Натискът върху България да вдигне блокадата от пътя на Северна Македония към ЕС и да одобри преговорната ѝ рамка още по време на Съвета по общи въпроси на 22 юни се засилва. След Германия и Франция и САЩ се обявиха в подкрепа на незабавното започване на преговори между ЕС и Скопие.
Българският външен министър Светлан Стоев от своя страна в петък каза, че българската позиция остава без промяна.
Така шансовете София да "пусне" Скопие стават все по-малки.
"Северна Македония заслужава да започне преговорите с ЕС без отлагане", каза президентът Еманюел Макрон след среща с македонския премиер Зоран Заев в Париж.
Посочвайки че Република Северна Македония трябва да се присъедини към Европейския съюз, Макрон посочи, че на Франция се гледа като на тежък и строг партньор.
"Но аз съм честен партньор, когато се ангажираме на един път, трябва да бъдем ясни за съдържанието и целта и да не се остави страната на този път, който изглежда невъзможен", добави френският президент.
През 2019 година именно Франция блокира процеса на разширяването на Европейския съюз. В края на 2020 година обаче България се оказа в неудобната позиция да е единствената страна, която не одобрява преговорната рамка на Скопие. Все по-илюзорни стават шансовете България да вдигне блокадата и да одобри началното на преговорите за членство в ЕС по време на Съвета по общи въпроси на 22 юни.
Според Скопие всички останали страни подкрепят македонската позиция. По-рано тази седмица и Германия поиска Северна Македония веднага да започне преговори с ЕС въпреки България.
Зоран Заев благодари на Макрон от името на правителството и гражданите на Северна Македония за подкрепата.
"Северна Македония е подготвена за диалог, който ще ни донесе приемливо решение в рамките на Договора за приятелство с България. Това означава, че въпросът за македонския език и македонската идентичност не трябва да се оказват на преговорната маса", каза Заев, цитиран от БТА.
Без промяна на българската позиция
В петък Северна Македония бе подкрепена и от чешкия външен министър Якуб Кулханек, който се срещна с българския си колега Светлан Стоев в София.
"Чехия е на позиция, че Република Северна Македония трябва да започне преговори за присъединяване към ЕС", каза Кулханек и изрази надежда това решение да бъде взето на Европейския съвет Общи въпроси на 22 юни.
От своя страна Светлан Стоев заяви, че позицията на България остава непроменена и тя става все по-разбираема и за останалите държави от ЕС.
"Да върнем процеса там, където той трябва да бъде, а именно - в рамките на дискусиите в Европейския съюз, а не да бъде поставян от други държави по време на техните обиколки в тези държави членки. И ние смятаме, че опциите, които се предлагат и от българска страна, биха могли да намерят място в преговорната рамка", каза българският външен министър.
Говорителят на Държавния департамент на САЩ Нед Прайс също потвърди, че страната му подкрепя незабавното започване на преговорите за членство в Европейския съюз на Северна Македония и Албания, съобщи електронното издание на скопския вестник "Слободен печат", цитирано от "Фокус".
"Подкрепяме незабавното започване на преговори за членство в ЕС със Северна Македония и Албания. Ангажираме се на най-високите нива в правителството, за да демонстрираме нашата посветеност към европейския път на амбициозните страни", написа Прайс в Туитър.
We support the opening of EU accession negotiations with North Macedonia and Albania without delay. We are engaging at the highest levels of government to demonstrate our commitment to the aspirants' European paths.
— Ned Price (@StateDeptSpox) June 10, 2021
Юнската среща на върха на лидерите на страните от Европейския съюз е в центъра на дипломатическите и политически усилия на Скопие за осигуряване на подкрепа от София за първата междуправителствена конференция и официално начало на преговорите за присъединяване на Северна Македония.
Макар че дебатът се активизира след идването на служебното правителство, от българска страна няма сигнали, че е възможен бърз пробив.
България отказва да подкрепи преговорната рамка на Северна Македония, докато няма гаранции, че Скопие ще спре историческите спекулации и езика на омразата. Скопие от своя страна отказва да направи каквито и да било отстъпки и от месеци води дипломатическа кампания, че е жертва на вътрешнополитически интереси в България.
В същото време не всички останали страни членки на ЕС са съгласни българските изисквания да бъдат заложени в преговорната рамка на Северна Македония, защото не искат да се пренасят двустранни въпроси на европейско ниво.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
37 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Скопие тряба да приключи преговорите за решаване на основополагащи въпроси на добросъседските си отношения и човешките права на българите в РСМ, с България първо и после да започва преговори с целия ЕС. А българското общество би трябвало да получи отговори на два въпроса: какво са правили българските дипломати през изминалите години на преговори на ЕС с РСМ, включително и последните месеци по проекта за преговорна рамка, и защо едва в последния момент се разбра, че критично важните за България въпроси …
не са отразени в проекта преди започване на преговорите? А другият въпрос е кой договори недоносчето наречено договор между България и РСМ? Българското общество трябва да научи имената на тези "герои" за да не се окаже, утре, че същите "герои" са ни забъркали в нова външнополитическа каша.
За да имаме подкрепата на нашите съюзници, трябва да имаме ясна представа за техните интереси и планове. Може ли един малък съюзник да обърне с главата надолу цялата съюзна стратегия? Дори след загубени войни не сме допускали подобен външнополитически погром....Остава ни вечният въпрос - Абе, тези наистина ли са били толквоа малоумни, или просто са продавали интересите на България?
Герберска външнополитическа катастрофа.
Вместо тактично да демонстрират пред македонската обшщественост исторически истини, крити от тях с десетилетия, те преместиха фокуса върху едно вето, което май и да искаме не можем да удържим и което е чудесен повод за българофобска пропаганда.
Хайде да си припомим как го изиграха гърците. Как успяха толкова години да "спират" Македония по пътя й към интеграцията? А може би гърците са знаели, че тогава е нямало консенсус за приема на Македония и са действали …
овреме, докато Боце се помайваше и обясняваше как подкрепя Македония без ниаквки условия?
Изводи: 1. Кови желязото докато е горещо. 2. Във външната политика фурнаджийските изпълнения са последното с което можеш да спечелишщ. 3. Не оставяй въшната политика в ръцете на некомпетентни хора, дори да имат титли "доктор"...
Сега просто трябва да излезем що-годе читави от конфузната ситуация и да измолим нещо срещу падането на ветото ни.
За да имаме подкрепата на нашите съюзници трябва да имаме ясни и разбираеми искания. Споровете около историята няма да ни донесат симпатии. Трябва да поискаме смяна на конституцията им с вписване на българите като държавнотворен народ в Македония. Да видим тогава как на Заев ще му увисне захапката. Защото ще се наложи да обяснява в европейските столици как потъпква основни човешки права.
България трябва да действа с хладен ум, иначе може да загуби много. Често е ставало. Положението в момента е: България не може да допусне още една, даже по-неподготвена "България" в ЕС. Както и да се казва тя. Това и другите ЕС членки не го искат. България не може да допусне измислиците на С. Македония да стана официална позиция на член в ЕС. България пропусна в последните 20 г. да се включи във ветото на Гърция със собствени ясни искания, каквито и сега нямаме формулирани. Сега вече е късно за ново …
вето за започване на преговори за ЕС, след като единственото което ги спираше толкова години (гръцкото) вече го няма с толкова усилия. Не може сега да сме се сетили, всички са уморени от тази работа. Поради всички тези причини имаме тежък външно-политически проблем (не със С.Македония, те не са важни) и той ще ни донесе много негативи ако просто се инатим. България трябва бързо да изтъргува изгодно със своите партньори оттегляне на ветото си и да го направи. България, както и всички други в ЕС, ще имаме много възможности да формулираме ясни критерии за продължаване и завършване на преговорния процес и да не допусне член на ЕС, който не е за там (иронията е, че и ние сме такива но някакси имахме моментен проблясък:)). А некадърните мутро-милиционери и патриотари-фашаги, заради които сме в това положение, не трябва да бъдат допускани повече до управлението.
com.29 O, Tempora, o Mores.....
България е в изолация, колкото Северозападна Македония е в ЕС
България трябва да пренасочи вниманието към асоцииране на Албания, а държавата с несъществуващ език и несъществуващия етнос да чака.
Споко Злате, Украйна е напълно достатъчна, останалото е бонус за нас най вече ;-P
Зап.Балкани трябва да наваксат изгубената вноска от излизането на ОК от ЕС.