Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия оборудва ядрена централа в Иран

0 коментара

В Иран руски технически експерти започнаха монтирането на тежкото оборудване на първия реактор на ядрена електроцентрала в пристанищния град Бушер в западната част на страната.

Русия работи по проекта въпреки острите възражения на Съединените щати, които се опасяват, че Ирак го използва като прикритие, за да започне производството на плутоний за военни цели, предаде ББС.

Руски официален представител съобщи, че сега в Ирак има около 600 руски експерти. Броят им ще се увеличи до 2 000 до края на годината с напредването на работата по електроцентралата. Проектът е на стойност 800 милиона долара.

Централата трябва да започне работа през юни 2004 г., като зареждането на реакторите с гориво ще започне през декември 2003 г., според руското министерство на ядрената енергетика. Това е забавяне от първоначално определения от Русия срок септември 2003 г.

Американският президент Буш назова Иран, заедно с Ирак и Северна Корея като част от “оста на злото”, която се стреми към развитие на оръжия за масово унищожение.

Русия обаче твърди, че програмата ѝ за ядрено сътрудничество с Иран е прозрачна, легитимна и в съответствие с поетите от Русия ангажименти по споразумението за неразпространение на ядрено оръжие.

Цялата предвидена по договора с иранската страна техника е изработена в руски заводи и е доставена с кораби от Санкт Петербург до ирански пристанища в Персийския залив, каза пред ИТАР-ТАСС генералният директор на Атомекспортстрой Виктор Козлов..

Строежът на иранската АЕЦ в Бушир започна отначало по германски проект и с германски специалисти, но работите бяха прекратени преди двадесет години. Дотогава германците бяха съоръжили втория контур и бяха поставили помпите, тръбопроводите, електромеханиката и фундамента на парната турбина. Когато през 1998 г. бе подписан договор с иранската страна Бушир да бъде достроена от руски специалисти, на склад в Иран е имало близо 80 000 възли и агрегати, доставени от Германия.

Проблемът е бил да се съчетаят руският 1000-мегаватов реактор ВВЕР-1000 и руската турбина с построеното навремето от германците, според ИТАР-ТАСС.

"Ние успешно се справихме с тази задача и сега пристъпихме към монтажа на реактора и турбината", каза директорът на Атомекспортстрой.

За комфорта на работещите в АЕЦ 2000 руски специалисти и техните семейства недалеч от строителната площадка в Бушир е създадено специално градче от постройки вилен тип, добре охранявано и снабдено с цялата необходима инфраструктура, каза Козлов. Постигната е и договореност с иранската страна за редовни директни чартърни полети между летището на Бушир и редица руски градове.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.