Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия тръгва по пътя на интеграцията със Запада

0 коментара

Договорените в понеделник между Русия и САЩ съкращения на стратегическите нападателни оръжия предстваляват радикална промяна, за която беше невъзможно дори да се помисли по време на Студената война, въпреки че част от извадените от действие бойни глави ще останат на склад. Но макар че ядреното разоръжаване е ключов елемент в разчистването на наследството от миналото, подписите на двамата президенти под съответния документ ще отбележат началото на един по-мащабен и труден процес на интегриране на Русия със Запада. Това начинание беше съпътствано от големи неуспехи през първото десетилетие след падането на Съветския съюз.

Буш и неговите високопоставени съветници вече започнаха да съставят подобна програма, въпреки че част от администрацията продължава да се съпротивлява срещу намесването на Русия в делата на Запада. Ако обаче интеграцията на Русия се окаже успешна, страната ще навлезе по-дълбоко в Европа, отколкото си е представял Петър Велики, когато доведе своята империя до Финския залив и обяви Санкт-Петербург за нейна столица. В същия град Владимир Путин ще посрещне Джордж Буш следващата седмица.

Американската администрация обаче е същата, която, встъпвайки в длъжност, заяви, че Русия вече просто няма значение. Тази администрация встъпи в длъжност, след като цяло десетилетие Русия беше приветствана като член на европейското семейство, докато Москва се гневеше срещу кампанията на НАТО на Балканите и разширяването на алианса на Изток.

От срещата на Буш и Путин в Словения миналия юни стана ясно, че за Буш Русия има значение като съюзник в борбата срещу тероризма, посредник в мирния процес в Близкия изток и доставчик на петрол и газ при евентуална криза в Близкия изток. Британският премиер Тони Блеър, който пръв от западните лидери обърна по-сериозно внимание на Путин, накара Буш да настоява за по-голяма роля на Русия в НАТО. Съобщавайки новината за договореното съкращаване на ядреното въоръжение на двете страни, Буш подчерта: "Това споразумение ще ликвидира наследството от Студената война".

След това държавният секретар Колин Пауъл отпътува за Рейкявик, за да договори крайния вариант на споразумението, което отчасти ще превърне Русия в член на Северноатлантическия алианс. За първи път в новия Съвет във формат 20 Русия ще участва в дискусиите на по-важни въпроси в областта на сигурността, като войната срещу тероризма и миротворческите операции, въпреки че НАТО ще запази правото си на вето.

Предишният опит за създаване на орган, в който Русия трябваше да участва в консултациите за решенията на НАТО, се провали.

Под ръководството на Путин Русия се стреми към по-осезаема роля на международната сцена, която би позволила на съсипаната ѝ икономика и индустрия да получи достъп до западните пазари. Същевременно страната се занимава с дипломатически мисии, които да защитят престижа ѝ на велика сила, въпреки че през изтеклото десетилетие тя почти загуби този си имидж.

Русия, заедно със САЩ, ООН и ЕС, се стреми да стане домакин на предложената за това лято международна мирна конференция за Близкия изток.

В Съвета за сигурност на ООН Русия подкрепя резолюцията, призоваваща иракския президент Саддам Хюсеин отново да приеме в страната оръжейните инспектори на организацията. Това не е всичко. Ядреното наследство на Русия и САЩ може да бъде голяма заплаха, ако попадне в ръцете не на когото трябва и американският президент постепенно разбра, че САЩ и Русия трябва да работят заедно по въпросите на сигурността, които са в интерес на двете държави.

"Най-големите заплахи пред човечеството са наследството от Студената война и тероризмът", заяви бившият сенатор Сам Нън в понеделник. "Това са важни въпроси и Русия трябва да участва в тяхното разрешаване", допълни той. "Страната трябва да има право на глас в решенията на НАТО, не право на вето, но право на глас". Той подчерта, че руската икономика трябва да се интегрира към европейската и стъпка по стъпка Москва трябва да започне да играе роля във всичко западно.

Високопоставен член на администрацията на Буш посочи в понеделник, че Буш и Путин планират да подпишат в Москва и друг документ за засилено сътрудничество в редица области, както и в областта на противоракетната отбрана. Самият Буш даде ясен сигнал, че споразумението за съкращаване на ядреното оръжие е доказателство за началото на ново сътрудничество с Русия.

"Когато подпиша договора с президента Путин в Русия, ще положим началото на нова епоха в американско-руските отношения и това е важно", каза Буш. "Тази нова епоха ще бъде период на засилена сигурност, икономическа стабилност и по-добри отношения".

Според професор Майкъл Макфаул от Станфордския университет Буш наистина вярва в думите си. "Виждането на Буш е, че Русия някога е била част от Европа и отново ще бъде част от Стария континент", подчертава професорът.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.