Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кабинетът няма да отстъпи от повишението на пенсионната възраст

2 коментара
Кабинетът няма да отстъпи от повишението на пенсионната възраст

Държавата и социалните партньори не успяха да изгладят противоречията си по предлаганата пенсионна реформа на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество в сряда. Както винаги синдикатите се обявиха против нарастването на пенсионната възраст, особено за категорийните работници, а бизнесът – твърдо против планираното вдигане на осигуровките и твърде плавното покачване на пенсионната възраст.

Премиерът Бойко Борисов, който дойде на заседанието, за да подкрепи предлаганата от вицепремиера и социален министър Ивайло Калфин реформа, призова социалните партньори за отстъпчивост и обяви от какво държавата няма да отстъпи, а именно – плавното повишаване на пенсионната възраст.

"Знам колко е популистко, колко е хубаво да кажеш - няма да се вдига възрастта за пенсия, няма да се вдигат вноските, само че при този демографски срив, който имаме в държавата, няма как това да не се случи. Още повече, огромни пари изсипваме в здравеопазването всяка година и в края на краищата, надявам се, че и след реформата в здравеопазването, продължителността на живот ще се вдигне и до по-висока възраст ще работят и мъжете, и жените в България", заяви Борисов. На какви отстъпки е готова държавата така и не стана ясно. Промените трябва да бъдат гласувани на заседанието на Министерския съвет следващата сряда, като Калфин посочи, че дотогава може да бъде търсено допълнително сближаване на позициите.

И Борисов, и Калфин заявиха, че ако не бъде приет сега предлаганият пакет промени, ще остане в сила сега действащият закон с пенсионните промени от първия мандат на ГЕРБ, които предвиждат много по-рязко нарастване на пенсионната възраст.

Социалните партньори бяха единодушни, че реформата остава половинчата, докато не се реши въпросът с инвалидните пенсии, който засега се отлага, тъй като няма готови предложения. По тях работят съвместно социалното и здравното министерство и трябва да бъдат оповестени през следващите месеци. Извън обхвата на заседанието остана и горещата тема с парите за втора пенсия, по която ще се заседава отделно по направените предложения от финансовия министър Владислав Горанов и Комисията за финансов надзор.

Единодушие сред социалните партньори имаше и за въвеждането на пенсионна възраст за работещите в силовите ведомства, тъй като синдикатите в тези структури, които негодуват срещу промяната, не са представени в тристранния съвет.

Синдикатите против вдигането на възрастта, особено за категорийните работници

Предвиденото в реформата

Една от ключовите мерки за приходната част на пенсионната система е увеличаването на вноските за пенсия и за безработица. Калфин предлага това да стане плавно за период от 12 години общо с 4.5 на сто, като през година се се увеличава с 0.5 вноската за фонд "Пенсии" и на следващата година - с 0.2 процентни пункта вноската за фонд "Безработица". Ефектът от плановото нарастване на вноската за пенсии от 17.8% на 21.3% и за фонд "Безработица от 1% на 2% ще вкара в осигурителната система допълнителни приходи от 1.1 млрд. лева, сочат разчетите.

Предлага се плавно увеличаване и постепенно изравняване на стандартната пенсионна възраст на жените и мъжете през 2037 година на 65-годишна възраст и след това въвеждане на автоматичен механизъм спрямо промените в продължителността на живота.

Още

Синдикатите традиционно се обявиха против повишаването на пенсионната възраст, особено за категорийните работници. Президентът на КНСБ Пламен Димитров настоя работещите първа категория труд да се пенсионират 10 години по-рано, а не както се предлага 8 години по-рано от редовната възраст, а работещите във втора категория да се пенсионират 5 години по-рано, а не 3 години по-рано от редовната възраст.

В края на заседанието Димитров заяви, че ако държавата не преразгледа решението си за пенсионната възраст, след 20 май заедно с КТ "Подкрепа" ще започнат да обсъждат протестни действия.

Владимир Топалов от миньорската организация на "Подкрепа" заяви, че увеличаването на осигурителния стаж за работещите в тежки условия води до ръст на инвалидните пенсии и на разходите за здравеопазване.

Лидерът на "Подкрепа" Димитър Манолов се обяви и против изравняването на възрастта за мъжете и жените на 65 години, тъй като това е допълнително натоварване на жените и изравняването на двата пола можело да стане на по-ранна възраст.

По отношение на осигуровките, от КНСБ се обявиха за още по-амбициозно нарастване на вноската за безработица с по 0.5 пункта вместо с по 0.2 пункта.

Бизнесът иска запушване на пробойните в системата преди ръст на осигуровките

Бизнесът беше категоричен, че до повишаване на осигуровките не трябва да се пристъпва преди да се запушат пробойните в пенсионната система. Затова и те най-силно критикуваха факта, че до момента не е предложено решение за инвалидните пенсии, които поглъщат 1.3 млрд. лева годишно.

Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев заяви, че след като е започнало намаление на осигурителната тежест, в бюджета на НОИ са влезли 15 млрд. лева повече от осигурителни вноски, увеличила се е средната работна заплата и заетите са нараснали с 500 000 души. Той заяви, че в момента данъкът върху труда е 50% и за да получи един работник 100 лева работодателят трябва да извади 150 лева, а след покачването на вноските данък "Труд" ще стане 57%.

Бизнесът е против прекалено плавното нарастване на пенсионната възраст. "Плавният ръст на увеличаване на пенсионната възраст не отговаря на демографската картина на страната и е необходимо да бъдат ускорени промените", коментира изпълнителният председател на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. kacurana
    #2

    Синдикатите в БГ на защитават трудови ПРАВА. Те защитават ПРЕФЕРЕНЦИИ.

  2. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Уж всичко са изчислили- месеци, години, повишаване на вноските ,а не казват по години колко ще е минималната, средната и максималната пенсия-да знаем защо ще ги ручаме жабетата. Има си показатели и за това и те могат да се прогнозират и планират.
    Трайкат си за това, че в ЕС има Регламент, че пенсията трябва да се получава поне 12 години, средно! А това е свързано с смъртността и докога хората са в добро здраве!

    Сега смъртността в България е 73 години – или пенсии трябва да се получават от 61 г.
    Председателят

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.