Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Путин потрива доволно ръце пред перспективата за Брекзит

7 коментара
Путин потрива доволно ръце пред перспективата за Брекзит

Много вероятно е референдумът на Дейвид Камерън за членството на Великобритания в Европейския съюз да се състои някъде през 2016 г. Независимо от факта, че двете съответни кампании "за" и "против" още не са започнали сериозно, редица световни лидери, включително Барак Обама и тези на повечето страни от Европа и много държави от Общността на нациите (бел. ред.: бившата Британска общност) тихомълком призовават Дейвид Камерън и неговата Консервативна партия да се обявят срещу "Брекзит".

Въпреки икономически неграмотните основни постулати на кампанията на противниците на членството - че Брекзит уж ще позволи на Великобритания да "запази глобалната си роля" - е поразително, че много малко страни, да не кажем никоя, се обявяват за излизане на Великобритания от ЕС. Това вероятно е така, защото значителен брой държави са вложили време и ресурси да договорят търговски споразумения с Европейския съюз, от който Великобритания е толкова важна част.

Благодарение на упоритата работа на много британски служители в Брюксел, ЕС в момента води преговори за всеобхватни споразумения за свободна търговия с Австралия, Нова Зеландия, Япония и САЩ. Такъв договор вече беше постигнат с Канада. Мисълта, че тези страни биха се поблазнили от възможността да договорят сепаративно търговско споразумение с Великобритания, или пък че Великобритания ще си осигури преференциални търговски условия, напускайки най-големия общ пазар в света, е абсурдна.

Британците трябва да се замислят над факта, че единственият лидер, който може да спечели от британското напускане на Евросъюза, е Владимир Путин. Има няколко причини да се мисли така.

Първо, геополитиката. Несъмнено дестабилизацията на ЕС е външнополитически приоритет за руския президент. ЕС и ценностите, които той поддържа - основни (човешки) права, свобода на медиите, равенство и върховенство на закона - са антитеза на Евразийския съюз, който Путин желае да изгради. Едно напускане на Великобритания би отслабило Европа военно и политически, като в същото време би дало на крайнодесните националисти в цяла Европа пример за следване. Крайнодесни политически партии във Франция, Дания, Швеция и другаде вече поставят въпроса защо и тези страни, подобно на Великобритания, да не договорят едно половинчато (членство), както и референдум за него.

Второ, така необходимите санкции на ЕС срещу Русия е по-вероятно да бъдат отменени, ако Великобритания напусне. Решителността на някои страни членки на ЕС вече е подкопана. Великобритания е един от най-силните застъпници в Европейския съвет, и то съвсем правилно според мен, за строги санкции срещу Русия заради незаконното ѝ нахлуване и продължаващата окупация на Източна Украйна.

Трета причина, поради която Путин би се радвал на евентуалното излизане на Великобритания от ЕС, е, че тя подкрепя силно една независима европейска енергийна стратегия. За Путин е икономически и стратегически жизнено важно страните от ЕС да останат зависими от огромните руски доставки на газ и петрол, които той отдавна използва като външнополитически инструмент. Дори и при сегашното консервативно правителство Великобритания подкрепя активно амбициозните цели на ЕС за възобновяеми енергийни източници, за енергийна сигурност и енергийна ефективност. Москва продължава да използва държавната газова компания Газпром като канал за финансиране с милиони долари на лобисти из цяла Европа, на които се плаща да спъват и да забавят плановете на Европейската комисия за т. нар. "енергиен съюз", главната цел на който е ЕС да стане по-независим от руския газ.

Не е случайно, че приносът на Европейския парламент за тази стратегия стана обект на саботаж през декември от крайнодясната евродепутатска група ЕНС (Европа на нациите и свободата), водена от Марин льо Пен, за чиято партия Национален фронт се твърди, че получава пари от Москва. Льо Пен с открита гордост посети Кремъл много пъти и заедно с Найджъл Фараж открито приветства руските "постижения" и "силното ръководство" на Путин. Евродепутатите от ЮКИП (бел. ред.: партията на Фараж) и техните крайнодесни партньори систематично гласуват в Европарламента против санкциите на ЕС срещу Русия.
Льо Пен сравнява евентуалния Брекзит като "падането на Берлинската стена". Тя дори каза пред един британски вестник миналия месец, че "един Брекзит би бил чудесен - изключително - за всички европейски народи, които копнеят за свобода". Не се съмнявам, че Путин е съгласен с нея по този въпрос.

Предстои една година, пълна с предизвикателства. Вместо фокусиране върху бежанската криза, руския експанзионизъм и заплахите за сигурността, поставени от "Ислямска държава", много ценни часове от срещите в Брюксел ще бъдат посветени на желанието на Дейвид Камерън да отвърже още повече Великобритания от ЕС, което в крайна сметка може да се окаже ненужно упражнение за решаване на вътрешнопартийни проблеми.

Много британски евроскептични консерватори напоследък се изказват за военна интервенция в Сирия с аргумента, че Великобритания трябва да застане рамо до рамо със своите съюзници. Въпреки това обаче те и ЮКИП сърдито отхвърлят призивите на британските съюзници за оставане в ЕС, определяйки ги като намеса във вътрешните британски работи. Това е демагогия. Крайно време е те да приемат факта, че единственият световен лидер, подкрепящ британското излизане от ЕС, е Владимир Путин.

*Ги Верхофстат е бивш премиер на Белгия и настоящ председател на групата на Алианса на демократите и либералите (АЛДЕ) в Европейския парламент.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #7

    ру卐ия* си е измислила стратегическа задача да разцепи ЕС. След ру卐ката окупацията на Крим и ру卐кото нахлуване в Източна Украйна на всяка европейска страна (а и бивша съветска) й е ясно, че единствената надежда за независимост и национална сигурност е членството в НАТО... Както казва и Андрю Фоксол "ру卐ия подкрепя европейски политически партии и политици, които, казано по ленински, „са полезни uдuотu“. ----------------- * и не ми трийте написаното, след като постъпи оплакване от съветското посолство, защото горното НЕ Е хитлеристка свастика, а е най-обикновен древен санскритски символ (знак) за ... благосъстояние ;-)

  2. Sgt. Pepper
    #6

    Първият аргумент на автора срещу Brexit е, че "благодарение на упоритата работа на много британски служители в Брюксел, ЕС в момента води преговори за всеобхватни споразумения за свободна търговия с Австралия, Нова Зеландия, Япония и САЩ." С други думи, при Brexit споразумението TTIP отива на кино. А вторият - ако първият не се окаже достатъчно убедителен е, че Путин ще е доволен от Brexit. Да ти таковам на аргументите!

  3. Мони_deactivated_1480055728
    #5

    Сега идва "Русдъно".

  4. Entdecken
    #4

    Колко е хубаво, че Путлер мисли непрестанно за нас и ни обгрижва, като дори тук ни праща руски трол с поне осем ника да ни обясни какво е написано в статията и какво е трябвало да бъде написано. Благодарим ти бащице, но що не ходиш да си освещаваш руските църкви, мощи на езическите си "светии" и всякакви "постижения" на руския алкохолен гений в Сибир или където и да е другаде, но не в свещената земя на древните българи, създали тази държава поне 1000 години преди путинската джамахирия...

  5. Александър Борисов
    #3

    Показали на №1 как се пише "либерал" на латински,та да изглежда "по-така",а той се самообразовал в чуждите езици с думата "ИРЕЛВАНТНО". Правешко-английски речник!

  6. анита хегерланд
    #2

    Статията цели да покаже как Великобритания работи за ЕС и до каква степен е свързана с нея. "Тереза Мей е избора на обществото за ръководене на кампанията "Брекзит". Вътрешният министър настоя, че тя е фокусирана само върху предоговарянето на британските отношения с ЕС." Дейвид Камерън и Тереза Мей са "доброто и лошото ченге".

  7. Liberal
    #1

    Статия изцяло базирана на догадки, предположения и журналистически стил от ерата на студената война ь загуба на време. Дори не се споменава, че Камерън се върна на власт благодарение на обешаният референдум. Следователно, какво мисли Путин за Брекзит-а е ирелвантно. Важният въпрос е защо все повече британци копнеят за независимост от ЕС. Ако автора не беше практикувал поръчкова журналистика (подобно на путинските медии) и се беше фокусирал върху вторият въпрос, можеше да се получи интересна фактологична (а не спекулативна) статия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.