Президентът и върховен главнокомадващ Румен Радев е поискал обяснение от военния министър Красимир Каракачанов на какво основание е изпратил армията да участва в издирването и арестуването на обвинен за убийство. Каракачанов потвърди за писмото и каза, че в понеделник ще му отговори.
Военният министър отново защити пред бТВ решението си да включи специалните части на армията в полицейска операция. Каракачанов отхвърли и критиките, че е взел решението зад гърба на началника на отбраната ген. Андрей Боцев.
”Какво значи да съм направил нещо зад гърба? Тъй като се намирах извън София, съм издал заповедта устно. Освен министър на отбраната, аз съм и вицепремиер, отговарящ за обществения ред и сигурност. Убеден съм, че при опазването на обществения ред армията трябва да участва”, каза военният министър.
Той разказа, че миналата събота му се е обадил зам.-министър на вътрешните работи, който е поискал съдействие от специалните сили.
”Разпоредих на командира на 68-а бригада ”Специални сили” да съдейства на органите на реда”, отбеляза той.
Каракачанов допълни, че заповедта е била за съдействие извън градовете. ”В горите специалните сили са много по-добре обучени от полицейските части”, каза той.
Обявеният за убийството на съпругата си Георги Генов (44 г.) бе задържан в понеделник сутринта във вила в района на язовир "Тополница" край село Мухово (община Ихтиман) след няколкодневно издирване.
”Някой знае ли какво точно ще извърши този човек, при положение че 18 часа след извършването на престъплението успешно се укрива? Оказа се, че е охранител. Извършва брутално убийство в центъра на български град. В закона за противодействие на тероризма една от дефинициите за тероризъм е този, който създава смут и страх в населението”, посочи Каракачанов.
От Министерството на отбраната по-рано обясниха, че армията е била изпратена да участва в операцията по ареста на основание чл. 57 от ЗОВС, който е променен миналата година и дава възможност въоръжените сили да оказват съдействие на органите за сигурност в борбата им срещу разпространяване на оръжия за масово унищожение, незаконен трафик на оръжие, тероризъм и други.
Армията разполага и с широки правомощия по Закона за противодействие на тероризма от миналата година.
Въпрос на тълкуване е дали случаят с издирването и ареста на 44-годишния Георги Генов попада в тези разпоредби.
"Ако беше взел заложник или беше убил още някой, същите тези хора, които сега ми задават тези глупави въпроси, щяха да зададат въпроса, а защо армията и специалните сили, които са били на 20 км от там, не са оказали съдействие на органите на реда и се е стигнало до още престъпления. Аз съм преценил, аз си нося отговорността”, посочи министърът.
По думите му армията не е институция, която стои само зад оградата на поделението.
Мисля, че армията може да се ползва по най-различни поводи при нужда от обществото и администрацията. Например Франция извади армията си на улиците след атентатите. Да не се правим по свети от папата. Съвсем друг е случая с Решетников. Изобщо не може да държи сметка на отделни министри. На тях сметка може да им държи парламента и шефа им.
Искам да обърна внимание на модераторите или лицата отговарящи за реда при постване на коментари за непристойния език на някои от постващите, който се неглижира от тях противно на твърденията в преамбюла към мястото за дискусии. Мога да цитирам конкретно имената на някои самозабравили се "писачи", които като не могат да намерят подходящи аргументи за защита на мненията си използват гнусотии като определения за пишещите с противно мнение, обиждат България и българския народ, преименуват нехаресвани …
от тях личности/някои от които са и държавни глави/ с обидни названия и определения. Такива са личностите с псевдоними Никола Николов, Мони Монев, Владо... Има и още но не виждам смисъл да ги изброявам. В същото време коментари с далеч по безобидни, а понякога и общоприети названия като "циганин" например се изтриват. Това може да се определи като толериране на определени личности или идеи близки до идеите на основателите на сайта и противоречи на политиката за равнопоставеност и право на мнение проповядвано от Медиапул. Преди ден публикувах това в един от постовете си, но днес вече не го виждам. Даже не пише, че има изтрит пост
Това е просто един обикновен случай в задължение на полицията.Независимо къде бяга негодника,по улиците или в планината. Каракачанов,наистина е откачен,да си вярва,че командва и войската. Странният му характер,с неуправляеми изцепвания, го прави най-неподходящ за военен министър.И хабер си няма от военно дело. Министър от качеството на "културният" ни министър.
Нещастният убиец. Сега ще му лепнат и тероризъм за да оправдаят изцепката на Каракачанов. Военният министър няма право на преки разпореждания в армията. Той олицетворява гражданският контрол над военните. Да не вземат да направят някой преврат. Не че той може да ги спре ако си го наумят. При добро спонсориране.
"Босият" пРезидент пак се взима на сериозно...
Другари бе, пишете ми минуси, но не виждам никой да ми отговаря на въпроса - част ли е министъра на отбраната от командната верига на българската армия?
Не знам как точно е уреден въпроса в Закона за отбраната /не съм го чел, защото не ме е интересувал чак толкова/, но Министъра на отбраната част ли е въобще от "командната верига" /термин е, за това му слагам кавичките, и това наистина е въпрос/? Президента, макар и цивилно лице е посочен като върховен главнокомандващ от конституцията. Министъра на отбраната също е цивилно лице - в България, както и в целия ЕС /в САЩ също са цивилни - по традиция се назначават бивши генерали, но в момента на назначаването …
са вече цивилни/. Та къде стои той в командната верига? И ако не стои - кой всъщност е наредил на конкретната част да изпрати тези войници и техника - защото се съмнявам в правото на министъра да го направи - той е началник на администрацията, има ли командни функции? И въпроса всъщност е много сериозен и засяга тъй нареченото разделение на властите...
Какъв престъпник? Вероятно само заподозрян, все още дори не обвиняем.