Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Работодатели: Пенсионната реформа на кабинета е полвинчата

Предлаганият модел е отстъпление от обещанието и отлага решаването на наистина важните въпроси

3 коментара
Работодатели: Пенсионната реформа на кабинета е полвинчата

Работодателите остро разкритикуваха предложенията на правителството за промяна на пенсионната система. Три от четирите национално представени бизнес организации са недоволни от планираното увеличаване на осигуровките, прекалено плавното повишаване на възрастта и стажа за пенсиониране и липсата на решения за ограничаване на ранното пенсиониране, на отпускането на инвалидни пенсии и отлагането на пенсионната реформа за работещите в силовите ведомства. По-късно и четвъртата организация - Българската търговско-промишлена палата, изрази същото мнение.

Според Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българска стопанска камара (БСК), Конфедерация на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) и Българската търговско-промишлена палата идеите на правителството са отстъпление от предизборните обещания и програмните намерения на управляващите партии. Решенията на важни за системата въпроси се отлагат заради "конюнктурни интереси и очаквани резултати за представяне на предстоящите местни и други избори". В същото време предлаганите промени водят само до повишаване на приходите в общественото осигуряване, за да се преодолее дефицита в бюджета на Националния осигурителен институт (НОИ), а от там и в държавния бюджет.

В началото на седмицата правителството обяви, че предлага плавно увеличаване на осигуровките за пенсия и безработица. Те трябва да се увеличат с общо 4.5 на сто за период от 12 години. Това ще вкара в осигурителната система допълнителни приходи от 1.1 млрд. лева, сочат разчетите. В същото време отпада планираното увеличаване на дела от парите за пенсия, които отиват в частните фондове, което трябваше да се случи от 2017 г.

Възрастта за пенсиониране на мъжете и жените трябва да стигне 65 години през 2037 г. , а стажът да се увеличава с по 2 месеца годишно до достигане през 2027 г. на 40 години за мъжете и 37 години за жените. В същото време обаче не се предлага окончателно решение за пенсионирането на работещите в силовите ведомства - полицаи и военни. Тепърва ще се решава и въпросът с медицинската експертиза и ТЕЛК, който засяга отпускането на инвалидни пенсии - една от пробойните в системата.

"Представителните организации на работодателите в България изразяват своята изключителна неудовлетвореност и разочарование от изложените от Министерството на труда и социалната политика виждания за пенсионна реформа. Със съжаление констатираме отказ от програмните намерения на партиите в коалиционното правителство, прокламирани по време на последната изборна кампания, както и откровеното несъобразяване с многократно представяни и аргументирани предложения на организациите на работодателите", заявяват работодателските организации.

Според тях от пакета с промени са изключени най-спешните - почистване на осигурителната система от всички социални плащания, които нямат общо с осигурителния принос, ограничаване на мащабните злоупотреби с придобиването на инвалидни пенсии и преструктуриране на системата за ранно пенсиониране. "Въпреки заклинанията за радикални промени, законодателството продължава да произвежда, а обществото – да издържа за сметка на осигурителните фондове неприлично млади пенсионери, служили в отбраната, сигурността и съдебната система на България, получаващи осезаемо по-високи пенсии от останалите граждани", недоволни са работодателите.

Според тях пенсионната възраст и годините стаж трябва да се увеличат радикално, а не плавно. В същото време вдигането на осигуровките, "влиза в тежък конфликт със заявеното от партиите от управляващата коалиция по време на последната предизборна кампания и с 3-годишната управленска рамка". Те предвиждат осигурителните вноски да не нарастват. За това многократно се обяви и финансовият министър Владислав Горанов, който обаче подкрепи увеличаването на плащанията при представянето на правителствената визия за пенсионна реформа. "Налага се да напомним, че избирателите са гласували в подкрепа на изявленията за запазване или дори за намаляване на осигурителната тежест, а не за нейното увеличаване с цел попълване на дефицити, породени от структурни деформации, както ни се предлага в последната визия за пенсионна реформа", пише в становището на работодателите.

Те призовават парламентарното мнозинство и опозицията да не злоупотребяват с дебатите около пенсионната реформа с предизборни цели. "Реформираното пенсионно законодателство би трябвало да надживее повече от десет изборни цикъла, били те за законодателни, местни или президентски избори", смятат организациите. Те настояват за преосмисляне на представената пенсионна реформа. "Считаме, че предложенията са половинчати, пропускат се или се отлага решаването на най-значимите проблеми, по които е налице голяма степен на съгласие. Възпроизвеждат се дефекти и пороци на досегашната система, които са ощетявали и ощетяват жестоко осигурителната система, ще продължат да генерират дефицити и да съхраняват неадекватен размер на пенсиите за осигурените лица", обобщават бизнес асоциациите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. перо
    #3

    "полвинчата" - само като погледнеш думата и виждаш нещо половинчато и в редактори(ако има),и изобщо...като клишето от соца "отражение на действителностТа)!

  2. а кога в БГ ще дойде демокрацията и за работодателите? Да плащат извънреден труд двойно, по празници да плащат двойно, да спазват работното време точно, отпуските по болест да не са проблем, отпуска по майчинство да е гаранция за връщане на рабпта, да не могат да уволняват, защото някой не им се кланя като на фараони? КОга??? Кога КОга... до кога БГ работодателите ще си живеят в комунизЪма?

  3. Гошо Тарабата
    #1

    Тези работодатели не мислят ли, че и те ще се пенсионират някой ден? Сега са млади и им се струва, че до времето на пенсионирането им има векове, но това е страхотна самоизмама. Слушайте ги, уволнявайте хора, на които им остават 3-4 години до пенсия и същевременно им отлагайте пенсионирането за бъдеще неопределено време. Изедници!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.