Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разширяването на Европейския съюз е болно от корупция

0 коментара

Оптимистичната позиция на Европейската комисия за разширяването бе помрачена във вторник от публикуваните годишни данни на Трансперънси интернешънъл, които класират страните според степента на корупция. Изследването показва, че бъдещите страни-членки не са положили съществени усилия за борба с този бич. Разпространени седем месеца преди официалното разширяване на Европейския съюз, резултатите отразяват недоверието на международните делови и университетски среди в осъществявания процес на хармонизиране на бъдещите страни-членки с останалите в ЕС.

Само три страни-кандидатки имат сходни със средните за Европейския съюз показатели - Словения, Естония и Кипър. В останалите страни резултатите са все още посредствени и ги нареждат на едно ниво с някои латиноамерикански страни като Колумбия и Ямайка. В рамките на разширена Европа Полша отново предизвиква неодобрение. Докато съседите ѝ от бившия комунистически лагер успяха като цяло да задържат равнището, Полша, обратно демонстрира регрес.

"През последните десет години равнището на корупция в Полша непрекъснато нараства", уверява Магда Бренек, вицепрезидент на бюрото на Трансперънси интернешънъл във Варшава. Според нея обявената стратегия за борба с корупцията има по-скоро пропаганден, отколкото практически ефект. "Множеството скандали, разкрити от пресата, липсата на санкции срещу уличените служители, включително такива, заемащи високи държавни постове, засили недоверието на населението към елита", смята Бренек.

Според неправителствената организация подкупи се приемат във всички важни държавни институции - в здравеопазването, полицията, митниците, правосъдието, а също в администрацията, която предоставя държавни поръчки на "приятели", без да се съобразява с офертите. "Преходът към пазарна икономика умножи възможностите за корупция: правителството се оплаква от положението, но не прави нищо, за да се справи с него", отбелязва Марта Бренек. Същият феномен, макар и в по-слаба степен, се наблюдава в Словакия, Латвия и Чехия.

Тази сурова констатация прозвучава седмици преди Европейската комисия да представи на 5 ноември заключенията си върху прилагането на договорно-правната основа на ЕС в бъдещите страни членки. Очаква се докладите да бъдат оптимистични, въпреки че в тях ще бъде откроено продължаващото изоставане от европейското законодателство, главно поради административни несъответствия.

"Все още има някои неща за доуточняване, но като цяло разширяването е добре подготвено", смята Еврокомисията.

"Корупцията продължава да буди тревога, но тя не е единственият критерий за оценка на подготовката за членство. Ние ще се опираме върху цялостните резултати", посочи ЕК. Елемент по-скоро на политическа, отколкото на техническа преценка, корупцията е станала част от изграждането на правовата държава, за каквато вече са обявени десетте бъдещи страни членки.

За успокоение на страните кандидатки на европейско равнище не съществува "антикорупционна директива", чрез която, на основата на конкретни числа, да се оценяват предприетите усилия.

"Това е трудна за преодоляване напаст, която не се отстранява за няколко месеца и съществува също в настоящите страни-членки", посочват в Еврокомисията. "Можем само да насърчаваме тези страни да полагат усилия, да прилагат ефикасни антикорупционни стратегия, както ние самите непрекъснато правим през последните години."

Въпреки натиска на някои страни-членки като Холандия и Австрия Еврокомисията не смята да прилага "защитни клаузи", позволяващи ѝ в случай на "сериозни пропуски" да затваря някои от входните врати към Европейския съюз. Въведено в присъединителния договор по искане на Петнайсетте, това възпиращо оръжие е трудно приложимо на терена.

В областта на корупцията, неговото използване, което на теория е възможно, на практика се превръща в истинска главоблъсканица.То например може да доведе до отхвърляне на присъдите, произнесени от съдилищата на някои от бъдещите държави-членки, ако равнището на корупция сред магистратите е прекалено високо.

"В областта на правосъдието, както и във всички други области, прилагането на защитните клаузи биха имали пагубни политически последствия", смята Комисията, която се надява, че няма да ѝ се наложи да използва това опасно оръжие.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.