Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

С протест КНСБ поиска ускорен ръст на заплатите от поне 12.5% на година

Синдикатът настоява за силен политически ангажимент към политиката по доходите

11 коментара
Президентът на КНСБ Пламен Димитров, Снимка: БГНЕС

КНСБ излезе на протест в понеделник и поиска ускорен ръст на заплатите от поне 12.5% на година. Основните искания на синдиката са повишаване на доходите и предприемане на мерки за овладяване на инфлацията и излизане от икономическата криза. Синдикатът ще проведе поредица от протести в рамките на месец в различни райони на страната.

За да изясни исканията си към властта, КНСБ публикува "Меморандум за социално-икономическо развитие на България" в следващия управленски мандат (2022-2026 г.).

По последни данни на Националния статистически институт (НСИ) от август средната работна заплата се е увеличила с повече от поисканото от КНСБ – с 13.6% за последната година (от 1505 лв. бруто през юни 2021 г. до 1710 лв. бруто през юни тази година). Интересното е, че през второто тримесечие на 2022 г. средното възнаграждение е нараснало много повече в частния сектор – с 15.4%, в сравнение с обществения - със 7.8%.

КНСБ настоява минималната работна заплата (МРЗ) да расте ускорено – със средно 18.5% годишно. Целта е към 2023 г. минималната заплата да бъде не по-малко от 50% от средната заплата (СРЗ) за полугодието на предходната година; към 2026 г. минималната заплата да бъде не по-малко от 50% от средната заплата за текущата година; поне половината от наетите работници и служители да получават "заплата за издръжка" към 2025-2026 г., а също и МРЗ да ускори приближаването си до "заплатата за издръжка" и към 2026 г. да надхвърли 80% от нея.

Като цяло исканията на КНСБ отговарят в голяма степен на обещанията на основните политически сили за следващия мандат – ГЕРБ и "Продължаваме промяната". Синдикатът иска например минимална заплата от 1400 лв. през 2026 г. Това отговаря на обещанието на Асен Василев за двоен ръст на възнагражденията в следващите четири години (сега МРЗ е 710 лв.). ГЕРБ пък обеща 600 евро минимална заплата, което е малко под целта на КНСБ.

По отношение на средната заплата синдикатът настоява тя да се покачи чрез подходящите политики до 2795 лв., което съвпада с обещаните от ГЕРБ 1400 евро в края на мандата. ПП обещава малко повече - двоен ръст спрямо заплатата през 2022 г., която е 1745 лв. бруто по последни данни.

КНСБ настоява пред политическите сили за бързо приемане на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС, както и за запазване на системата от минимални осигурителни доходи, докато не бъде постигнато съгласие между социалните партньори за договаряне на надграждащи минимални заплати по икономически дейности и професионално-квалификационни групи.

Синдикатът се обяви още за ежегодно увеличение от поне 15% на възнагражденията на работещите в бюджетния сектор (образование, здравеопазване, държавен сектор, култура, МВР, селско стопанство и т.н.). За агенциите, работещи на терен, да се осигури изпреварващ ръст от минимум 20% годишно, който постепенно да компенсира ниското заплащане на труда в тях, иска още КНСБ. Конфедерацията смята, че с подобна политика България ще достигне 60% от среноевропейските доходи през 2024 г. (на фона на 55% в момента) и 67% - през 2026 г.

КНСБ счита, че строго балансираният бюджет не трябва да бъде водещата цел на една икономическа политика. "Тази политика не допринася за по-бързото излизане на българската икономика от кризата", твърдят оттам.

Синдикатът продължава да настоява за реформа на данъчната система, която включва въвеждане на необлагаем минимум, равен на минималната работна заплата, както и преминаване към системата "15:15:15" (15% данък върху доходите на физическите лица; 15% данък печалба и 15% обща ставка на ДДС).

Според КНСБ разходите за социална защита трябва да достигнат 18% от БВП към 2026 г., което би доближило България до дългосрочната цел на синдиката за преразпределяне на 20% от БВП за социални разходи, каквато е ситуацията сред водещите страни в Източна Европа. Тази цел е осъществима при ежегодно нарастване на социалните разходи с около 3.3 – 3.4 млрд. лв. при номинален ръст на БВП с около 12 – 13 млрд. лв. на година.

Според сметките на синдиката средната пенсия трябва да се увеличи от 680 лв. тази година до поне 1068 лв. през 2026 г. За сравнение, ГЕРБ предложи 500 евро средна пенсия след четири години, а "Продължаваме промяната" – около 1300 лв.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. .text
    #11
    Отговор на коментар #8

    Добре, бе горен пролетарски 0тп4дък,... Искаш да си клатиш краката, да пишеш по цял ден глупости по форумите и заплатата ти да расте до Луната? От къде ще дойдат тези пари? Нали някой трябва да свърши някаква еквивалентна работа? Седят си, пият кафе, вечер се приберат, напият се.... грам не им пука за работата, за ефективност, самоусъвършестване и т.н.т. Еле пък тея дето са в синдикати са най-интересни... бог им е на тях длъжен

  2. mediaman
    #10

    Тези са пък толкова фалшиви, че чак са безсмислени,че чак са излишни!

  3. Мнение
    #9

    Бок@луци имах предвид

  4. Мнение
    #8
    Отговор на коментар #7

    Добре бе. Последно какво искате, доходите да не се увеличават, така ли. Понеже нали сме стигнали висок стандарт та за какво са ни увеличения. Долни капиталистически нок@луци.

  5. .text
    #7

    Аз пък предлагам заплатите да растат със 100% на месец, да няма безработица и болести. И освен това да има световен мир... И хлябът да е 50ст. .... Аман от червени търтеи

  6. Мнение
    #6

    ЧЕТЕТЕ. ИЗЛИЗА ДОКЛАД НА ДАНС ЗА ГАЗА. ПО СИГНАЛ И ИНФОРМАЦИЯ НА ЦРУ. КАКВИ ГИ Е ВЪРШИЛ ПАРАПЕТА. ФИКТИВНИ ДОГОВОРИ ЗА 1 МИЛИОН И ОЩИПАНИ ЧРЕЗ ПОСРЕДНИКА МЕТ 100 МИЛИОНА. И ПОСЛЕ БОРИСОВ БИЛ ЕДИ КАКЪВ СИ И ЗА ЧЕКМЕДЖЕТА ЩЕ МИ ГОВОРЯТ. НЕЩАСТНА КОРУМПИРАНА СГ@АН

  7. Мнение
    #5

    И чети. Хората са ти написали ясно откъде ще дойдат. Иди@от

  8. Мнение
    #4
    Отговор на коментар #2

    Начи според теб доходите в България не трябва да мърдат. Във всичко да се стремим към Европа, само в доходите да не я гоним, така ли

  9. Мнение
    #3
    Отговор на коментар #2

    Що бе, нали тука всички сте платени солта@шаци на парапета и кокорчо. Те двамата обещават доста повече от 2000 лева. Да не би да твърдиш, че лъжат и бе разбират.

  10. Стоян Витанов
    #2

    Алоо, синдикатите. Заплатите се заработват , не се дават. Кото направиш заплатат на чиновника 2000 лв кой ще му я плати. Нали от данъци трябва да дойдат. Събрали се ида креслива групичка в центра на София и раздават команди

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.