Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русите искат първи да "жънат"" в Македония

0 коментара

Македонските печатни издания днес поместват информации за официалното връчване на мандата от страна на президента Петър Стоянов на Симеон Втори за съставянето на новото българско правителство.

Под заглавие "Дипломат със сенки на афери зад себе си" опозиционният Утрински весник днес помества портрет на новия български посланик в Македония Александър Йорданов. Авторът на портрета Виктор Цветановски се позовава главно на българските печатни издания, но подчертава, че бившият председател на Народното събрание е за добри отношения с Македония и за общо европейско бъдеще на двете съседни държави. Цветановски описва случая с обвиненията на Константин Тренчев за някакви финансови злоупотреби на Йорданов във Варшава, както и цитира становището на "Труд" за това, че новият български посланик " е между онези български дипломати, верни на кабинета на Иван Костов". За финал Утрински весник припомня слуховете, че бащата на Александър Йорданов бил член на Съюза на българските национални легиони, организация, която ,според автора, действувала до 9 септември 1943 година и протежирала фашистките идеи.

Нова Македония на първата си страница констатира, че в рамките на продължаващия политически процес албанските лидери не се отказват от обявяването на албанския език за втори официален в държавата заедно с македонския. Вестникът цитира един от лидерите на ДПА Мендух Тачи, който оценява, че вече са почти готови моделите на употребата на албанския език и че завършването на преговорите и подписването на финалния документ предстои.

В редакционна статия под заглавие "Албанците бягат от гражданската рамка", изданието констатира, че конфликтите, породили разпадането на бивша Югославия, продължават да съществуват в умален вид в държавите-наследнички, в това число в Македония, където според изданието те са сведени единствено до исканията на албанците за повече права и за тяхната "обезправеност". Припомняйки, че в страната живеят и други национални малцинства, авторът в Нова Македония прогнозира, че с отстъпките пред исканията за повече права само на албанците вероятно ще бъде създаден нов прецедент, който ще влезе в аналите с нарушаването на международното право и на конвенциите, които регулират правата на малцинствата според европейските стандарти.

Като основна тема близкият до ръководството на ВМРО- ДПМНЕ ежедневник Вечер разглежда промяната на позицията на Социалдемократическия съюз / СДСМ/ в хода на политическия диалог. Според изданието СДСМ минира позицията на двете македонски политически партии, отказвайки се от вече постигната договореност с цел да представи ВМРО-ДПМНЕ като радикален политически субект, който не иска компромис, а СДСМ в очите на международната общност и пред албанския преговарящ екип да бъде приет като "партньор за сътрудничество". Вечер окачествява тази промяна в тактиката на СДСМ като "скандална", която идва тъкмо в решаващия момент от преговорите, в който трябва да се формират финалните становища по исканията на албанските партии. Според изданието политическият диалог е блокиран при проблема за употребата на албанския език, като се прави прогнозата, че "е трудно да се очаква бързо постигане на споразумение и на параф от всички четири политически лидери" под финалните документи.

Вечер помества и интервю с председателя на републиканската комисия за отношенията между верските общности в Македония Георги Наумов, който иронично задава въпроса ще се намерят ли 55 "юнаци", които биха гласували в парламента в подкрепа на идеята за приравняването в конституцията на Македонската православна църква с другите верски общности в държавата.

Изданието помества и многобройни реакции по повод политическия диалог, като акцентът се поставя на негативното отношение към евентуалните конституционни промени, обсъждани в политическия диалог. На цяла страница е публикувано становището на проф. Светомир Шкарич, един от македонските специалисти по конституционно право, според когото предстоящите промени в основния закон имат политически, а не правни основания.

Независимият Дневник акцентира на политическия диалог, посочвайки, че днес и утре са решаващите дни за изход от кризата и че се търси обща позиция още само за употребата на албанския език. В редакционна статия под заглавие "Джафери и Имери искат хаос", вестникът отново атакува позициите и поведението на лидерите на двете албански партии, констатирайки, че "тяхната тактика в преговорите е да няма тактика и че техният най-силен аргумент е липсата на аргументи". Според Дневник на двамата албански лидери вече не може да се вярва, след като самите те "се доведоха до позиция, в която онова, което през деня напишат върху хартия, през нощта го зачертават и идват с предложения, които или никога не са били на масата на преговорите, или вече там са били отхвърлени".

На първата си страница Дневник се присъединява към тревогата на НАТО, че съществува таен план между Скопие и Москва, според който специални руски части трябва да изпреварят разполагането на мисията на НАТО на територията на Македония, подобно на операцията през 1999 година в Косово. "Русите искат първи да "жънат" в Македония", пише изданието, помествайки информацията на Ройтерс и правейки връзка с името на мисията на НАТО "Необходима жътва".

На същата тема опозиционният Утрински весник посочва, че"сензационната вест на Ройтерс за ангажирането на Москва в македонската криза" била предизвикана от кацането преди няколко дни на летището "Петровец" край Скопие на руски товарен самолет.

В редакционна бележка под заглавие "Русите идват?!", опозиционното издание констатира, че македонската общественост " с право е възбудена" от новината, тъй като тя дошла от една много сериозна информационна служба, на която трябва да се вярва. Вестникът призовава македонските власти да дадат повече информация за случая, припомняйки, че "апетитите на някои кръгове у нашите съседи към македонската територия и до ден-днешен не са докрай загубени и покрай декларативната подкрепа за териториалната цялост на македонската държава". Става дума за опитите Македония да бъде разделена между съседите, като "България, например, вземе източната ѝ част", пише вестникът.

По повод политическия диалог Утрински весник пише, че новите искания на албанците "пробиват" всички срокове и че Джафери и Имери са против декларацията за историческия генезис на македонската държава. В същото време, според вестника, терористите в районите на кризата се готвят за нови провокации, като някои от тях предвидливо закопавали оръжието в земята, за да не го дадат в операцията за разоръжаване, която ще се осъществи след време.

Датата 15 юли в Македония винаги се приема като началото на върха на туристическия сезон в страната, всички македонски печатни издания днес с горчивина пишат, че тази година курортите в страната са пред поредната и може би най-сериозна катастрофа от началото на кризата на Балканите. Заглавието във в. Дневник характеризира настроението по този повод - "В Охрид все още е зима".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.