Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съединени европейски щати са може би единствено спасение за еврозоната

16 коментара
Съединени европейски щати са може би единствено спасение за еврозоната

Политиката към кризата в еврозоната се променя със стремителна скорост. Само преди две седмици цялото внимание бе насочено към новия президент на Франция. Той положи клетва в Париж като г-н Растеж и веднага се втурна на първото си посещение в чужбина, за да се изправи срещу г-жа Затягане на европейската кесия - канцлера Ангела Меркел.

"Нуждаем се от нови решения. Всички варианти са на масата", обеща Оланд, намеквайки, че ще застави Меркел да се откаже от икономическите ограничения и да обмисли възможности, към които Берлин се отнася подозрително - на първо място еврооблигациите - и така Германия да реши кризата с един удар, като се съгласи да гарантира дълга на Испания, Гърция, Италия и всички останали.

В събота двубоят между растеж и ограничения отшумя, след като Меркел обърна нещата в своя полза. На свой ред тя заяви, че не бива да има табута в усилията за преодоляване на тежките проблеми пред европейските лидери, които изчакват развоя на събитията в Гърция и Испания и обмислят следващите си ходове, подготвяйки решаващата среща на върха в края на юни.

С това Меркел изобличи блъфа не само на Оланд, но и на Франция. Заявявайки, че няма цензура над списъка с мерки, които може да въведе еврозоната, тя откри пътя към поставяне на масата на радикални, федералистки ходове, включително частична загуба на национален суверенитет над политиката в бюджета, данъците, трудовия пазар, социалната сфера и пенсиите, с цел да се изкове нов европейски политически съюз в перспектива от пет до десет години.

СЕЩ - Съединените европейски щати - отново са тук. Или поне за еврозоната. Подобен "политически съюз", отстъпващ фундаментални правомощия на Брюксел, Люксембург и Страсбург, винаги е бил вариант, от който французите са бягали.

Но Берлин дава знак, че ако ще носи бремето от провалите на другите, ще се наложат голям брой и съществени интеграционни ходове към банков, данъчен и в крайна сметка политически съюз в еврозоната. Това понятие предизвиква разделение и спорове и затова не винаги е по вкуса на Меркел. Но сега, в разгара на кризата, тя изглежда не вижда алтернатива.

През следващите три седмици ще има трескава дейност в тази посока - "ремонтен екип" от четирима водачи на ЕС ще обикаля столиците, за да сондира пределите на възможностите. Херман ван Ромпой, председателят на Европейския съвет, Марио Драги, управителят на Европейската централна банка, Жан-Клод Юнкер, премиерът на Люксембург и дългогодишен шеф на еврогрупата - страните, приели еврото - и Жозе Барозу, председателят на Европейската комисия, ще представят план за интеграция в еврозоната на срещата на върха на ЕС на 28 и 29 юни.

И четиримата са убедени еврофедералисти. Преди срещата ще има съдбоносни избори в Гърция, както и парламентарни избори във Франция. Наред с това облаците се сгъстяват над банковия сектор на Испания. Нейният министър на икономиката Луис де Гиндос каза, че съдбата на еврото ще бъде решена през тези седмици в Испания и Италия.

Обмисляният тези дни впечатляващ интеграционен скок няма да спаси Гърция, няма да реши проблемите на испанските банки, няма да сложи ред в Италия, нито ще донесе бързо решение на кризата с еврото. На лидерите може би дори няма да им стигне времето – те изчерпват докрай запасите от държавнически умения в телефонни разговори в последната минута, характерни за "управлението при кризи" в последните 30 месеца.

Но те се надяват, че с представянето на средносрочна стратегия за фискален и политически съюз в еврозоната ще убедят финансовите пазари, че са решени да спасят еврото, че тази валута е необратима и че кризата ще бъде преодоляна.

Ако бъде задействан, този проект ще има огромни последици. Логично е, че ще е нужен нов европейски договор. Изготвянето му ще е твърде сложна задача. Ще е нужна и нова конституция на Германия, което може да се окаже непреодолимо.

Неизменно споменаваният "дефицит на демокрация" в управлението на Европейския съюз ще се разшири до непредвидими предели, ако не се реформират радикално изборните правила в еврозоната. Какъв смисъл ще има да се гласува за правителство, да кажем в Словения, след като в политическия съюз в еврозоната данъците, разходите, пенсиите или политиката към заетостта ще се решават в Брюксел?

Освен това в Европа ще се утвърди много по-обособен модел на две скорости, при който най-важните решения ще се взимат в еврозоната, а не в Европа от 27 или 28 държави.

Разломът между Великобритания и европейската сърцевина може да се окаже непреодолим, което ще породи единствено изостряне на взаимните упреци и в крайна сметка ще сложи край на безславния съюз на Обединеното кралство с ЕС. Нищо, че "политическият съюз" е точно препоръчваната от Дейвид Камерън и Джордж Осбърн "безмилостна логика" на общата валута.

В третата година на затъването в кризата пред лидерите на Европейския съюз се очертава избор между две възможности – смърт на еврото или раждане на нова европейска федерация.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #16

    Смятам, че подобен съюз може и да е подходящ за европейските страни, но е крайно неприемлив за страни които никога не са влизали в подобни федерални или имперски формирования. Имам в предвид страни като България, Полша, Дания. Това сме страни които винаги сме отстоявали националната независимост и суверенитет. Смятам, че подобен съюз ще отнеме правото ни да се самоопределяме и да решаваме. Това ще ни направи провинция и послушна котка на Европа. Нека не забравяме, че българската държава е страна

  2. Анонимен
    #15

    Ако направят СЕЩ, европейците няма да сбъркат защото вече си имат и готов президент. Без съмнение ББ ще оглави тази свръхдържава и ще докаже пълните си управленчески възможности. Европа ще стане една асфалтова площадка, първия изцяло асфалтиран континент.

  3. Анонимен
    #14

    До 13: Ти явно си по-голям спец от дявола в четенето на Евангелието. Социализъм означава повече държава. Къде видя държавата у нас? Не ти ли стига безхаберието при последните взривове и земетресението? И ББ и компания ли мислят социалистически?

  4. Анонимен
    #13

    7 Ти явно си добре школуван в извъртането - у нас няма социализъм а има само социалистическо мислене, обаче в една Франция, ако не си наясно, има доста социализъм.

  5. Анонимен
    #12

    Разбира се да се сравнява Германия с Гърция е все едно да се сравняват северните щати в миналото с южните. Докато северните са развивали индустрия, южните са разчитали на роби. Северните набили южните и им определили правилата на играта. Подобно нещо се случва и в европа. Всяка една изпаднала в криза южняшка страна ще бъде принуждавана да приеме северните правила на играта. Може процеса да отнеме повече време но поне няма да се лее кръв.

  6. Анонимен
    #11

    Щатите бяха основани от сравнително хомогенно население от евро-имигранти от няколко европейски държави - бели, умни и работливи хора. Те знаеха какво искат и защо го искат. Европа е много разделена по култура, начин на мислене и отношение към обществото, труда и пр. Виждата какво става в Гърция - забърсаха маса пари и сега се правят на умряла лисица. Е как ще сравняваш тази Гърция с Германия? И как ще ги впрегнеш в обща каруца. Не искам да се разпростирам, но просто няма да стане. Много вероятно, ще има СЕЩ основани от бившите "западни" държави, които могат да намерят общ език и ще има един или няколко пояса от сателити - т.е. оставачите като БГ.

  7. Анонимен
    #10

    Ако не искаш ще намериш причини, ако искаш ще намериш начин. Първата част на горното изречение характеризира българската психика, а втората част американското мислене.

  8. Анонимен
    #9

    Никога от тези държави не може да стане Съединени щати! Може само на хартия, както е сега-директиви, регламенти, изисквания, забрани! Обща валута-О.К.! Но хората, конкуренцията, образованието,движението на капитали? Какво от това като някое дете на висш номенклатурен чиновник завърши във Франция или Англия? Ще работи за чужда фирма, ще си оправи положението и какво от това?!

  9. Анонимен
    #8

    Чувала съм за книгата, че е нещо, което трябва да се прочете на всяка цена! Има издание на гръцки, трябва да намеря време! Благодаря 7–ми!

  10. Анонимен
    #7

    До 6: Къде го видя социализЪма у нас ми е интересно? Глобализацията облагодетелствува само големите интернационални компании , които определено не са благотворителни дружества. Има една много интересна книжка: Изповедта на един икономически убиец. Ако поназнайваш английски може да я прочетеш, Ще ти светнат много неща и за нашия преход. П.С. Авторът е американец сиреч не е агент на ГРУ и КГБ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.