Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съветът на НАТО ще обсъжда още идеята за югосили на границата с Македония

0 коментара

Съветът на НАТО на равнище посланици не постигна на днешното си заседание обща позиция за бъдещето на 5-километровата буферна зона между Сърбия и Косово, съобщи АП.
Не беше постигнато съгласие и по едно от обсъжданите предложения - за допускане на югославската армия в онази част от буферната зона, която опира на юг до границата на Сърбия с Македония.
Предложението беше формулирано за първи път преди ден от генералния секретар на НАТО Джордж Робъртсън.
Смята се, че този участък от буферната зона се използва от албанските екстремисти за атаки срещу територията на Македония, а разполагането на югославски части там ще възпрепятства преминаването на въоръжени албанци в Македония.

Петкилометровата зона за сигурност беше установена по протежение на цялата административна граница между Сърбия и Косово по силата на резолюция 1244 на ООН и с цел да раздалечи югославската армия и отредите на Армията за освобождение на Косово.

Според АП главното, което възпира страните от НАТО да формулират обща позиция, е това, че не са решили дали тя да се отнася за цялата дължина на буферната зона между Сърбия и Косово или само до малкия участък от нея, който граничи с Македония.

Обсъжданото в Брюксел предложение беше посрещнато с категорично неодобрение от двете големи партии на косовските албанци - Демократичния съюз на Косово на Ибрахим Ругова и от близката до въоръжените екстремисти Демократическа партия на Косово.

"Съществуват ясни признаци, че екстремистките групи в Македония се опитват бавно да се свържат с албанците от Армията за освобождение на Прешево, Медведжа и Буяновац /извършваща нападения в Южна Сърбия от територията на буферната зона между Сърбия и Косово/", каза на свой ред пред Ройтерс Никола Димитров, съветник по националната сигурност на македонския президент Борис Трайковски. Димитров даде предпазлива подкрепа за обсъжданата от НАТО идея, но предупреди, че трябва да се има пред вид и мнението на косовските албанци, допълва Ройтерс.

Предпазлива подкрепа за идеята на Робъртсън даде днес и румънският външен министър Мирча Джеоана, председателстващ в момента Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Разполагането на югославски войски в ограничен участък от буферната зона вероятно би могло да бъде следващата логическа стъпка", но най-важното нещо си остават действията на КейФОР, заяви Джеоана, цитиран от Ройтерс.
Румънският външен министър, който е на посещение в Лондон, изтъкна пред журналисти, че в сегашната ситуация по границата между Македония и Косово не вижда заплаха от всеобхватна война на Балканите. От военна гледна точка ситуацията е под контрол с внушителното и масирано западно военно присъствие на терена, оцени румънският външен министър.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.