Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проверка в НГДЕК заради твърдения за скандални нарушения на ръководството

0 коментара
Пръстенът на завършилите НГДЕК отдавна не е знак за елитно образование, сн. сайтът на гимназията

Инспекторатът на Министерството на културата ще провери работата в Националната гимназия за древни езици и култури, която е на нейно подчинение, заради обявени от "Бъдеще за НГДЕК" данни за уволнения на учители, огромни разходи за водените от тях дела срещу директорката Мариела Папазова, подмяна на учебната програма, опасна материална база във втората сграда на училището до Женския пазар в София и странни договори за отдаване под наем на помещения там.

Ведомството ще вземе отношение по казусите след като приключи проверката и се запознае с констатациите ѝ, обявиха оттам пред БТА по повод онлайн петиция, разкриваща нередностите в т.нар. Класическа гимназия.

Намалени часове по класически езици

В петицията се посочва, че от години са подавани сигнали и жалби до редица институции, включително прокуратурата, за повтарящи се във времето нередности. Твърди се, че се намалява хорариумът по латински, старогръцки и старобългарски език, слети са часовете по култура и история (в разрез със статута и името на училището), а от началото на учебната 2022/2023 г. не се изучава вече "антична култура", който е част от учебната програма единствено в това учебно заведение и е плод на дългогодишния труд на преподавателите по културология и класическа филология.

Уволнени учители

За две години над 35 дългогодишни учители са принудени да напуснат или са освободени от страна на ръководството. На тяхно място се назначават учители, избрани от ръководството, без да се спазва задължителното изискване за конкурс, посочва се в позицията. По над 25 съдебни дела, водени срещу НГДЕК по повод наложени дисциплинарни наказания и неправомерно прекратявани трудови правоотношения на преподаватели, гимназията е платила близо 48 хил. лв. от бюджета си.

От "Бъдеще за НГДЕК" обвиняват ръководството в авторитаризъм, заради отнемане на класно ръководство, недопускане на учители на педагогически съвети, наказване на цял випуск заради критично отношение на родители към ръководството, наказване на цели класове заради еднолични провинения. Раздават се дисциплинарки на непълнолетни ученици без знанието на родителите им, а педагогическите съвети се превръщат в "трибунали", твърде се още в публичното писмо.

След като при предишните скандали с НГДЕК заради ремонта с европари на сградата в "Модерно предградие", опита на директора Папазова да остави учениците във временно обитаваното училище до Женския пазар и получаването му като втора сграда, се оказва, че състоянието ѝ е все така плачевно, а за ремонтираната сграда не се полагат никакви грижи.

Падаща мазилка и липсващи лаптопи

"В сградата на ул. „Св. Св. Кирил и Методий“ в учебно време от тавана пада мазилка, на места има сериозни пукнатини в стените, за близо 320 души (ученици и учители) са налични само две тоалетни, в стаите липсват щори, няма обособени кабинети по география, химия, биология и физика, липсва училищен бюфет и децата са принудени да си купуват храна от близките заведения и закусвални на Женския пазар. Родителите сами закупуват и монтират шкафове и етажерки. Подобно е положението и в сградата на ул. "Баба" 16", пише в петицията. Твърди се още за нарушения при отдаване под наем на помещения от сградата до Женския пазар.

Озадачаваща е липсата на компютърна зала в сградата на ул. "Св. Св. Кирил и Методий", въпреки че по данни на служители училището на два пъти получава няколко десетки лаптопи: в единия случай чрез закупуване от бюджета през 2020 г., а в другия - от проект към МОН през април 2021 г. Не е известно местонахождението на тези лаптопи, като има свидетелства, че са раздавани инцидентно на определени, малко на брой учители и ученици, твърди се в публичното писмо.

Също така родители твърдят, че училището ги принуждава да купуват срещу 700 лв. ученически униформи от фирма, която не е ясно как е избрана, но цените ѝ били няколко пъти по-високи от тези на други производители на такова облекло.

Изтичащ мандат и липса на конкурс за директор

Неговите автори припомнят, че през 2023 г. изтича мандатът на Папазова като директор на НГДЕК, но Министерството на културата още не е обявило конкурс за поста. Притесненията им са, че тя ще запази отново мястото си и ще продължи да съсипва гимназията, чието реноме е далеч от това преди тя да заеме поста след пенсионирането на създателката на лицея Гергина Тончева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.