Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пропаднали и пропадащи държави

30 коментара
Пропаднали и пропадащи държави

Тези дни, покрай медийното отразяване на карибската трагедия, в Германия често се споменава изразът failed states, т.е провалени, пропаднали или разпадащи се държави. Той се използва, когато се описва състоянието на Хаити и преди земетресението като една от най-бедните страни по света, опустошена след десетилетно беззаконие, корупция и насилие.

Понятието пропаднала държава звучи ярко, публицистично, но то е и сериозен научен термин, въведен в обръщение от началото на 90-те години на миналия век. Точните дефиниции, както често се случва в науката, са различни и спорни.

Съществуват и годишни класации, в които една или друга страна се придвижва нагоре или надолу в групата на "отписаните" държави.

Случи ми се точно сега да чуя изложение на ползващия се с определен авторитет политолог проф. Екхард Крипендорф, което ме наведе на определени, не много утешителни мисли. Оставяйки настрана локални особености и различия, не чак дотам академично, професорът дефинира от своя гледна точка най-важните характеристики, които определят една държава като "пропаднала".

На първо място това е мащабната корупция. Следват - катастрофална и дори отсъстваща инфраструктура, която държавата не е в състояние да осигури на гражданите си; негодна и отсъстваща образователна система; безскрупулно разграбване и унищожаване на природните ресурси на страната; неспособна и разпаднала се администрация, страх и несигурност за живота на гражданите, масова и ненаказуема престъпност.

Съществен белег на пропадналата държава, според проф. Крипендорф, е загубеното чувство на гражданите за принадлежност към една общност, липсата на каквато и да е идентификация на гражданите с държавата.

Като типични примери за пропаднали държави бяха посочени Сомалия, Йемен, Афганистан и - естествено - Хаити. Изхождайки от опита на Запада, където е "изобретена" модерната държава и като историк, професорът заключи, че характерна черта, обединяваща пропадналите държави, е отказът да се следва този западен модел.

В свой текст и германският публицист Хенрик М. Бродер разсъждава тези дни върху плачевното състояние на Хаити допреди земетресението и в присъщия си полемичен стил пита дали изобщо е оправдано една държава, която "не може да организира дори събирането на боклуците си" да бъде независима и да поддържа дипломатическо представителство в ООН...

Асоциациите, които подобни размишления неминуемо будят у нас като българи от днешно време, не са кой знае колко розови.

Несериозно и дори кощунствено е, разбира се, да сравняваме състоянието на България със Сомалия, Судан или Етиопия - приемани почти неоспоримо за пропаднали държави.

Но взрем ли се в характеристиките, които ги превръщат в такива, не може да не ни жегне за пореден път онова безпокойство, което вече 10 години не дава мира на много от нас.

На много - но явно на все още твърде малко. Защото за много повече от нашите съграждани пък, подобни разсъждения са им през онези части на тялото, за чието благоденствие те се грижат на първо място. Не че човек не бива да мисли за стомаха си, за това на задника му да му е топло, а на предника му комфортно.

Но когато се забравят основни принципи на общежитието, когато отвлечени понятия като гражданска отговорност, работа за общото благо, почтеност в бизнеса и правото, публичност и прозрачност са само празни или забравени думи, тогава пътят от пропадащата държава до пропадналата може да е много кратък. Само на едно земетресение разстояние.

По-страшното е, че понякога дори земетресение не е нужно.

Нека приемем навреме и с цялата му сериозност знака, който ни се дава чрез трагичната съдба на Хаити.

Повече от автора на www.de-zorata.de и във Фейсбук под "Milen Radev"

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

30 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. земетресение
    #31

    БКП, БСП, ОФ, ДПС, НДСВ, СДС, ДСБ и т.п. идиотщини !!!

  2. ГУСВ
    #30

    чески а

  3. Отворко
    #29

    за държава, чиято столица е едно голямо бунище?

  4. един
    #28

    определението е: страната на ТИТАНите :)

  5. Съгласен
    #27

    Колкото и пресилено да изглежда сравнението на България с днешните типични примери за failed states, М. Радев правилно бие предупредителната камбанка. Ако едно общество не е в състояние да изгради държавното си управление върху принципите на многопартийната демокрация, гражданската активност и произтичащите от нея воля за самоуправление/участие в управлението, отстояване на гражданските и политическите права и граждански контрол върху управляващите, резултатът е или свличане към разпадане на държавността, или установяване на авторитарен модел на управление (напр. "суверенна демокрация").

  6. гражданин
    #26

    Щом нямаме ефективно правосъдие, по ускорената процедура да влизат в затвора големите икономически престъпници,Президент, Премиер, Главен прокурор да реагират адекватно на беззакония, своеволия и вандалски грабеж в страната,а гражданите да нямат достъп до медиите, за да изразяват на висок глас своя протест срещу тези безобразия,съдбата ни решават мафиотски групировки, като паралелна власт,можем ли да кажем, че ние, шест милиона потърпевши, имаме държава?Напротив,държавата е на мафията, която се

  7. AA
    #25

    Propadnali vapreki totalnata podkrepa na razvitite strani. Koi sa te?

  8. И.Иванов, Швеция
    #24

    "Ненарочни асоциации Пропаднали и пропадащи държави"Ненарочни или нарочни, асоциациите са точни !България днес е на по-добра позиция в класирането на пропадналите държаваи, отколкото Хаити преди земетресението. В много отношения обаче тя по правило все още е доста пропаднала.Преди всичко в морала на гражданите си.Във всичките му аспекти.В предрасъдъците на национализма.В келепирджийството.В Андрешковщината.В Бай Ганьовщината.В корупцията на предлагащите и приемащите подкупи.В презрението към закона.В

  9. Дядо
    #23

    Сега се очаква комунистите да кажат нещо са свое оправдание.Но няма да го направят, а веднага ще преминат в контранастъпление в познатия ни до втръсване стил: "Ами ти, ве, я съ виж..."И пак - световния заговор срещу България...:):):)Само дето нямат обяснения - защо съществува този заговор?:):):)

  10. комплексар
    #22

    По-точен анализ не бях чел от много време. Поздравление на автора.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.