Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдебно решение облагодетелства Словакия в спора с Унгария

5 коментара

През 2009 г. на унгарския президент Ласло Шойом не беше позволено да посети унгарска етническа общност в Словакия заради предполагаеми рискове, свързани със сигурността. Така че спокойният и кротък мъж отиде пеша до средата на мост над р. Дунав, разделящ двете централноевропейски страни и – с необичайна за него прямота - обяви, че на тази "истерия" трябва да се сложи край. Но тлеещото недоверие и съперничество определено е още живо.

Във вторник Европейският съд се намеси и се произнесе в полза на Словакия по решението за забраната за Шойом. Но някои други въпроси - датиращи от векове - са по-трудни за решаване. Ето един поглед върху основните конфликтни точки.

Словакия или "Горна Унгария"?

Векове наред Унгария владее обширни територии от Централна Европа, докато не губи две трети от земите си и половината от населението си по силата на мирните договори след Първата световна война. Всъщност съвременната словашка столица Братислава е била столица на Унгарското кралство в продължение на 250 години до 1783 година. Някои унгарци все още наричат Южна Словакия "Горна Унгария". Това е достатъчно, за да разгневи северните им съседи, които гордо се отделиха от Чехословакия през 1993 г. и сега са относително процъфтяваща държава членка на еврозоната.

Етнически малцинства

В Словакия живеят около 460 000 етнически унгарци - и Шойом, който през 2009 г. беше тогавашният президент на Унгария, възнамеряваше да ги посети, за да присъства на церемония по откриването на паметник на Св. Ищван (първия крал на Унгария).

Братислава заклейми това като провокация и му каза, че не е добре дошъл. Спорът създаде прецедент. В мотивите за решението си от вторник Европейският съд каза, че президентите не се радват на същите права като другите граждани на ЕС, които могат да пътуват свободно из Съюза.

Много унгарци и словаци казват, че доста от напрежението между страните е изкуствено подклаждано от политици, опитващи се да привлекат избиратели. През 2010 г. само няколко дни, след като напусна поста, Шойом спази обещание, което даде по повод на забраната, и отиде в Словакия, за да положи венец на паметника на Св. Ищван, открит миналата година без него.

Езиков конфликт

През 2009 г. Словакия прие закон за езика, който макар и да имаше за цел да защити националния език, ограничи използването на малцинствени езици, включително на унгарския. Билбордовете трябваше да са на словашки и някои етнически унгарци бяха подложени на тормоз, задето са говорили на майчиния си език на публично място. За нарушителите бяха предвидени глоби до 5 000 евро, въпреки че законът - оттогава значително либерализиран - беше прилаган рядко и Словакия заяви, че той ще се отнася само за бизнес въпроси и такива от официално-публичен характер.

Забраната засили напрежението, като висшите унгарски ръководители изразиха несъгласие, а крайнодясната партия "Йоббик" устрои частична блокада на границата със Словакия. Протест на футболен стадион в Словакия привлече 10 000 души.

Прокарват ли се мостове?

Словашкият министър-председател Роберт Фицо и унгарският му колега Виктор Орбан се срещнаха миналия месец в опит да подобрят отношения. Те откриха Център на словашкото малцинство за етническите словаци, живеещи в унгарското градче Пилисенткерест (Млинки на словашки) и се споразумяха да се построи нов мост, който да свърже пограничните градове Комарно (в Словакия) и Комаром (в Унгария) - същото място, на което Шойом беше върнат. Но това породи гневни реакции в интернет чат форуми, като един от потребителите написа, че би било глупаво да се вярва на подобни жестове, а друг, че мостът е идеален път за танкове.

Двама подстрекатели

Неотдавнашното завръщане на Фицо във властта накара някои да се опасяват, че напрежението между двете страни ще ескалира отново, защото и той, и Орбан - и двамата популисти – ще изострят реториката си и ще се възползват от разногласията. Засега обаче нещата вървят гладко и срещата миналия месец недалеч от Будапеща мина безпроблемно за словаците в Унгария.

Европейският съюз, в който няма граници

Една от причините много унгарци да подкрепят влизането на страната им в ЕС беше изкушението да се пътува без гранични проверки. Те смятаха, че това ще даде по-лесен достъп до родината на унгарците, живеещи в съседни страни като Словакия и Румъния.

От 2011 г. Унгария позволява на живеещите в съседните страни унгарци да получат относително лесно унгарско гражданство и паспорти. Словакия силно се противопостави на този ход и през 2010 г. прокара закон, който забранява на словаците да имат двойно гражданство. Като контрамярка Братислава отне словашкото гражданство на някои представители на унгарското малцинство, както и на други етнически групи.

Кой се справя по-добре?

Макар и Унгария да изпревари останалите страни в региона в първите години след падането на комунизма, привличайки повече чужди инвестиции и укрепвайки икономиката си, през изминалото десетилетие Словакия постигна разцвет и беше наречена "словашкия тигър". Унгарците забелязаха това и се надяваха да се превърнат в "панонската пума" (алитерационно наименование на Панония - римска провинция, която е включвала части от днешна Унгария).

Вместо това Словакия вече е част от еврозоната, а през 2008 г. Унгария стана първата страна в ЕС, получила финансова помощ от Международния валутен фонд и икономиката ѝ се бори с рецесия.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #5

    Словакия е част от еврозоната, а Унгария е първата страна в ЕС да получи финансова помощ от МВФ. Това казва всичко. Народите сами си избират дали да гледат в бъдещето или в миналото. Накъдето са насочени, натам отиват.

  2. Крум С.
    #4

    Подкрепям мнението на 1. Унгария, както и България е страна, която граничи само със себе си.

  3. Анонимен
    #3

    №1 за мнението

  4. Анонимен
    #2

    №1

  5. Анонимен
    #1

    Унгария имаше сходна съдба с България през ХХ век - страната беше териториално осакатена, а милиони унгарци и днес живеят извън родината си. Фактът, че през второто десетилетие на ХХI в. напрежението остава, а Унгария продължава да бъде наказвана несправедливо, говори че ЕВропа въобще не е научила уроците на историята. За разлика от нас, обаче, унгарците не се дават, така както не се даваха и на руските окупатори в миналото. Респект.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.