Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Робъртсън притиска Белград да предаде Младич

0 коментара

Генералният секретар на НАТО Джордж Робъртсън, който е на посещение в Белград, каза, че сръбското правителство е длъжно да предаде бившия сръбски военнокомандващ генерал Ратко Младич на Международния трибунал за военни престъпления, предаде Би Би Си.

Робъртсън заяви, че несъмнено има хора в Сърбия, които знаят къде се укрива генералът и властите трябва да установят контакт с тези хора, за да заловят Младич, който е издирван за масовите убийства на около 7 000 мюсюлмани в Сребреница през 1995 година.

"Ако ме гледа по телевизията тази вечер, ако е истински патриот, би трябвало да се предаде, преди да го заловим", каза Робъртсън.

Като припомни, че предявените от международното правосъдие обвинения срещу Младич са "много, много сериозни", Робъртсън подчерта, че международната общност няма да прекрати издирването му.

Робъртсън посочи още, че посещението му в Сърбия и Черна гора, което е първото след като НАТО бомбардира страната по време на косовската криза през 1999 г., е ясен сигнал, че Алиансът гледа напред в отношенията с Белград.

Министърът на външните работи на Сърбия и Черна гора Горан Свиланович потвърди, че в разговора му с Робъртсън най-много внимание е било отделено на Младич, който по думите му действително е пречка за приемането на страната в програмата на НАТО Партньорство за мир. Свиланович подчерта, че властите продължават с най-сериозни усилия опитите да заловят обвинените във военни престъпления, предаде ТАНЮГ.

Що се отнася до второто условие за приемането на Сърбия и Черна гора в Партньорство за мир - оттегляне на жалбата против осем държави от НАТО заради бомбардировките през 1999 г., Свиланович каза, че не са постигнали съгласие с Робъртсън. Според генералния секретар е немислимо в програмата на НАТО да бъде приета страна, която съди алианса.

Свиланович приел този аргумент, но добавил, че също толкова трудно е за Сърбия и Черна гора да бъде в програмата заедно със страни, които я съдят, имайки предвид жалбите за геноцид, внесени срещу Сърбия и Черна гора от Хърватия и Босна и Херцеговина, за чието оттегляне настоява Белград.

Пред журналисти след срещата със Свиланович Робъртсън заяви, че не е имало алтернатива на бомбардирането на Съюзна Република Югославия през 1999 г., защото, по думите му, "Милошевич правеше в Косово неща, които не можеха да бъдат спрени с дипломация", предава още ТАНЮГ.

Тези бомбардировки "не бяха война" срещу сръбския народ, а необходима "кампания против военните и паравоенни структури", каза генералният секретар на НАТО.

По време на бомбардировките Робъртсън беше министър на отбраната на Великобритания.

Времената от 1999 г. се промениха и сега всички трябва да гледаме към бъдещето, а не към миналото, добави той.

Робъртсън разговаря късно снощи и с президента на държавната общност Сърбия и Черна гора Светозар Марович, с министъра на отбраната Борис Тадич и със сръбския вицепремиер Небойша Чович, който отговаря за Косово.

След като произнесе реч във Военната академия в Белград, Робъртсън заминава за Босна и Херцеговина.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.