Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съвместимостта с въоръжените сили на НАТО е ключова за членството в алианса

0 коментара

Съвместимостта на българските въоръжени сили с въоръжените сили на НАТО е сред ключовите критерии за членство в алианса. Това посочи посланикът на Съединените щати в НАТО Никълъс Бърнс, който направи двудневно посещение в София.

България е първата от деветте страни кандидатки за членство в НАТО, които посещава делегацията на правителството на САЩ, ръководена от посланик Бърнс. Целта на обиколката е да се прецени напредъка на всяка кандидатка в подготовката за членство в НАТО.

Специално за България, като страна, която по-рано е била част от друг военно-политически блок, въпросът за съвместимостта е много важен, заяви пред журналисти посланик Бърнс. Той подчерта, че се преценяват "всички видове фактори - икономически, политически, военни, наличие на върховенство на правото."

Американската делегация проведе срещи с президента, премиера, външния министър, министъра на отбраната и началника на Генералния щаб. По време на разговорите е било изтъкнато, че НАТО следи няколко критерия за страните кандидати: съответствие между военната доктрина и степента на въоръжение; бързо освобождаване от остаряла военна техника и ненужни военни бази; съотношението генерали - младши команден състав; защита на класифицираната информация; езикова подготовка.

САЩ са много доволни от съдействието на българското правителство в борбата срещу тероризма, обяви тази сутрин посланикът на Съединените щати в НАТО Никълъс Бърнс. В първите дни след атентатите на 11 септември позицията на българското правителство беше много ясна и тя бе подкрепена с действия. "През тези пет месеца (от 11 септември- бел. на ред.) България направи много важни неща".

Посланикът на САЩ в НАТО повтори официалната американска позиция, че решение за това коя страна ще бъде приета, все още не е взето. От своя страна САЩ също още не са взели решение коя от 9-те странни членки ще подкрепи.

"Не искаме да взимаме прибързани решения, мога да ви уверя, че разглеждаме всички аспекти много внимателно и че това ще бъде много честен, балансиран и открит процес. Всичките 9 страни кандидатки ще бъдат оценявани на едни и същи принципи. Няма да има преференции, и мисля, че ще измине сериозно време преди моето правителство вземе решение коя от страните да подкрепи преди НАТО да вземе окончателното решение, което трябва да стане през ноември тази година. Това ще стане едва тази есен - септември, октомври, непосредствено преди срещата в Прага. Така че не сме дошли, за да предадем каквото и да е решение на американското правителство за това кои страни ще предпочетем. Ще посетим всичките страни, за да разберем доколко те са подготвени от военна и политическа гледна точка."

Бърнс повтори и друга позната официална позиция на САЩ- страните кандидати трябва да допринасят за сигурността на НАТО. "За нас този въпрос е изключително важен - НАТО е най-важният ни военен съюз в световен мащаб. НАТО е военен и политически пакт, за нас е от особено значение страните-кандидатки да могат по адекватен начин да допринесат за увеличаване на военната мощ на пакта. Затова усилията на страните-кандидатки за реформиране на армията, правилното разходване на парите за национална отбрана, наличието на военна техника, която да е модерна и съвременна, са едни от критериите. Не единствените, но важни. На срещата с военния министър получихме ясна представа за намеренията по отношения на военната реформа и ние очевидно подкрепяме тези усилия."

В заключение посланик Бърнс каза, че България е първата страна с която е започнала обиколката на делегацията. През следващите две седмици мисията на Бърнс ще обиколи останалите осем страни през следващите две седмици - Албания, Румъния, Македония, Естония, Латвия, Литва, Словакия и Словения.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.