Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Румъния и България може да бъдат включени в списъка на следващите новоприети

0 коментара

Заместник-държавният секретар на САЩ Ричард Армитидж даде вчера най-ясния сигнал, че Румъния и България може да бъдат прибавени към списъка на по-напредналите източноевропейски страни, които ще бъдат поканени да се присъединят към НАТО тази година.

На конференция в Букурещ на 10-те ръководители на държави, които се надяват да бъдат включени в разширяването на отбранителната организация през ноември, Армитидж заяви: "Искаме възможно най-голямото разширяване. Искаме да приемем колкото може повече подготвени държави от Балтийско до Черно и Адриатическо море. Никоя страна не е изключена".

Забележката подчертава промяна в мисленето за разширяването на НАТО, която започна с изявленията на президента на САЩ Джоржд Буш миналия юни във Варшава и стана още по-явна след атентатите през септември.

България и Румъния се надяват да се възползват от помощта, която оказват, за американската операция в Афганистан. И двете страни отвориха въздушното си пространство за американски военни самолети, а американски военни използват българска черноморска база за зареждането им с гориво.

Високопоставени служители на НАТО в Брюксел обаче подчертаха, че нищо още не е окончателно за предстоящото разширяване на Алианса, въпреки че признаха наличието на явна промяна в нагласата през последните месеци. "Нагласата на повечето нации е по-скоро за съществено разширяване, отколкото за малко, повече максималистична, отколкото минималистична", заяви натовски представител. "Но дори и тези, които най-вероятно ще се присъединят имат още проблеми". Той посочи трудностите, които Словакия би имала, ако Владимир Мечияр, бившият ѝ авторитарен ръководител, бъде преизбран за премиер през тази година.

НАТО, загрижена за реакцията на Русия, по начало възнамеряваше да приеме само Словакия и Словения, които щяха да се присъединят към Полша, Чешката република и Унгария, приети през 1999 година.

Вашингтон обаче си промени позицията, отчасти в отговор на натиска от лобита, подкрепящи включването на балтийските държави, но и под влияние на атентатите от 11 септември.

Като имат предвид хода на реформите в страните кандидати, дипломати заявиха, че повечето от 19-те държави сега искат да включат балтийските републики, както и Словения и Словакия на срещата на върха на НАТО в Прага през ноември. Според високопоставени лица обаче има съмнения сред някои от страните-членки относно това дали България и Румъния са готови за членство. "Някои имат опасения от практическо естество за страни като Румъния и България, макар да са политически амбициозни", твърди дипломат от НАТО.

Армитидж заяви вчера, че Америка няма предразсъдъци, но че всеки от кандидатите трябва да спечели членството си и че военната реформа в тези страни трябва да продължи.

И Румъния, и България отбелязаха напредък, като съкратиха числеността на въоръжените си сили и модернизираха военните структури. Но посланикът на САЩ в Румъния Майкъл Гест неотдавна предупреди Румъния, че повсеместната корупция в страната е най-голямата пречка пред получаването на членство.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.