Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Прозрачност без граници" очаква проблеми с вота от чужбина

7 коментара
Ваня Нушева, сн. БГНЕС

Ще има затруднения при гласуването на българите в чужбина, затова са необходими и законодателни мерки. Това каза пред бТВ преподавателят по избирателни системи Ваня Нушева, която е и програмен директор на асоциация "Прозрачност без граници".

Преди дни такива опасения изразиха и българи, живеещи зад граница. Те настояха да им бъде дадена възможност да гласуват по пощата. Това стана по време на консултациите, които президентът инициира за предстоящия вот, преди да го насрочи за 4 април. Управляващите обаче определиха идеята за вот по пощата като "екзотична" и я отхвърлиха.

"Трябва да се знае какви са противоепидемичните мерки в различните държави. В кои градове ще има струпване. На тези избори българите ще се сблъскат със сериозни проблеми и препятствия", посочи в помеделник Нушева.

По думите ѝ друг въпрос, който възниква, е как ще бъде организирано и обучението на членовете на районните избирателни комисии.

"Това изисква организационни мерки, изисква мерки и от страна на политическите партии, които предлагат своите представители", каза още Нушева.

Според нея важен въпрос е и как ще бъде организирана предизборната кампания, която ще се проведе по време на пандемия.

"Трябва да добавим и начина, по който е регламентирано машинното гласуване. То създава по-скоро проблеми, отколкото решава въпроса за намесата на човешкия фактор, логиката е да не се допускат две технологии", посочи още Нушева.

По-рано в понеделник асоциация "Прозрачност без граници" изпрати отворено писмо до Министерството на външните работи (МВнР) и ЦИК, с което настоява да бъдат гарантирани избирателните права на българите в чужбина.

"Министерството на външните работи има особено важна роля за подготовката на изборите в чужбина, така че да гарантира законоустановеното право и задължение на всеки български гражданин, живеещ в чужбина, да участва в избори", се посочва в писмото.

От асоциацията подчертават, че ограничителните мерки в различните държави могат да възпрепятстват гласуването на българите зад граница. Затова те поставят няколко въпроса към МВнР. "Прозрачност без граници" пита дали са предприети мерки по дипломатически път, които да изяснят какви са условията и специфичните изисквания за организиране на избори в държави с български общности; извършват ли се консултации с дипломатическите представители на тези държави, за да се изяснят възможностите за разкриване на секции съобразно законодателствата на България и съответните държави; предвижда ли се кампания, която да информира българите в чужбина за начина на гласуване съобразно противоепидемичните мерки в съответната държава; предвижда ли се МВнР периодично да информира за предприетите мерки за подготовка на вота зад граница.

"Считаме, че отговорите на тези въпроси са важни не само за нас, но и преди всичко за нашите сънародници в чужбина. В тази връзка и с оглед кратките срокове за тази сериозна задача призоваваме МВнР да положи максимално интензивни и бързи усилия за гарантиране на правата на тези български граждани и за своевременно информиране на българската общественост относно предприетите мерки", пише още в отвореното писмо.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Тодор Станков
    #7

    Дайте да гледаме сериозно. Българите в чужбина, над 90% от тях с радост гледат, че в Бг ситуацията е шитня и се радват, че не са тук. И изобщо няма да помогнат с вота си, дори да уредят гласуване по факса за тях. Те възпитават децата си, и правилно, да не са българи, щот може да сгрешат и да се върнат. Кяр от пощенски вот ще има една партшлия, щото от турция ще дойдат поне 300.000 гласа за тях.

  2. Пеликан
    #6
    Отговор на коментар #5

    Правилно забелязвате за "избирателния списък на съответния консулски окръг" и се гласува с машини. Подобни списъци за живущите в странство българи няма, така че нека да не се сравняваме с французите. Повече информация може да намерите тук "Electronic voting by country". Там ще намерите една много подробна таблица.

  3. lubo
    #5
    Отговор на коментар #1

    Французите в чужбина могат да гласуват освен в ДКП, с пълномощно или пък по Интернет. При положение че са в избирателния списък на съответния консулски окръг. Българите в чужбина нямат и няма да имат постоянни избирателни списъци. Това е така, защото чорбаджиите в България искат да ви баламосват с "мъртви души" и други подобни. Истината е, че те не искат българите в чужбина да гласуват. Всички знаете защо.

  4. Black Dog
    #4

    Започвам с това,че доскоро бях емигрант,участвах в двата тура на последните президентски избори и в парламентарните такива в Германия,като пътувах повече от двеста км в двете посоки и чаках доста време,докато дойде редът ми.И тогава и сега мисля,че българите в чужбина имат право,но нямат основания да определят политическите лидери на България.Много от тях няма да са съгласни с мен,но ако се запитат какво правят за своята Родина в трудни за нея времена,повечето ще отговорят,че България не е била достатъчно

  5. Пеликан
    #3
    Отговор на коментар #1

    За Австрия и Германия знам, допълвам и Швейцария,за Испания не знаех. Ако не греша, във Франция избори по пощата са отменени през 1970. В Германия подаване на вота по пощите е разрешен само на постоянно живеещи на територията ѝ, а избирателните списъци там са изчистени от починали, заминали за постоянно в странство или преместили се 3 месеца преди изборите да живеят на нов адрес. Забележките Ви, къде да се изпратят бюлетините са много правилни.

  6. zpy
    #2
    Отговор на коментар #1

    Според управляващите е по-добре да не участват в гласуването. Ще пращат пари, няма да се върнат да създават проблеми и няма да имат право на глас. По-добре от това - здраве му кажи.

  7. Аслан Юриев
    #1

    В 4 страни от ЕС - Австрия, Германия, Франция и Испания е възможно гласуване по пощата за национални избори. Не ми е известно обаче дали това се отнася за живеещите в чужбина. Например в Австрия пликът се изпраща до съответната районна избирателна комисия. Хората от чужбина до коя РИК трябва да изпращат пликовете си? Или трябва да ги пращат в ЦИК? Представяте ли си какво би станало ако 30% от българите в чужбина (около 750 хил. души, ако е вярно че 2,5 милиона живеят в чужбина) изпратят писма до ЦИК? При състоянието на нашите пощи?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.