Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прокуратурата отново проверява съдия Росен Русев за длъжностни престъпления

2 коментара
Прокуратурата отново проверява съдия Росен Русев за длъжностни престъпления

Софийската апелативна прокуратура (САП) е отменила отказа на обвинителя Георги Тафров да образува разследване за длъжностни престъпления срещу шефа на Хасковския окръжен съд (ХОС) Росен Русев. Това стана ясно само ден преди магистратът да бъде изслушан във Висшия съдебен съвет (ВСС) като кандидат за втори мандат.

 

Шефът на етичната комисия в съвета Цони Цонев коментира в сряда, че не е запознат с информацията, че проверката срещу Русев продължава, но ще я предаде на колегите си. По думите му нямало практика прокуратурата да уведомява ВСС дали разследва магистрати, участващи в конкурси за преназначения.

 

Името на Русев нашумя в края на юни, когато той неуспешно кандидатства за председател на апелативния спецсъд. Въпреки че представи неубедителна и доста повърхностна концепция за управлението на новата структура и бе остро разкритикуван от главния прокурор Борис Велчев и от председателя на Върховния касационен съд Лазар Груев, кадровиците решиха безпрецедентно да дадат втори шанс на Русев да представи идеите си. В крайна сметка той се отказа от участие заради "липсата на доверие".

 

Веднага след това изненадващо решение на ВСС, Васил Миков от Върховната касационна прокуратура огласи пред медиите данни от своя проверка срещу Русев, която показва, че той е излизал 7 пъти от страната без да е в отпуск или командировка в периода 12 септември 2007 г. - 10 декември 2009 г., като дори е ползвал служебната си кола.

Във всички тези случаи е налице безспорно нарушение на етичния кодекс на магистратите, доколкото един съдия, при това председател на съд, отсъства от работа в работно време, а използването на служебния автомобил за лични цели сочи на данни за престъпление по чл. 282 от НК, пише в доклада си Миков и предлага на ВСС да накаже дисциплинарно Русев, а на Софийската градска прокуратура – да продължи проверката заради данни за престъпление по служба.

Съветът обаче така и не наказва хасковския съдия, а през март прокурор Тафров преценява, че няма данни за извършено престъпление и отказва да образува разследване. От постановлението, което бе поискано по Закона за достъп до обществена информация от "Правен свят" и "Капитал" стана ясно, че обвинителят не е мотивирал по никакъв начин решението си.

Сериозни съмнения върху качествата на Русев като ръководител хвърля и проверката на системата за случайно разпределение на делата в ХОС, извършена в началото на миналата година по нареждане на шефа на Пловдивския апелативен съд (ПАпС) Георги Чамбов.

Инспекторите констатират, че достъп до системата има единствено Русев, тъй като устно е забранил архивът от неговия компютър да се качва на сървъра. В доклада си до Чамбов те посочват още, че "има архив на разпределените дела, но от този архив не може да се установи на кои съдии са разпределени съответните преписки, поради което комисията не може да установи и провери коректно дали резолюцията на председателя за определяне на съдия-докладчик по проверяваните дела е съответна на електронното разпределение по програмата".

Въпреки всички тези данни за спорната репутация на Росен Русев, той продължава да се ползва с необяснимо благосклонното отношение от страна на шефа на ПАпС, който не включва в атестацията си за него нито една от всички тези констатации за злоупотреба с власт. Дори напротив – Чамбов пише, че "като административен ръководител Росен Русев притежава необходимите делови и организационни качества за вземане и изпълнение на управленски решения. Доказал е способността си да ръководи дейността на ХОС, създавайки добра организация на работа във връзка с образуването, насърчаването и движението на делата, разпределянето на работата между съдиите".

Предвид практиката на ВСС да обяснява доста от скандалните си кадрови решения с атестациите на кандидатите и безпрецедентното добро отношение, с което голяма част от членовете на съвета удостоиха Русев през юни, няма да е изненада, ако в четвъртък той все пак бъде избран за нов мандат начело на Окръжния съд в Хасково.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #2

    Определена каста в България изобщо НЕ извършва престъпления!Безсрамието е взело стряскащи размери,деморализацията е пълна!Какво още трябва да се случи тук,та белким на българина му уври главата и да каже:Така не може повече,няма да търпим-т.е.да имаме гражданско общество.Но същото това общество се формира от знаещи хора,а не от мижитурки!

  2. Анонимен
    #1

    Още НКВД като дошли в България след 09-1944г., са започнали изпълнението на един списък с 45 точки.Една от точките гласи - послушните другари когато направят сериозни грешки вместо да бъдат порицавани и понижавани в длъжност, трябва задължително да бъдат повишавани.И така 67 години.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.