Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проф. Кантарджиев: Ако не се види ефектът от Covid- ваксините, има риск и за детските имунизации

Много лекари са убедени, че са прекарали вируса

4 коментара
Проф. Кантарджиев: Ако не се види ефектът от Covid- ваксините, има риск и за детските имунизации

Със сигурност през януари се очаква да имаме първия българин с ваксина. Ваксинирането е един от начините да прекратим тази епидемия, да престанем да ходим с маски и да се страхуваме.

Това, което ме плаши е, че ако не се направи хубава кампания и не се види как броят на случаите намалява след ваксиниране, поставяме на риск ваксинационната програма за бебетата и за всички останали.

Това обяви директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев в петък пред Нова телевизия.

Според него е необходимо 70% от населението да си сложи ваксината срещу Covid-19, за да има положителен резултат в борбата с пандемията.

Кантарджиев обясни, че на 29 декември Европейският регулатор по лекарствата трябва да одобри ваксините. Едва след това те ще започнат да се разпространяват.

Той коментира и процента медици (около 48%), заявили желание да си поставят ваксината.

"Това е висок процент, но броят им всъщност е малък. Една част от медиците, които бяха призовани да се ваксинират - са убедени, че след като работят с болни от коронавирус, са прекарали инфекцията. Това е доста вероятно", добави той.

Проф. Кантарджиев отново посочи, че всеки има право на индивидуален избор дали да се ваксинира или не.

"В нашата страна търсенето на противогрипна ваксина дойде в два момента. Когато се каза истината, че не предпазва на 100% и когато казахме, че ваксините няма да стигнат", коментира още той.

Относно фазите на ваксинация и поставянето на ваксината на служители във ферми за норки той обясни: "Много е важно те да бъдат имунизирани, защото човек, ако заболее от коронавирус, даже и леко, вирусът може да зарази норките. При тези животни заболяването не протича като при хората. Те обикновено се заразяват чрез храната. Много е опасно, когато вирусът премине от човек на животно, защото може да се получи мутация и да ни върне вируса по различен начин", разясни проф. Кантарджиев.

Той коментира и поставянето на ваксината при хора с автоимунни заболявания.

"Хората с автоимунни заболявания и такива на химиотерапия с потиснат имунитет или кръвно заболяване, е хубаво да изчакат. Най-безопасните за тях са пептидните ваксини, които вкарват готов белтък. Това е модернизиран стар вид. Такива са ваксините на "АstraZeneca". Не е редно хора, които са в имунен дефицит, да се ваксинират с жив вирус", поясни Кантарджиев.

Пептидните ваксини се очаква да излязат през февруари или март.

За хората с алергия проф. Кантарджиев каза, че не е необходимо да изчакват. "РНК ваксините, които се правят от "Pfizer" и "Моderna", са с по-ниска вероятност за алергични реакции. Винаги обаче има възможност за такава. Важно е с каква честота, коментира той.

"Когато се прави ново лекарство, каквото е ваксината, в началото се избягват бременните жени и малките деца. Решено е тя да не се поставя на бременни, защото за тях е известно, че дори да се разболеят, инфекцията не протича тежко, а детето е защитено", допълни той.

Скока на смъртността у нас той обясни с това, че възрастните хора търсят късно медицинска помощ. "Има влошаване и късно лечение. И без коронавируса сме на едно от първите места по смъртност в Европа", каза Кантарджиев.

На база изследванията проф. Кантарджиев обяви, че към момента в България няма грип.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Иван Козов
    #4

    Що за глупост - една част от медиците СМЯТАЛИ, че са изкарали болестта. Даже и да са били безсимптомни. Ако и медиците не са тествани редовно, как да убедим другите, че трябва да се тестват и да се предпазват?

  2. Dim
    #3

    "Възрастните хора" не търсят късно медицинска помощ професоре, а просто когато я потърсят не им се осигурява навреме и приключват я в линейката обикаляйки медицинските заведения или пък ако успеят да устискат и достигнат до някоя болница умират на третото стъпало влачейки се до заветния докторски кабинет.

  3. BlueWater
    #2

    Според проф. Кантарджиев пак хората са виновни за над два пъти по-голямата смъртност през последните седмици! Щаба и тиквата са пак невинни. За 84 милионна Германия 590 доказани смъртни случая от коронавирус на ден са неприемливи, а за 7 милионна България 100-200 на ден са почти нормални, според въведените ограничителни мерки. Във всички държави повишената смъртност спрямо последните пет години е пряко свързана и се дължи само на вируса и не нормалната работа на здравните системи.

  4. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.