Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прокуратурата се активизира и за качеството на горивата

7 коментара
ДАМТН и без това е длъжна да проверява качеството на горивата, архивна снимка

Вярна на практиката си последните месеци да нарежда редовно проверки за какво ли не, Върховната административна прокуратура (ВАП) в петък се сети и за качествата на горивата. От държавното обвинение съобщиха, че е възложено на председателя на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) бъдат инспектирани бензиностанциите спазват ли нормите за съдържание на олово, сяра и други вредни вещества (замърсители) в горивата.

"Проверката е във връзка с информация в медиите за неспазване на нормативните изисквания за качество на течни горива и изключително широкото им разпространение и използване", посочва се в съобщението.

Акцията трябва да е срещу лицата, които пускат на пазара течни горива и крайните разпространители на течни горива в обекти от рода на резервоари за съхранение и използване на течни горива в търговски, производствени и складови обекти, петролни бази и терминали, бензиностанции от колонките за зареждане, подвижни цистерни за превоз на течни горива.

Ще се вземат проби за изследване в акредитирана лаборатория дали са спазени нормите на съдържание на съответните вещества в течните горива. Ще се проследи също така поставена ли е на видно и достъпно за потребителя място  маркировка с информация за вида на горивото, изискванията за качеството му и декларация за съответствие за разпространяваната  партида.

ВАП е изискала доклад с констатациите, разкритите случаи на неспазване на приложимите правила, какво е предприела ДАМТН, наложени ли са санкции и установени ли са данни за престъпления, които да са изпратени на съответните прокуратури.

Реално метрологичната агенция и без това нареждане извършва планови проверки на бензиностанциите за качеството на горивата, както и такива по сигнали.

През декември 2019 г. ведомството обяви, че само за същия месец от пазара са били изтеглени близо 14 хил. литра некачествени дизел и бензин. Това е станало след проверки на 51 бензиностанции на територията на цялата страна в рамките на 48 планови проверки, две съвместни с митниците и данъчните и една по сигнал.

Година по-рано пък бяха обявени изтеглени от пазара за 2018 г. 1000 тона некачествени горива.

През годините ДАМТН неведнъж се е включвала в акции за проверки на качеството на горивата – предимно след обществено напрежение или протести на граждани срещу цените или качеството на дизела и бензина.

Сега възложената на прокуратурата идва в момент, в който държавата тръгна да прави своя петролна компания за управление на петролните запаси от Държавния резерв и двете сегашни бази, за изграждане на данъчни складове за горива и за изграждане на сто бензиностанции. Това съвпада също така с поредно разследване на Комисията за защита на конкуренцията за наличие на картел при цените на горивата и приета законова поправка, изискваща от "Лукойл" да раздроби над 300-километровия си нефтопродуктопровод на отделни данъчни складове.

Всички тези действия говорят за пренареждане на пазара на горивата под предлог защита на интересите на потребителите и осигуряване на качествени и евтини дизел и бензин.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. .text
    #7

    Хиксът с държавните бензиностанции вече сме го яли. Нямам никакви положителни очаквания. А и от малоумници какво да очакваш?

  2. .text
    #6

    Прокуратурата се занимава с PR, вместо да си гледа работата. Имаме толкова много неща за проверяване, дори само от последните дни - неща дето са добре ивестни истини, а сега им се дава и формален повод за проверки ... ама от де прокуратура за това.

  3. Крис
    #5

    Дали някога тази комисийка е "проверявала" обекти на магарешки ? толкова са "изгодни", че след 4-то зареждане следва основен ремонт на двигателя, колата е нова.. от какво ли ? ако имаш лаборатория вкъщи да разбереш, но като разчиташ на органа за контрол никога няма да знаеш. знам за такива няколко случаи !

  4. dimitardi100
    #4

    Ако за медияпул качеството на горивата не е важно , за всички собственици на автомобили това са много важни неща . Или можи би медията предпочита да има хелметекс в бензина ?

  5. pozo
    #3

    На държавните бензиностанции ще е най-зле. Мързеливи служители, мръсотия, фалшиво гориво, яко кражби и съответно кръщаване на горивото, шашми и ако продават на дъмпингови цени, цялата работа ще е банкрут и абсолютен провал! В началото ще имат клиенти докато има някакъв контрол. След това бързо нещата ще се замажат и както във всяко държавно предприятие ще се нагнездят "наши" хори и ....БАТАЦИ! Повечето хора не ги бърка да заредят на 10ст по-скъпо, но да хапнат един топъл кроасан с ароматно кафе. Да ги обслужат вежливо, да им измият прозорците докато зареждат колата и т.н. Държавните бензиностанции ще са върха на циганията!

  6. Един препатил
    #2

    Интересно - проверка във връзка с информация в медиите? А в медиите има къде, къде по-вълнуващи информации, ама проверки няма.

  7. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.