилното заглавие е "Западът не можа да сложи опозицията на власт без избори". Екшънът продължава.

  3. strobo
    #1

    Както изглежда този път, САЩ няма да могат да "внесат" демокрация в Македония ад хок даже с помощта на ЕС. Нещо не са изчислили както трябва, пак..... пък и много им се събра на главата Иран, Близък изток, Украйна, сега и Македония...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.